Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Akdeniz Diyetinin Artıları eksileri

Tavuk ve Pirinç Kalorileri

 1. Akdeniz'i sınırlayan 16'dan fazla ülkenin değişen kültürleri, dinleri, ekonomileri ve tarımı nedeniyle, Akdeniz diyeti değişiyor. Genel diyet prensipleri arasında yüksek miktarda meyve, sebze, kepekli tahıllar, fasulye, zeytin, zeytinyağı, fındık ve tohum tüketimi, orta düzeyde şarap ve yağsız et alımı ve düşük işlenmiş gıdalar bulunur. Fiziksel aktivite artışı ve sosyal destek sistemiyle yemek keyfi gibi yaşam tarzı faktörleri de Akdeniz yaşam tarzının bir parçasıdır.

Diyet Kompozisyonu

 1. Amerikan Kalp Derneği veya AHA, Terapötik Yaşam Biçimi Değişiklikleri Diyetini, lipitleri yüksek olan ve hedeflenen toplam kalorinin yüzde 25 ila 35'ini, toplam kalorinin yüzde 7'sinden az olanlarını hedefler. doymuş yağdan ve toplam yağın% 20'sine tekli doymamış yağdan elde edilir. Buna karşılık, Akdeniz beslenme önerileri toplam kalorinin yüzde 25 ila 40'ını, doymuş yağdaki toplam yağın yüzde 7 ila 8'ini ve tekli doymamış yağdaki toplam yağın yüzde 20'sinden fazlasını içerir.

Artıları

 1. Akdeniz diyeti AHA diyeti ile karşılaştırılabilir olduğundan, Akdeniz diyetinin kalp sağlığını desteklemesi şaşırtıcı değildir. AHA'ya göre, Akdeniz ülkelerinde kalp hastalığı prevalansı ABD'dekinden daha düşüktür. Akdeniz diyetindeki toplam yağın büyük bir yüzdesi tekli doymamış yağlardandır; bu, kalp hastalığındaki azalmadan büyük ölçüde sorumludur, çünkü doymuş ve trans yağların yaptığı gibi kolesterol seviyelerini yükseltmez. Akdeniz diyetindeki diğer faydalar, meyve ve sebzelere verilen önem nedeniyle yüksek oranda kanserle mücadele eden antioksidanların konsantrasyonunu, sağlıklı bir kiloyu korumak için düzenli fiziksel aktivitenin teşvik edilmesini ve işlenmiş gıdaların azalması nedeniyle daha düşük sodyum alımını içerir.

Eksileri

 1. Akdeniz diyeti günlük porsiyon miktarlarını belirtmiyor, aksine insanlar için kafa karıştırıcı olabilecek toplam makro besin dağılımını listeliyor. Örneğin diyet, “düşük ila orta derecede alım”, “bolluk” ve “sık sık” gibi kelimeler kullanır, ki bunlar tam miktarlar vermez. Kalori toplamları ve fiziksel aktivite parametreleri belirtilmediğinden, belirli ölçümler arayanlar zarar etmektedir. Son olarak, günde bir ila iki bardaktan oluşan ılımlı şarap tüketimi, belirli ilaçları alanlara, yüksek trigliseritleri olan veya pankreatiti olanlara tavsiye edilmeyebilecek olan Akdeniz diyetini takip ederken teşvik edilmektedir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407