Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Asit cezir ve Fıstık Ezmesi: Bilmeniz Gerekenler

Fıstık ezmesi ve asit geri akıtımı

 1. Mide asidi özofagusunuza geri aktığında asit reflü oluşur. Yaygın semptomlar göğüste yanma hissi (mide ekşimesi) ve ağzın arkasındaki ekşi bir tatdır.

 2. Diyetinizin asit reflü semptomları üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Tıpkı insanlar farklı seviyelerde asit reflü yaşarlarsa, gıda tetikleyicileri insanlar arasında değişebilir.

 3. Fıstık ezmesi genellikle asit reflü tetikleyici olarak düşünülmez, ancak bazı insanları farklı şekilde etkileyebilir. Yerfıstığı ezmesinin sağlık açısından birçok faydası olmasına rağmen, aynı zamanda yüksek yağlı bir besindir. Bu besinler asit reflü belirtilerini artırabilir.

Fıstık ezmesinin faydaları nelerdir?

 1. Yerfıstığı yağı, doymamış yağlarda yüksektir, ancak bunların "sağlıklı" yağlar olduğunu anlamak önemlidir. Doymamış yağlar kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olur. Bu, kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

 2. Fıstık ezmesi de iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Örneğin, temel mineral manganez içerir. Bu mineral, toksinleri vücuttan çıkarmak için tasarlanan enzimleri aktive eder. Aynı zamanda vücudunuzun emmesi ve doku büyümesine yardımcı olması için besin maddelerini de parçalar.

 3. Yerfıstığı yağı da lif ve protein bakımından zengindir. Lif, sindirim sağlığını arttırırken, protein kas dokusunu oluşturmaya ve onarmaya yardımcı olur. [! 16485 => 1130 = 3!

 1. Asit reflü ve diyet arasındaki ilişki yoğun olarak çalışılmış olmasına rağmen, belirli gıdalar üzerinde çok fazla araştırma bulunmuyor. Buna fıstık ezmesi de dahildir. Fıstık ezmesi yemenin semptomlarınızı etkileyip etkilemeyeceği belli değil.

 2. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi, asit reflü hastaları için fıstık ezmesini iyi bir seçenek olarak listeler. Mümkün olduğunda şekersiz, doğal fıstık ezmesi seçmelisiniz.

 3. Cedars-Sinai Tıp Merkezi, pürüzsüz fıstık ezmesinin en iyisi olduğunu söylüyor. Tıknaz fıstık ezmesinden kaçınmalısınız, çünkü asit reflü semptomlarına neden olma olasılığı daha yüksektir.

 4. Pürüzsüz fıstık ezmesi genellikle özofagus yumuşak diyetlerinin bir parçasıdır. Yemek borunuz veya yemek borusunun iltihabı varsa, doktorunuz bu diyeti önerebilir. Asit reflü genellikle özofajit belirtisidir.

Riskler ve uyarılar

 1. Bazıları, fıstık ezmesinin asidin geri akışını daha da kötüleştirebileceğine inanıyor. Fıstık ezmesinin diyetiniz için en iyi seçenek olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Az miktarda fıstık ezmesi ile başlamak ve standart bir porsiyon boyutunda ilerlemek en iyisidir. Tipik bir porsiyon yaklaşık iki yemek kaşığı yer fıstığı ezmesidir.

 2. Son araştırmalar, yemek borusundaki rahatsızlığı alerjilere bağladı. Çalışmada eozinofilik özofajit ve gıda alerjenleri arasındaki potansiyel bağlantı tartışılmaktadır. Durum özofageal disfonksiyon oluşturur.

 3. Bu, altı besin öğütme diyeti ile azaltılabilir. Bu koşulu olan yetişkinlerin yaklaşık yüzde 70'i yer fıstığı gibi yiyeceklerden kaçınarak remisyona girmiştir. Diğer öğeler dahil:

 4. Asit reflü tedavisi için diyet temelli bir plan kullanmak belirtilerinizi azaltabilir veya hafifletebilir.

Asit reflü tedavisi

 1. Asit reflü'niz nadir ise, müdahalesiz geçmesine izin verebilirsiniz. Antasitler gibi reçetesiz satılan ilaçlar da hafif rahatsızlığı tedavi edebilir. İki haftadan uzun süre antasitler kullanmamalısın. Belirtileriniz devam ederse, doktorunuzla randevu alın.

 2. Daha ciddi asit asit reflü vakaları hem OTC hem de reçeteli ilaçlarla tedavi edilebilir. Buna H2 reseptörü antagonistleri ve proton pompası inhibitörleri dahildir. Bunlar genellikle antasitlerden daha uzun süreli rahatlama sağlar.

 3. Şiddetli vakalarda alt özofagus sfinkterini tamir etmek için ameliyat olmanız gerekebilir.

 4. Ayrıca, semptomlarınızı azaltmak veya hafifletmek için yaşam tarzı değişiklikleri de yapabilirsiniz. Kilo vermek, egzersiz yapmak ve daha az tetik yiyeceğe sahip daha küçük öğünler yemek, belirtilerinizin sıklığını ve şiddetini azaltabilir.

Şimdi ne yapabilirsiniz

 1. Fıstık ezmesinin asit reflü üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığı üzerine görüşler karıştırılıyor. Diyetinize fıstık ezmesi eklemek istiyorsanız, şunları yapmalısınız:

 2. Belirtileriniz devam ederse, doktorunuzla bir randevu alın. Birlikte sizin için en iyi diyet ve tedavi planını belirleyebilirsiniz.

 3. Okumaya devam et: Asit cezir diyet ve beslenme rehberi >>

 4. Fıstık ezmesinin asit reflü üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığı üzerine görüşler karıştırılıyor. Diyetinize fıstık ezmesi eklemek istiyorsanız, şunları yapmalısınız:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407