Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Alkali Su: Yararları, Yan Etkileri ve Tehlikeleri

Su?

 1. Alkali sular hakkında çeşitli sağlık talepleri duymuş olabilirsiniz. Bazıları yaşlanma sürecini yavaşlatmaya, vücudunuzun pH seviyesini düzenlemeye ve kanser gibi kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Ama alkali su tam olarak nedir ve neden tüm yutturmaca?

 2. Alkali sudaki "alkalin" pH seviyesini belirtir. PH seviyesi, bir maddenin asidik veya alkalinin 0 ila 14 arasında olduğunu ölçen bir sayıdır. Örneğin, pH değeri 1 olan bir şey çok asidik olur ve pH değeri 13 olan bir şey çok alkalin olur

 3. Normal içme suyu genellikle 7 pH değerine sahiptir. Alkali su tipik olarak 8 veya 9 pH değerine sahiptir. Ancak, yalnızca pH, suya önemli alkalilik vermek için yeterli değildir.

 4. Alkali su ayrıca alkali mineralleri ve negatif oksidasyon azaltma potansiyelini (ORP) de içermelidir. ORP, suyun bir koruyucu veya antioksidan olarak hareket etme yeteneğidir. ORP değeri ne kadar negatif olursa, o kadar fazla antioksidandır.

Gerçekten işe yarıyor mu?

 1. Alkali su biraz tartışmalı. Birçok sağlık uzmanı, kullanıcılar ve satıcılar tarafından yapılan birçok sağlık talebini desteklemek için yeterli araştırma olmadığını söylüyor. Araştırma bulgularındaki farklılıklar alkali su çalışmalarının türleriyle ilgili olabilir.

 2. Mayo Clinic’e göre, normal su çoğu insan için en iyisidir. Alkali su destekçileri tarafından yapılan iddiaları tam olarak doğrulayan hiçbir bilimsel kanıt olmadığını belirtiyorlar.

 3. Ancak, alkali suyun belirli koşullar için yararlı olabileceğini gösteren birkaç çalışma var.

 4. Örneğin, 2012 yılında yapılan bir çalışma, pH'ı 8.8 olan doğal gazlı artezyen-kuyu alkali su içmenin, asit geri akışına neden olan ana enzim olan pepsini etkisizleştirmeye yardımcı olabileceğini buldu.

 5. Başka bir çalışmada alkali iyonize su içmenin yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterolü olan kişiler için yararları olabileceği öne sürüldü.

 6. 100 kişiyi içeren daha yakın tarihli bir çalışma, yorucu bir antrenmandan sonra normal suya kıyasla yüksek pHlı su tükettikten sonra tam kan viskozitesinde anlamlı bir fark buldu. Viskozite, kanın damarlardan ne kadar verimli aktığının doğrudan ölçümüdür.

 7. Yüksek pH'da su tüketenler, standart saflaştırılmış içme suyuyla viskozitesini yüzde 6,3'e, yüzde 3,36'ya düşürdü. Bu, kanın alkali su ile daha verimli akması anlamına gelir. Bu, vücutta oksijen iletimini artırabilir.

 8. Ancak, bu küçük çalışmaların ötesinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Özellikle, alkali su destekçileri tarafından yapılan diğer iddialara cevap vermek için araştırma yapılması gerekmektedir.

 9. Kanıtlanmış bilimsel araştırmaların yapılmamasına rağmen, alkali su savunucuları halen önerilen sağlık yararlarına inanıyor. Bunlar:

 10. Ayrıca, meşhur asidik alkolsüz içeceklerin birçok sağlık sorununa yol açan çok pozitif ORP'ye sahip olduklarını, uygun şekilde iyonlaştırılmış ve alkalileştirilmiş suların yüksek oranda negatif ORP'ye sahip olduğunu savunuyorlar. Yeşil çay antioksidanlar açısından zengin ve biraz olumsuz bir ORP var.

Alkali suyun yan etkileri ve riskleri

 1. Alkali içme suyunun güvenli olduğu düşünülmesine rağmen, olumsuz yan etkiler yaratabilir.

 2. Bazı olumsuz yan etki örnekleri, doğal mide asitliğinin düşürülmesini içerir; bu, bakterileri öldürmeye ve diğer istenmeyen patojenlerin kan dolaşımınıza girmesini önlemeye yardımcı olur.

