Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Acı biber sizin için iyi mi?

Kanserle Mücadelede Bir Müttefik

 1. Yemeğinize sıcak baharatlar veya acı sos koymak istiyorsanız, kendinize bir iyilik yapıyor olabilirsiniz. Acı biberlerin faydaları bilim tarafından desteklenmektedir.

 2. Acı biberlerdeki baharatlı lezzetten sorumlu alkaloid olan kapsaisin, Molecules dergisinde yayınlanan Haziran 2016 tarihli bir incelemeye göre diyabet, kardiyovasküler problemler ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olabilir.

 3. Kapsaisin içeren biberler arasında jalapenos, habaneros, kırmızı biber, serrano, kiraz biber ve hatta biber bulunur. Yararları almak için düzenli olarak tüketin.

Kanserle Mücadelede Bir Müttefik

 1. Gelişmiş dolaşım, kilo kaybı ve düşük kolesterol düzeyleri acı biberin birçok yararından sadece birkaçıdır. Bu lezzetli yiyecekler sadece yemeklerinizi canlandırmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığınızı da arttırır.

Kapsaisin Kan Akışını Artırıyor

 1. Acı biber yediğinizde, bu yiyeceklerde bulunan kapsaisin kan akışını ve kalp fonksiyonunu iyileştirebilir. Amerikan Kimya Derneği tarafından yayınlanan 2012 tarihli bir makale, bu bileşimin, ABD ve diğer ülkelerde ölümlerin önde gelen bir nedeni olan kalp hastalıklarına karşı koruyabileceğini öne sürüyor. [! 1170 => 1140 = 3!

 2. Ayrıca, bu doğal bileşiğin, kan damarlarınızın çevresindeki kasların daralmasına neden olan bir geni engellediği gösterilmiştir. Bu, kan akışında iyileşme ve daha iyi kardiyovasküler sağlık sağlar.

 3. Acı biberlerin kalp hastalığı için reçeteli ilaçların yerini alamayacağına dikkat edin. Kalbinizi formda tutmak için dengeli beslenmenin bir parçası olarak tadını çıkarın.

Acı Biber Sindirimi Artırabilir

 1. Geleneksel tıpta, gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisinde olduğu kadar sindirim uyarıcı olarak da sıcak baharatlar kullanılmıştır. Moleküllerde yer alan incelemeye göre, kapsaisin mide mukozası hasarını azaltabilir ve mide ülserlerine karşı koruyabilir.

 2. Gıda Bilimi ve Beslenme Konusunda Kritik İncelemelerde yer alan bir başka araştırma makalesi, bu bileşiğin etkili bir sindirim uyarıcısı olabileceğini ve bağırsakta besin emilimini iyileştirebileceğini belirtiyor. Ek olarak, termojenik özellikleri nedeniyle kilo kaybına yardımcı olabilir. Kapsaisin ayrıca anti-enflamatuar ve analjezik etkiler de gösterir, bu nedenle artrit gibi ağrılı hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilir.

 3. İnceleme yazarları, topikal olarak kapsaisin uygulanmasının, diyabetiklerde sinir hasarı ile ilişkili ağrıyı ve ameliyat sonrası ağrıyı hafifletebileceğini belirtmiştir. Ayrıca, asit üretimini baskılar ve mide ülseri önlenmesi ve tedavisinde yardımcı olabilir.

 4. Moderasyon anahtardır. Acı biber dahil olmak üzere baharatlı yiyecekler midenizi tahriş edebilir ve özellikle büyük miktarlarda tüketildiğinde yanma hissi verebilir. Bazı bireyler diğerlerinden daha hassastır ve bu yiyecekleri yedikten sonra sindirim rahatsızlığı ve asit reflü yaşayabilirler.

Baharatlı Biber ve Kanser

 1. Molekül incelemesi, kapsaisinin kanser önlenmesinde rol oynayabileceğini öne sürüyor. Doğal olarak oluşan bu bileşik kemopreventif, kemoterapötik ve antitümorigenik etkiler gösterir. Bununla birlikte, bazı çalışmalar bunun tam tersini göstermektedir, bu nedenle emniyetini ve etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 2. Yukarıdaki araştırma raporuna göre, kapsaisin, kanser hücresi büyümesini engelleyebilir ve kanser hücrelerinin vücutta bölünmesini durdurabilir. Çoğu araştırma hayvanlar üzerinde yapılmıştır, bu yüzden bulguları insan denekler için geçerli olmayabilir. Ek olarak, mevcut kanıtlar çelişkilidir. Derlemede alıntı yapılan bazı hayvan çalışmaları, baharatlı biberlerin mide kanserinin gelişimini destekleyebileceğini göstermiştir.

 3. Mevcut araştırma, acı bir biberin sağlık açısından faydalarını destekliyor - dengeli bir diyetin bir parçası olarak tüketildiğinde. Baharatlı biberlerin tek başlarına hastalıkları önleme veya iyileştirme olasılıkları yoktur. Genel diyet ve yaşam tarzı alışkanlıklarınız çok önemlidir. Aktif kalın, dikkatlice yiyin ve sağlığınızı ve iyiliğinizi korumak için ilave şekerleri, işlenmiş yiyecekleri ve trans yağları kesin.

 4. Molekül incelemesi, kapsaisinin kanser önlenmesinde rol oynayabileceğini öne sürüyor. Doğal olarak oluşan bu bileşik kemopreventif, kemoterapötik ve antitümorigenik etkiler gösterir. Bununla birlikte, bazı çalışmalar bunun tam tersini göstermektedir, bu nedenle emniyetini ve etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407