Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Anti-İnflamatuar Diyetler İçin Yiyeceğiniz Sağlıklı Ekmekler

Hamursuz

 1. İltihap, vücudun bağışıklık tepkisinin bir parçasıdır. Akut veya kısa süreli inflamasyon, vücudunuzun spor yaralanması veya enfeksiyon gibi şeylerden iyileşmesine yardımcı olabilir, ancak kronik inflamasyon, kanser veya kalp hastalığı gibi hastalıkların gelişimi ile ilgili olabilir. Stres, çevresel faktörler ve diyet, iltihaplanmada rol oynayabilir. Beslenme ve Diyetetik Akademisi, bazı ekmek türleri de dahil olmak üzere bazı yiyeceklerin iltihaplanmayı baskıladığına dair bazı kanıtlar bulunduğunu belirtiyor.

Enflamasyon Düşürücüler

 1. Beslenme ve Diyetetik Akademisi, antioksidanları arttırmak ve iltihaplanmayı azaltmak için meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir tam gıda diyetinin izlenmesini önerir. Enflamatuar diyetin bir parçası olarak ekmek seçerken, yüzde 100 tam tahıl unu da dahil olmak üzere bu malzemelerle yapılan bir tane arayın; omega-3 bakımından zengin ceviz, keten, chia veya kenevir tohumu; ve zeytinyağı gibi doymamış yağlar.

Paketlenmiş Ekmek

 1. Koyu renkli veya tahıllı ekmekler her zaman sağlıklı tam tahıllardan yapılmaz, bu nedenle gıda etiketini kontrol etmek ve içerik etiketinde "yüzde 100 tam tahıl" kelimelerini aramak önemlidir. Ambalaj üzerindeki "bütün tahıl" damgası. Bir yiyeceğin bileşenleri ağırlıkça listelenmiştir, bu nedenle sağlıklı yağ oranı yüksek ayçiçeği, balkabağı veya keten tohumu gibi ilave edilen bileşenlerin içerik listesinin başında olup olmadığını kontrol edin.

Ev Yapımı Ekmek

 1. Kendi ekmeğinizi yapmak, iltihapla savaşan maddelerle dolu sağlıklı bir ürün almanızı sağlamak için en iyi yoldur. Tam buğday, yulaf veya karabuğday gibi tam tahıl unu ile başlayın ve doğranmış fındık, tohum ve zeytinyağından sağlıklı yağ ekleyin. Kuru üzüm, kızılcık veya vişne gibi kuru meyvelerde veya güneşte kurutulmuş domates veya kavrulmuş kırmızı biber gibi sebzelerde karıştırmak, ekstra bir antioksidan destek ekler. Otlar ve baharatlar eklemek sadece tadı arttırmakla kalmaz, ekmeğin antiinflamatuar özelliklerini de ekleyebilir.

Kaçınılması Gereken Malzemeler

 1. Artrit Vakfı'na göre, ekmekte bulunabilecek bazı yiyecekler veya içerikler iltihaplanmalara neden olabilir ve bundan kaçınılması gerekir. Ekmeğinizin şeker veya mısır şurubu, kısmen hidrojene yağ, rafine beyaz un veya yapay tatlandırıcı içermediğinden emin olmak için içindekiler etiketini kontrol edin. Bazı insanlar için buğday alerjisi veya glütene duyarlılık iltihaplanmayı da tetikleyebilir. Bu durumda, ekmekler buğday veya glütensiz olmalıdır. Kayıtlı bir diyetisyenle çalışmak, gıda ile ilişkili olası iltihapları tespit etmenin ve alternatif ürünler için öneriler almanın en iyi yoludur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407