 3. Ek olarak, vücutta genel bir alkalilik fazlalığı gastrointestinal sorunlara ve cilt tahrişlerine neden olabilir. Çok fazla alkalilik, vücudun normal pH'ını da tetikleyerek metabolik alkaloza yol açabilir, bu da aşağıdaki belirtileri ortaya çıkarabilir:

 4. Alkaloz ayrıca vücutta serbest kalsiyumun azalmasına neden olabilir ve bu da kemik sağlığını etkileyebilir. Bununla birlikte, hipokalseminin en yaygın sebebi alkali su içmekten değil, zayıf bir paratiroid bezine sahip olmaktan kaynaklanmaktadır.

Veya yapay?

 1. Doğal olarak alkali olan su, su kayaların - yaylar gibi - geçtiğinde oluşur ve alkalin seviyesini yükselten mineralleri toplar.

 2. Ancak, alkali su içen birçok kişi elektroliz adı verilen kimyasal bir işlemden geçen alkali su satın alır.

 3. Bu teknik normal suyun pH'ını yükseltmek için iyonlaştırıcı adı verilen bir ürün kullanıyor. İyonlaştırıcılar, elektriğin sudaki molekülleri asidik veya daha fazla alkali olarak ayırmak için kullanıldığını söylüyor. Asitli su daha sonra huniden çıkarılır.

 4. Yine de bazı doktorlar ve araştırmacılar bu iddiaların kaliteli araştırmalarla desteklenmediğini söylüyor. İyonizasyondan önce orijinal kaynağın su kalitesi, kirleticilerin içme suyunda bulunmamasını sağlamak için çok önemlidir.

 5. Bazı bilim adamları, pH'ı yükselten ve mineraller ekleyebilen bir alkali iyonlaştırıcıyı bağlamadan önce suyu yeterince arıtmak için ters ozmoz kullanılmasını önermektedir.

 6. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir çalışma, ters ozmoz, damıtma ve diğer yöntemlerle (ek mineralizasyon olmadan) düzenli olarak oluşturulan düşük mineral içerikli içme suyuna karşı uyarıyor.

Anladın mı?

 1. Birçok bakkal veya sağlık gıda mağazasında alkali su satın alınabilir. Ayrıca çevrimiçi olarak bulunabilir.

 2. Birçok büyük zincir mağazasında su iyonlaştırıcılar satılıyor.

 3. Evinizde de kendiniz yapabilirsiniz. Limon ve limon suları asitli olsa da, sindirildiklerinde ve metabolize edildiklerinde alkali yan ürünler oluşturabilecek mineraller içerirler. Bir bardak suya bir miktar limon ya da kireç eklemek, vücudunuzu sindirirken suyun daha alkali olmasına neden olabilir. PH düşüşü veya kabartma tozu eklemek, suyu daha alkali hale getirmenin başka bir yoludur.

 4. Kirleticileri gidermek için su uygun şekilde filtrelenirse, iyonize edilip tekrar mineralleştirilirse veya kaliteli bir kaynaktan satın alınırsa, günlük olarak ne kadar alkali su tüketilebileceği konusunda bir sınırlama önerecek hiçbir kanıt yoktur.

Güvenli mi?

 1. Birçok sağlık uzmanının alkali su ile sorunu, onun güvenliği değil, bunun hakkında yapılan sağlık iddialarıdır.

 2. Alkali suyun herhangi bir sağlık durumunun arıtılması için kullanımını destekleyecek yeterli bilimsel kanıt yoktur. Tıp uzmanları, tüm pazarlama taleplerine inanmaya karşı uyarıyorlar.

 3. Doğal alkali su içmek, doğal mineraller içerdiğinden genellikle güvenli kabul edilir.

 4. Bununla birlikte, yüksek pH değerinin inandığından ve kirletici maddeler içerebileceğinden daha az iyi mineral içeren suni alkali su ile dikkatli olmalısınız. Ayrıca unutmayın, çok fazla alkali su içmek sizi minerallerde eksik bırakabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407