Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Acı Sos Sizin İçin İyi mi?

Antioksidan Özellikler

 1. Acı sos tipik olarak habanero, tabasco, cayenne ve jalapeno gibi çeşitli acı biber türlerinden yapılır. Bu biberler, çoğu bitkisel gıdalar gibi sağlığınıza fayda sağlayabilecek nitelikleri içerir. Acılı biberlerde baharatlı kılan ve sağlık açısından faydaları olan etken maddelere kapsaisin denir. Araştırmalar, kapsaisin antioksidan etkilere sahip olduğunu, metabolizmanın destekleyici olduğunu ve hastalıkların önlenmesinde rol oynayabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, acı sos, sadece kapsaisin'den daha fazla içerik içerir, bu yüzden ölçülü olarak kullanmak önemlidir.

Antioksidan Özellikler

 1. Acı sos, kapsaisin ve A ve C vitaminleri dahil olmak üzere sağlığı destekleyen besinler içeriyor. Ancak sodyum eklenmiş markalara dikkat edin.

Diyabetin Önlenmesi

 1. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nin Temmuz 2006 sayısında yayınlanan bir araştırma, katılımcıların kapsaisin ile bir yemek ve onsuz bir yemek yediklerinde, kapsaisin tüketildikten sonra insülin seviyelerinin daha normal hale getirildiğini buldu. sade öğünden çok yemek. Bu özellikle fazla kilolu katılımcılar için geçerliydi. Çalışma, kapsaisin içeren alışılmış öğün tüketiminin öğün kaynaklı hiperinsülinemi veya insülin direncine ve Tip 2 diyabete yol açabilecek artmış insülin seviyelerinin önlenmesinde yararlı olabileceğini göstermektedir.

Ağırlık Yönetimi

 1. Acı sos ayrıca, Açık Kalpte yayınlanan 2015 tarihli bir inceleme makalesine göre, metabolizmanıza kilo vermenize ve obezitenin önlenmesine yardımcı olabilecek bir destek sağlayabilir. Ayrıca, Avrupa Beslenme Dergisi'nin Şubat 2013 sayısında yayınlanan bir hayvan araştırması, acılı sosla yemek yemenin açlığı uyaran bir hormon olan ghrelin seviyesini azalttığına işaret ediyor. Aynı zamanda, iştah bastırıcı bir hormon olan GLP-1 seviyelerini yükseltir. Bu nedenle, yemeğinizi acılı sosla baharatlayarak, diğerlerinden daha az kalori alabilir ve kilonuzu daha iyi yönetebilirsiniz.

Antioksidanlar ve Beslenme

 1. Vitamin A ve C gibi antioksidanlar, bazı hücre hasarlarını önleyebilecek veya geciktirebilecek maddelerdir. Antioksidanlar ayrıca yaşlanmada önemli bir faktör olan vücuttaki oksidatif stresi ortadan kaldırmaya çalışır. Ayrıca, antioksidanlar bakımından zengin bir diyetin sağlıklı olmasının ve bazı hastalıkların risklerini azalttığına dair kanıtlar vardır, MedlinePlus'a. Acı sos, yaraların iyileşmesine yardımcı olmak için gereken bir protein olan kolajen üretimi için gerekli olan bir C vitamini kaynağıdır. Acı sos, A vitamini, folat, magnezyum ve potasyum içerir, bu nedenle yemeğinize daha fazla besin değeri kazandırır.

Bazı Markalar Çok Tuzlu

 1. Bazı acı sos markaları, fazla tüketmemeniz gereken tuz içerir. Amerikan Kalp Birliği'ne göre, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskinizi azaltmak için sodyum alımınızı günlük 1500 miligramdan az ile sınırlandırmayı hedeflemelisiniz. Bir fast-food zincirinden bir paket acı sos yaklaşık 45 miligram sodyum içerir. Çok sayıda paket kullanırsanız, zaten sodyum bakımından yüksek olabilecek bir yemeğe önemli miktarda sodyum ekleyebilirsiniz. Kullanılan malzemeleri izlemek için sık sık tüketirseniz kendi acı sosunuzu kullanmayı düşünün.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407