Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ağır Kırbaçlanan Krem: Beslenme, Kullanımlar, Yararlar ve Dezavantajları

Peki, Doğru “Diyet” Nedir?

 1. Ağır çırpma kremi çeşitli mutfak kullanımlarına sahiptir. Tereyağı ve çırpılmış krema yapmak, kahveye veya çorbalara kremalılık eklemek ve daha fazlasını yapmak için kullanabilirsiniz.

 2. Ağır çırpma kremi besinlerle doludur ancak kalorilerde de çok yüksektir.

 3. Bu makale, kullanımları, besin içeriği, yararları ve olumsuz yönleri de dahil olmak üzere, ağır çırpılmış krema hakkında bilmeniz gereken her şeyi özetliyor.

Ağır krema nedir?

 1. Ağır çırpma kremi, çiğ süt sütünün (1) yüksek yağ oranıdır.

 2. Taze, çiğ süt doğal olarak krema ve süte ayrılır. Krem, yağ içeriğinden dolayı üste çıkar. Daha sonra işlemden geçirilmeden önce yağlanır (1).

 3. Ağır çırpılmış krema yapmak için bu çiğ krema pastörize edilir ve homojenize edilir. Bu, patojenleri öldürmek, raf ömrünü uzatmak ve stabiliteyi arttırmak için kremayı ısıtmak ve yüksek düzeyde basınç uygulamak içerir (2, 3, 4).

 4. Pek çok ağır çırpılmış krema türü ayrıca, kremi dengelemeye ve yağın ayrılmasını engellemeye yardımcı olan katkı maddeleri içerir.

 5. Bu katkı maddelerinden biri deniz yosunundan elde edilen karragenandır. Bir diğeri, sodyum kazeinat, süt proteini kazeininin gıda katkı maddesi biçimidir (5, 6).

 6. Ağır çırpma kremi, gıda imalatında ve ev yemeklerinde çeşitli şekillerde kullanılabilir.

 7. Ağır çırpma kreminin çırpılması veya çalkalanması, yağ moleküllerinin bir araya toplanmasına neden olur.

 8. Birkaç dakika çırpma işleminden sonra, bu özellik sıvı kremasının krema haline gelmesine neden olur. Birkaç dakikalık çalkalamadan sonra, çırpılmış krema tereyağına dönüşür (7, 8, 9).

 9. Bir diğer popüler süt ürünü olan ayran, yoğun çırpma kremasının tereyağ ile karıştırılmasından sonra kalan sıvıdır (10). [! 3109 => 1140 = 2!

Ağır çırpma kremasının beslenmesi

 1. Ağır çırpma kremi çoğunlukla yağlıdır, bu yüzden kalorisi yüksektir. Aynı zamanda kolin, yağda çözünen vitaminler ve bazı mineraller bakımından zengindir. Yarım bardak (119 gram) içerir (11):

 2. Ağır çırpılmış kremadaki yağ, öncelikle kalp hastalığının gelişimine katkıda bulunduğu düşünülen doymuş yağdır.

 3. Bununla birlikte, mevcut araştırmalar süt yağı alımı ile kalp hastalığı arasında güçlü bir bağlantı göstermiyor. Aslında, ortaya çıkan araştırmalar, doymuş yağ yemenin kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (12, 13).

 4. Ağır çırpılmış krema, aynı zamanda sağlığınızda hayati bir rol oynayan kolin ve A, D, E ve K vitaminlerini içerir.

 5. Örneğin, A vitamini göz sağlığı ve bağışıklık fonksiyonu için önemlidir; kolin erken beyin gelişimi ve metabolizması için kritiktir (14, 15).

 6. Ayrıca ağır çırpılmış krema, sağlıklı kemikler için gerekli olan iki mineral olan kalsiyum ve fosfor içerir (16). [! 3109 => 1140 = 3!

 7. Öte yandan, bazen krema denilen hafif çırpma kremi,% 30-35 süt yağı içeren hafifçe daha hafiftir (3).

 8. Düşük yağ içeriğinden dolayı, hafif çırpılmış krema daha hafif bir çırpılmış krema üretir, ağır çırpılmış krema daha zengin bir çırpılmış krema üretir (3). [! 3109 => 1140 = 3!

Yararları ve olumsuzları

 1. Ağır çırpma kremi, sağlığı teşvik eden vitamin ve minerallerle doludur. Ancak, kalorileri çok yüksektir ve çok fazla tüketirseniz kilo almaya katkıda bulunabilir.

 2. Aşağıda, ağır çırpılmış kremanın bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

 3. Ağır çırpılmış krema ve diğer tam yağlı süt ürünleri, yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri de dahil olmak üzere birçok sağlık artırıcı vitamin ve mineral içerir

 4. Aslında, tam yağlı süt ürünleri, az yağlı ve yağsız emsallerinden daha fazla yağda çözünen vitamin içerir (11, 12, 17).

 5. Üstelik, vücudunuz yağda çözünen vitaminleri, daha fazla çırpma kremasında (18) bulunan yağ gibi, yağ ile tüketildiğinde daha iyi emer.

 6. Bazı araştırmalar ayrıca tam yağlı süt ürünlerinin obezite riskinin azalması, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı ile ilişkili olduğunu bulmuştur (12, 19, 20, 21).

 7. 1.300'den fazla katılımcının katıldığı bir çalışmada, tam yağlı süt alımını bildirenlerin obez olma ihtimalinin en düşük alımı bildirenlere göre anlamlı derecede daha az olduğunu gözlemledik. Ayrıca, daha az karın yağına sahipti (19).

