Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


8 Etkileyici Sağlık Faydaları ve Maydanozun Kullanımı

Alt satırda

 1. Maydanoz, Akdeniz'e özgü bir çiçekli bitkidir. En yaygın iki tür Fransız kıvırcık yaprağı ve İtalyan düz yaprağıdır.

 2. Yıllar boyunca, yüksek tansiyon, alerji ve iltihaplı hastalıklar gibi durumları tedavi etmek için maydanoz kullanılmıştır (1).

 3. Bugün, yaygın olarak taze bir ot veya kurutulmuş baharat olarak kullanılıyor. Rengi parlak yeşil renktedir ve birçok tarifle eşleştirilen yumuşak ve acı bir tada sahiptir.

 4. Genellikle en güçlü hastalıklarla mücadele bitkilerinden biri olarak etiketlenmiş olan maydanoz, harika bir besin değeri sağlar ve birçok potansiyel sağlık yararı sunar (2). [! 778 => 1140 = 1!

1. Birçok önemli besin içerir

 1. Maydanoz, insanlardan şüphelendiğinden çok daha fazla besin maddesi sunar.

 2. Bir 1/2 bardak (30 gram) taze, doğranmış maydanoz (3):

 3. Bitki birçok vitamin, özellikle kan pıhtılaşması ve kemik sağlığı için gerekli K vitamini bakımından zengindir (4).

 4. Maydanoz aynı zamanda harika bir A ve C vitamini kaynağıdır - antioksidan özelliği olan önemli besinler (5).

 5. Ek olarak, tadı çok dolu olan kalorileri çok düşük ve birçok tarif için harika bir düşük kalorili içerik yapıyor.

2. Antioksidanlar açısından zengin

 1. Maydanoz, sağlığınıza fayda sağlayabilecek birçok güçlü antioksidan içerir.

 2. Antioksidanlar, serbest radikal denilen moleküllerden hücresel hasarı önleyen bileşiklerdir. Vücudunuzun sağlıklı bir antioksidanlar ve serbest radikal dengesine ihtiyacı vardır. [! 778 => 1140 = 3!

 3. Kokulu bitki özellikle flavonoidler olarak bilinen bir antioksidan sınıfı bakımından zengindir. İki ana flavonoidler, müretetin ve apigenindir.

 4. Çalışmalar, flavonoidler açısından zengin diyetlerin, kolon kanseri, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi koşullar riskinizi azaltabileceğini gösteriyor (10, 11, 12). [! 778 => 1140 = 3!

 1. Sağlıklı ve güçlü kalabilmek için kemiklerinizin çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyacı var.

 2. Maydanoz, K vitamini ile doludur - kemik sağlığı için gerekli bir besindir. Bir 1/2 bardak (30 gram), RDI'nin% 547'sini etkileyici bir şekilde sağlar (3). [! 778 => 1140 = 4!

8. Diyetinize eklemek kolay

 1. Maydanoz, çok yönlü ve ucuz bir lezzet seçeneğidir.

 2. Kurutulmuş versiyonu çeşitli tariflerde bir içerik olarak kullanabilirsiniz. Çorba, güveç ve domates soslarının tadını arttırabilir. Ek olarak, İtalyan esintili tariflerde genellikle diğer şifalı otlarla birleştirilir.

 3. Taze maydanoz, ev yapımı salata sosu, makarna ve deniz mahsulleri tariflerine de mükemmel bir katkı sağlar. Birçok insan, yemek pişirmek zorunda kalmayan tariflerde taze dallar kullanır veya pişirme süresinin sonuna ot ekler.

 4. Diyetinize maydanoz eklemenin birkaç yolu:

 5. İlginç bir şekilde, bitki doğal bir nefes spreyi olarak hareket edebilir, böylece nefesini tazelemek için yemek pişirirken bir delikanlı da çiğneyebilirsin (42).

 6. Taze maydanoz ömrünü uzatmak için demeti nemli bir kağıt havluya sarın ve buzdolabında kapalı bir kapta saklayın.

En alt satırda

 1. Maydanoz, konsantre bir besin kaynağı sağlayan çok yönlü bir bitkidir. Özellikle A, C ve K vitaminleri bakımından zengindir.

 2. Maydanozdaki vitaminler ve faydalı bitki bileşikleri kemik sağlığını iyileştirebilir, kronik hastalıklara karşı koruyabilir ve antioksidan yararlar sağlayabilir.

 3. Kurutulmuş veya taze yaprakları çorbalara, salatalara, soslara ve soslara ekleyerek diyetinize kolayca ekleyebilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407