Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Armut ve Elmaların Besinsel İçeriği

Lif

 1. Meyveler, Amerika'da en popüler tüketilen yiyecek türlerinden biridir. Antioksidan bakımından zengin meyvelerin meyveler gibi yararları iyi bilinmesine rağmen, armut, elma ve muz gibi yaygın olarak tüketilen meyvelerin de pek çok besinsel faydaları vardır. Amerikalılar için Beslenme Kuralları, günlük olarak meyve tüketmeyi tavsiye ediyor, çünkü bu besinler çeşitli vitamin, mineral ve antioksidan kaynaklarıdır.

Elmaların Besin Değerleri

 1. Dünyada üretilen çeşitli elmalar var. Her ne kadar Red Delicious, Golden Delicious, Granny Smith ve Fuji gibi popüler elma türlerine aşina olsanız da, çoğu insan Honeycrisp, Macoun, Cortland, Cripps Pink ve Gala elma gibi farklı türlerde elmaları denediniz. sen yaşıyorsun.

 2. Ortalama Red Delicious elma büyüklüğü 158 ila 260 gram arasında değişirken ortalama Granny Smith elması 144 ila 206 gram arasında değişebilir. USDA'ya göre tipik bir 200 gram elma genellikle yaklaşık 117 kalori, yaklaşık 0.4 gram yağ, 0.75 gram protein ve yaklaşık 28 gram karbonhidrattır. Bu karbonhidratların yaklaşık 10 gramı şekerdir. Bir 200 gramlık Granny Smith elmasında bulabilirsin:

 3. Elmalar, A vitamini, B kompleksi vitaminleri, fosfor, demir ve magnezyum gibi az miktarda (yüzde 1-4 arası) diğer temel vitamin ve mineralleri içerir. Çeşitli elma türleri olmasına rağmen, besin farklılıkları minimumdur. Örneğin, Granny Smith ve Red Delicious'ın besin değerleri en fazla yüzde bir oranında değişiyor.

Armutların Besin Değeri

 1. Elmalar gibi armutlar da farklı türlerde gelir. Kabaca elmalar ile aynı büyüklüktedirler, ortalama 140 ila 230 gram arasında değişen ortalama bir armut vardır. Armutlar, tıpkı elmalar gibi bir çeşitlilikte gelir.

 2. Bir Red Delicious'ın lezzet veya doku bakımından Granny Smith ile benzer olduğunu söylemediğiniz gibi, ortalama armutunuzu Asya armutuyla karşılaştırmazsınız. USDA’ya göre ortalama armuğunuzun 200 gramında 114 kalori, 0.2 gram yağ, 0.8 gram protein ve yaklaşık 30 gram karbonhidrat bulacaksınız. Bunun yarısından fazlası (yaklaşık 20 gram) şekerdir. 200 gramlık bir armutta şunları bulacaksınız:

 3. Armutlar ayrıca az miktarda (yüzde 1-4 arasında) kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, fosfor, manganez, B kompleks vitaminleri, E vitamini gibi çeşitli diğer besinleri de içerir. .

 4. Elmaların aksine, armutlar arasındaki farklılıklar çok daha aşırı olabilir. Asya armutları ortalama armuttan daha az kaloriye sahiptir, 200 gram armut başına 84 kaloriye sahiptir. Asya armutlarında aynı miktarda yağ ve protein bulunurken, 200 gram armut için sadece 21.4 gram karbonhidrat bulunur. Bu miktar, ortalama armutunuza göre daha fazla lif (7.2 gram) ve daha az şeker (14.2 gram) içerir. 200 gram büyüklüğünde bir Asya armutuna sahip:

 5. Asya armutları ayrıca magnezyum, fosfor, B-kompleks vitaminleri ve E vitamini de dahil olmak üzere az miktarda (yüzde 1-4 arası) diğer besinleri içerir

Muzların Besin Değeri

 1. Muz, elma ve armut ile karşılaştırıldığında en fazla kaloriye ve makro besinlere sahiptir. USDA’ya göre, 200 gram muzda, 0.6 gram yağ, 2.2 gram protein ve 45.6 gram karbonhidratla 178 kalori var. Bu karbonhidratlardan 14.4 gram şeker, 5.2 gram ise elyaftan gelmektedir. 200 gram muzda bulabilirsin:

 2. Muzlar ayrıca E vitamini, A vitamini, selenyum, çinko, fosfor ve demir gibi az miktarda (yüzde 1-4 arası) diğer besinleri de içerir. Armut ve elmalar ile karşılaştırıldığında, muzlar en fazla vitamin ve mineral içerir.

 3. Beslenme Günlüğü'ndeki Mayıs 2014 tarihli bir araştırmaya göre, muzlar elma ve armutlara kıyasla daha fazla antioksidan içeriyor ve muz yemenin besinsel yararlarını açıkça ortaya koyuyor. Bununla birlikte, Mayıs 2014'te Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi'nde yapılan bir başka çalışma, elmanın muzdan daha fazla antioksidan içerdiğini, ancak muzların armuttan daha fazlasını gösterdiğini ortaya koydu.

 4. Ayrıca, muzların elma ve armutlara göre daha küçük olma eğiliminde olduğunun farkında olmalısınız. Ortalama bir muz 81 ila 152 gram arasında değiştiğinden, bu miktardaki besinleri elde etmek için muhtemelen iki küçük ila orta ölçekli muz tüketmeniz gerekir.

Armut, Elma ve Muz Tüketmek

 1. Meyve seçiminizden bağımsız olarak, hepsinin sağlıklı olduğu kabul edilir. Amerikalılar için Diyet Kılavuzlarına göre, çoğu insan yeterince meyve tüketmez. Bununla birlikte, sebze ve meyveler gibi, bitki bazlı gıdaların tüketimi, kronik hastalıklar ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

 2. Diyet Yönergeleri günde yaklaşık 2 bardak meyve tüketmenizi tavsiye ediyor. Bu meyvelerden bir bardak yaklaşık olarak eşittir:

 3. Bu aslında büyük bir muz ve yarım elma veya armutun günlük önerilen meyve tüketiminizi kolayca karşılayabileceğiniz anlamına gelir. Meyve suları, smoothies, konserve ve kuru meyvelerin hepsi günlük meyve tüketiminize de katkıda bulunabilir. Bununla birlikte, bütün olarak taze meyveler, lif bakımından zengin ve ilave şeker bulunmadığı için en sağlıklı olarak kabul edilir. Beslenme Dergisi’ndeki Mayıs 2014’e göre, tüm meyveler aynı zamanda pişmiş veya korunmuş meyvelerden daha fazla antioksidan içerebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407