Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ayçekirdeğinin Erkeklere Faydaları Nelerdir?

Nerede ve Nasıl

 1. Palo Alto Medical Foundation'a göre erkekler, kadınlardan daha fazla diyetle ilgili hastalık oranlarına sahipler. Sağlıklı yiyecek seçimleri yapmak sadece kronik hastalık riskinizi azaltmakla kalmaz aynı zamanda yaşam kalitenizi de arttırır. Besin bakımından zengin ayçiçeği tohumları, erkekler için beslenmenize sağlıklı bir katkı sağlamak için birçok sağlık yararı sunar.

Bitki Proteini

 1. Erkekler, et yemeyi seviyor çünkü daha fazla kasla eşitliyorlar, Beslenme ve Diyetetik Akademisi. Ancak çok fazla et yemek - sığır eti ve domuz eti gibi - sağlıksız doymuş yağ ve kolesterol alımınızı artırabilir. Ayçiçeği tohumları iyi bir protein kaynağıdır ve et proteinlerine sağlıklı bir alternatif sunar. 1/4 su bardağı ayçiçeği çekirdeği porsiyonu, günlük değerinizin yüzde 14'ünü karşılayan 7 g protein içerir. Amerikalılar için 2010 Diyet Kuralları, besin alımınızı en üst düzeye çıkarmak için protein kaynaklarınızı ayçiçeği tohumu gibi yiyecekleri içerecek şekilde değiştirmenizi önerir.

Kalp-Sağlıklı Yağlar

 1. Ayçekirdeği, kalorilerinin% 80’i yağdan geldiği için yağ oranı yüksek bir gıda maddesidir. Ancak ayçiçeği çekirdeğindeki yağların çoğu kalp sağlığına sahip tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardan gelir. Doymuş yağ alımınızı bu daha sağlıklı yağlarla değiştirmek, kan kolesterolü seviyenizi artırabilir ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Amerikan Kalp Birliği, yağ alımınızın büyük kısmının yüzde 20 ila 25'inin bu kalp sağlığındaki yağlardan gelmesini önerir.

Potasyum kaynağı

 1. Beslenme ve Diyetetik Akademisi, erkeklere günlük 4.700 mg günlük ihtiyaçlarını karşılamak için diyetlerinde daha fazla potasyum bakımından zengin yiyecekler eklemelerini tavsiye ediyor. Ayçekirdeği, 1/4 bardak porsiyonda 226 mg sağlayarak bu ihtiyaçları karşılamanıza yardımcı olabilir. Diyetinize daha fazla potasyum bakımından zengin yiyecekler dahil etmek kalp sağlığını da iyileştirebilir. Potasyum, sodyumun kanınızdaki etkilerini dengelemeye yardımcı olur ve kan basıncını düşürerek hipertansiyon gelişme riskinizi azaltır.

Çinko Kaynağı

 1. Ayçiçeği tohumları da iyi bir çinko kaynağıdır. Erkek fertilitesi için yeterli miktarda çinko alımı önemlidir. Diyetteki çinko eksikliği, sperminizin birlikte topaklanmasına neden olabilir. Erkeklerin günde 11 mg çinkoya ihtiyacı vardır. 1/4 bardak servis 1.75 mg çinko içerir.

Antioksidanlar açısından zengin

 1. Ayçiçeği tohumları, selenyum ve E vitamini de dahil olmak üzere iyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, gıdalardaki hücrelere oksidatif hasarın önlenmesine veya sınırlanmasına yardımcı olabilecek maddelerdir. Hasarı sınırlandırarak, ayçiçeği çekirdeğindeki antioksidanlar sizi kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve kanser gibi kronik hastalıklardan korumanıza yardımcı olabilir.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c