Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ahi Tuna Sizin İçin İyi mi?

Çok Fazla Ton balığı Yiyor

 1. Ahi ton balığı - sarı yüzgeçli orkinos için alternatif bir isim - genellikle Asya mutfağında çiğ balık yemeklerinde kullanılır ve aynı zamanda konserve için kullanılan en yaygın ton balığı türlerinden biridir. İyi bir sağlık için ihtiyacınız olan birçok besin maddesinin büyük bir kaynağı olarak hizmet ederken, civa açısından diğer ton balığı türlerinden biraz daha yüksektir. Hawaii Eyalet Sağlık Bakanlığı, porsiyonlarınızı ayda iki kez sınırlamanızı önerir.

Protein ve Selenyum

 1. Ahi ton balığı protein yüklü. ABD Tarım Bakanlığı'na göre, her 6 onsluk ton balığı porsiyonu 41,5 gram protein sunuyor - kadınlar için günlük protein ihtiyacının yüzde 90'ı ve erkekler için yüzde 74'ü. Vücudunuz tonda bulunan proteini, ayrı ayrı amino asitlere yol açacak şekilde sindirir ve daha sonra bunları doku gücü için gereken proteinlerin yanı sıra hücre işlevini yöneten hormonlar ve enzimler yapmak için kullanır. Tonlardaki selenyum, bu enzimlerin birçoğunun aktive olmasına yardımcı olur ve diyetinizde yeterli selenyum alınması, yeni hücre büyümesini kontrol eder, uygun kan damarı işlevini korur ve sperm üretiminde önemli bir rol oynar. Ahi tuna'nın 6 onsluk bir kısmı, Tıp Enstitüsü veya IOM tarafından belirlenen günlük alım ihtiyacınızın neredeyse üç katı olan 154 mikrogram selenyum içerir.

D Vitamini ve Fosfor

 1. Auna ton balığı yiyin ve ayrıca D vitamini ve fosfor dahil kemik dostu besin alımınızı artırın. Vücudunuz yeni kemik dokusu oluşturmak için fosfor (kalsiyum dahil diğer minerallerle birlikte) kullanır. Ahi tuna içerisindeki D vitamini vücudunuzun kalsiyum kullanmasına yardımcı olur ve bu da kemik dokusu büyümesini destekler. Sonuç olarak, diyetinizde yeterince fosfor ve D vitamini almak, kemiklerinizi yoğun, güçlü ve kırılmaya karşı dirençli tutmanıza yardımcı olur. Ahi tuna'nın 6 onsluk bir kısmı 473 miligram fosfor içerir - tavsiye edilen günlük fosfor alımının yaklaşık üçte ikisi - 117 uluslararası D vitamini birimi veya önerilen günlük alımınızın beşte biri.

Potasyum ve B-12 Vitamini

 1. Ahi tunada bol miktarda bulunan potasyum ve B-12 vitamini sinir ve beyin işlevini destekliyor. B-12 Vitamini sinir hücrelerinin elektrik iletmesine yardımcı olan bir madde olan miyelinin yanı sıra iletişim için kullandığınız kimyasalları, sinir ileticileri yapmanıza yardımcı olur. Elektrolit olarak potasyum ayrıca sinir iletişimine yardımcı olur çünkü sinirlerinizin elektrik iletmesine yardımcı olur. Ahi ton balığının bir porsiyonu, 3.5 mikrogram B-12 vitamini - günlük ihtiyacınız olan 2.4 mikrogramdan daha fazlası - yanı sıra önerilen günlük alımınıza yüzde 16 katkıda bulunan 750 miligram potasyum sunar.

Riskler ve Dezavantajlar

 1. NYU Langone Pediatri Anabilim Dalı verilerine göre, Ahi tuna'nın nispeten yüksek civa içeriği cıva riski, uykusuzluk, konsantre olma zorluğu, mide bulantısı, kusma ve ağrıları içerebilir. Sağlık Merkezi. Özellikle küçük çocuklar ve hamile kadınlar için zararlıdır.

 2. Ahi ton balığı da bazı faydalı omega-3 yağ asitleri sağlarken, diğer ton balığı çeşitleri daha fazlasını sunar. Örneğin, 6 onsluk ahi ton balıklarının bir kısmı sadece 0.2 gram omega-3 yağ asidi içerirken, konserve albacore ton balıklarının eşdeğer bir kısmı 1.5 gram içerir. Bu omega-3 yağ asitleri kalp hastalığı için çeşitli risk faktörlerini azaltır, bu nedenle albacore'a karşı ahi tonunu seçmek, bazı kardiyovasküler faydaları kaçırdığınız anlamına gelir.

 3. NYU Langone Pediatri Anabilim Dalı verilerine göre, Ahi tuna'nın nispeten yüksek civa içeriği cıva riski, uykusuzluk, konsantre olma zorluğu, mide bulantısı, kusma ve ağrıları içerebilir. Sağlık Merkezi. Özellikle küçük çocuklar ve hamile kadınlar için zararlıdır.

 4. Ahi ton balığı da bazı faydalı omega-3 yağ asitleri sağlarken, diğer ton balığı çeşitleri daha fazlasını sunar. Örneğin, 6 onsluk ahi ton balıklarının bir kısmı sadece 0.2 gram omega-3 yağ asidi içerirken, konserve albacore ton balıklarının eşdeğer bir kısmı 1.5 gram içerir. Bu omega-3 yağ asitleri kalp hastalığı için çeşitli risk faktörlerini azaltır, bu nedenle albacore'a karşı ahi tonunu seçmek, bazı kardiyovasküler faydaları kaçırdığınız anlamına gelir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407