Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Akdeniz diyeti sadece 4 günde atletik performansı artırabilir

Akdeniz diyeti sadece 4 günde atletik performansı artırabilir

 1. Akdeniz diyeti, kardiyoprotektif etkilerden kronik hastalıklardan feragat etmeye kadar çeşitli faydalar sunuyor. Sonuç olarak, araştırmacılar giderek artan bir şekilde bu diyetin uzun ve sağlıklı bir yaşam için anahtar olabileceğine işaret ediyor.

 2. Genellikle meyve, sebze, kepekli tahıllar, fındık, tohumlar ve zeytinyağı bakımından zengin olan ve ılımlı balık, süt ürünleri ve kırmızı şarap tüketimine izin veren Akdeniz diyeti - içerir atletik performansı artıran çeşitli bileşikler.

 3. Akdeniz diyetindeki yiyeceklerin çoğu antioksidanlar ve nitratlar içerir ve antienflamatuar ve alkalize edici özelliklere sahiptir. Yani, bu, bu diyete sadık kalarak, bir kişinin daha yüksek dayanıklılık ve egzersiz performansı yaşayacağı anlamına mı geliyor?

 4. Missouri'deki Saint Louis Üniversitesi'nde (SLU) bir araştırma ekibi de bunu merak etti ve araştırmaya başladı. Edward Weiss, SLU'da beslenme ve diyetetik profesörü olan Ph.D., yeni çalışmayı yönetti.

Akdeniz diyeti sizi daha hızlı yapabilir

 1. Prof. Weiss ve arkadaşları, "rekreasyonel açıdan aktif" olan yedi kadını ve dört erkeği işe aldı. Ağırlıklı olarak bitki bazlı beslenmeyi takip eden 4 günden sonra, araştırmacılar katılımcılardan koşu bandında 5 kilometre (km) koşmalarını istediler.

 2. Dokuz ila 16 gün sonra, araştırmacılar aynı katılımcılardan 4 gün daha Western diyetini takip etmelerini ve 5 km koşu bandı testine tekrar girmelerini istedi. Batı diyetleri tipik olarak "aşırı tüketimli ve azaltılmış çeşitli rafine şeker, tuz ve doymuş yağ ile tanımlanır". [! 4198 => 1140 = 2!

 3. Genel olarak, çalışma, Akdeniz diyetini takiben 5 km'lik koşu bandında, Batı diyetine uyduklarından sonra yüzde 6 daha hızlı olduklarını tespit etti.

 4. Bu iyileşme, katılımcıların kalp atış hızları yaklaşık olarak aynı olmasına rağmen gerçekleşti ve her iki durumda da kendilerini yorgun hissettiler. Aksine, diyetlerin anaerobik egzersizdeki performans üzerinde herhangi bir etkisi olmamıştır. Weiss ve meslektaşları şu sonuca varıyor:

 5. "Bulgularımız, bu diyetin 4 gün kadar kısa bir sürede dayanıklılık egzersiz performansını arttırmada etkili olduğunu göstererek, Akdeniz diyetinin sağlık yararlarına dair mevcut kanıtları genişletmektedir."

 6. "Akdeniz diyetindeki birçok bireysel besin maddesi hemen veya birkaç gün içinde egzersiz performansını artırıyor" diye açıklıyor Prof. Weiss. “Bu nedenle, bu besinleri içeren bütün bir diyet düzeninin performansı arttırmada da hızlı olduğu anlaşılmaktadır.”

 7. "Ancak, Batı diyetine geçerken bu faydalar da hızla kaybedilmiş, Akdeniz diyetine uzun süreli bağlılığın önemini vurgulayarak," diyor yazar!

 8. "Bu çalışma, sağlık için iyi olduğu bilinen bir diyetin egzersiz performansı için de iyi olduğunu kanıtlıyor" diye açıklıyor Prof. Weiss. “Genel nüfus gibi, sporcular ve diğer egzersiz meraklıları da genellikle sağlıksız diyetler yiyorlar. Şimdi, [!sağlıklı

 9. Prof. Weiss ve arkadaşları, "rekreasyonel açıdan aktif" olan yedi kadını ve dört erkeği işe aldı. Ağırlıklı olarak bitki bazlı beslenmeyi takip eden 4 günden sonra, araştırmacılar katılımcılardan koşu bandında 5 kilometre (km) koşmalarını istediler.

 10. Dokuz ila 16 gün sonra, araştırmacılar aynı katılımcılardan 4 gün daha Western diyetini takip etmelerini ve 5 km koşu bandı testine tekrar girmelerini istedi. Batı diyetleri tipik olarak "aşırı tüketimli ve azaltılmış çeşitli rafine şeker, tuz ve doymuş yağ ile tanımlanır". [! 4198 => 1140 = 2!

 11. Genel olarak, çalışma, Akdeniz diyetini takiben 5 km'lik koşu bandında, Batı diyetine uyduklarından sonra yüzde 6 daha hızlı olduklarını tespit etti.

 12. Bu iyileşme, katılımcıların kalp atış hızları yaklaşık olarak aynı olmasına rağmen gerçekleşti ve her iki durumda da kendilerini yorgun hissettiler. Aksine, diyetlerin anaerobik egzersizdeki performans üzerinde herhangi bir etkisi olmamıştır. Weiss ve meslektaşları şu sonuca varıyor:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407