 8. 36 yetişkinin 13 haftalık bir çalışmasında, hipertansiyonu durdurmak için düşük yağ diyeti yaklaşımları (DASH) diyeti ile% 40 yağ ve tam yağlı süt içeren diyetin yüksek yağlı versiyonuna kıyasla ürünleri.

 9. Araştırmacılar, her iki diyetin de yüksek tansiyonu düşürdüğünü, ancak yüksek yağ diyetinin kalp koruyucu yüksek tutarken, çok düşük yoğunluklu lipoproteini (VLDL) düşürmenin yararına sahip olduğunu belirtti. yoğunluklu lipoprotein (HDL) (22).

 10. Ayrıca, ağır çırpılmış krema, sizin için kahve kreması ve çırpılmış krema gibi krema yerine kullanılan birkaç rafine edilmiş az yağlı üründen daha sağlıklı görünmektedir (23).

 11. Bütün yiyeceklere kıyasla, bu ürünler daha az doludur ve kan şekeri seviyeleriniz üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir. Bu rafine edilmiş gıdaların yüksek alımı da obezite ile ilişkilendirilmiştir (24, 25, 26). [! 3109 => 1140 = 4!

 12. Düşük kalorili alternatifler arasında yarım buçuk, tam yağlı süt ve somun sütleri (11) var.

 13. Şaşırtıcı bir şekilde, insanların% 65'inden fazlasının laktoz intoleransı olabileceği ve bu nedenle diğer süt ürünleri ile birlikte ağır çırpılmış kremadan kaçınması gerektiği tahmin edilmektedir (27).

 14. Üstelik, bazı araştırmalar, süt ürünlerinin, birçok insanda, alerjisi olmayan veya hoşgörüsüz bile olsa, mukus üretimine katkıda bulunabileceğini göstermektedir (28). [! 3109 => 1140 = 4!

 15. Altı gün boyunca süt içermeyen bir diyet uygulayanlar, sadece iki gün boyunca süt içermeyenlere ve daha sonra sütlerini diyetlerine tekrar vermiş olanlara oranla aşırı derecede az miktarda mukus üretim semptomu rapor ettiler (29). ).

 16. Süt alımı da bazı kanser risklerinin artması ile ilişkilendirilmiştir (31).

 17. Örneğin, 8.000'den fazla kişiyi içeren bir inceleme, en yüksek süt alımına sahip olanların, mide kanserine sahip olma oranının en düşük süt alımına sahip olanlara göre% 20 daha fazla olduğunu gözlemledi (32).

 18. Ek olarak, birçok ağır çırpma kremi, İrlanda yosunu ve sodyum kazeinat gibi katkı maddeleri içerir. Bunlar hayvan ve test tüpü çalışmalarında yüksek dozlarda tüketildiğinde bağırsak hasarına bağlanmıştır (5, 6, 33, 34).

 19. Son olarak, homojenizasyon - yağın krema içinde ayrılmasını engelleyen ısı veya basınç bazlı bir işlem - çiğ sütün bazı faydalarından yararlanmanızı engelleyebilir.

 20. Son zamanlarda yapılan bir derleme, çiğ süt ürünlerinin tüketilmesinin astım ve alerji gibi otoimmün durumları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir (35).

Sağlıklı mı?

 1. Ağır çırpma kremi kalorileri yüksektir, aynı zamanda sağlıklı yağlar ve çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Genellikle kahve gibi veya az miktarda krema gerektiren tarifler gibi az miktarda kullanılır, bu nedenle diyetinize önemli miktarda kalori eklemek pek mümkün değildir.

 2. Bununla birlikte, kaloride kısıtlı bir diyet uygularsanız, fındık sütü veya yarım buçuk gibi düşük kalorili bir alternatif kullanabilir veya günlük ağır alımınızı sınırlayabilirsiniz. krema az miktarda.

 3. Ek olarak, bazı kişiler süt ürünleri yedikten sonra mukus üretiminde artış olabilir. Bu sizin için geçerliyse, ağır çırpma kreminden kaçınmalısınız.

 4. Bununla birlikte, süt ürünlerini tolere edebilir ve az miktarda ağır çırpılmış krema kullanabilirseniz, diyetinizin sağlıklı bir parçası olabilir.

 5. Son olarak, organik, otlarla beslenen ağır krema, çim ile beslenen süt ürünleri, geleneksel olarak yetiştirilmiş sütlere göre, sağlıklı yağlar ve antioksidanlar gibi besinlerde daha yüksek olduğundan daha iyi bir seçimdir (36, 37, 38). ).

Alt satırda

 1. Ağır çırpılmış krema, tariflere veya kahveye zengin bir katkıdır ve çırpılmış krema ve tereyağı yapmak için kullanılabilir.

 2. Ağır çırpılmış krema gibi tam yağlı süt ürünleri, bazı çalışmaların kalp hastalığı ve obezite gibi düşük risk koşulları ile bağlantılı olduğu yağda çözünen vitaminler de dahil olmak üzere besinlerle doludur.

 3. Ancak, ağır çırpılmış krema kalorilerinde çok yüksektir ve popülasyonun çoğunluğu süt ürünlerine tolerans gösteremez.

 4. Süt miktarını tolere edebilir ve az miktarda ağır çırpma kremi kullanabilirseniz, diyetinizin sağlıklı bir parçası olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407