Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


7 Fındık Sağlığınıza Fayda Sağlıyor

Alt satırda

 1. Fındık olarak da bilinen fındık, Corylus ağacından gelen bir fındık türüdür. Çoğunlukla Türkiye, İtalya, İspanya ve ABD'de yetiştirilmektedir.

 2. Fındıkların tatlı bir tadı vardır ve çiğ, kızartılmış veya bir ezine öğütülebilir.

 3. Diğer fındıklar gibi fındıklar da besin bakımından zengindir ve protein, yağ, vitamin ve mineral içeriği yüksektir. İşte fındıkların kanıta dayalı yedi sağlık yararı.

1. Besin Dolu

 1. Fındıkların besin değerleri iyidir. Kalorileri yüksek olmasına rağmen besinler ve sağlıklı yağlarla doludurlar.

 2. Bir ons (28 gram veya yaklaşık 20 tam çekirdek) fındık içerir (1):

 3. Fındık ayrıca uygun miktarda B6 vitamini, folat, fosfor, potasyum ve çinko içerir.

 4. Ayrıca, bir ons servis, RDI'nin yaklaşık% 11'ini oluşturan 11.2 gram diyet lifi sağlar (

 5. Bununla birlikte fındık, demir ve çinko gibi bazı minerallerin fındıklardan (3) emilimini azalttığı gösterilen fitik asit içerir.

2. Antioksidanlarla Yüklendi

 1. Fındık önemli miktarda antioksidan sağlar.

 2. Antioksidanlar, vücudu oksidatif strese karşı korur, bu da hücre yapısına zarar verebilir ve yaşlanma, kanser ve kalp hastalığına neden olabilir (4, 5). [! 2425 => 1140 = 3!

 3. Mevcut antioksidanların çoğu, somunun derisinde yoğunlaşmıştır. Bununla birlikte, bu antioksidan içeriği kavurma işleminden sonra düşebilir (10, 11, 12).

 4. Bu nedenle, kabuklu ya da kavrulmuş kabuklu çekirdekten ziyade bütün, kavrulmuş kabuklu yemişlerin deri ile tüketilmesi önerilir (11).

3. Kalp İçin İyi Olabilir

 1. Kalbi koruyan yeme somunları gösterilmiştir (13).

 2. Fındıkta yüksek antioksidan ve sağlıklı yağ konsantrasyonu, antioksidan potansiyelini artırabilir ve kandaki kolesterol seviyesini düşürebilir (14, 15).

 3. Bir ay süren bir çalışmada, toplam günlük kalori alımlarının% 18-20'sini fındıktan tüketen yüksek kolesterol seviyesine sahip 21 kişi gözlendi. Sonuçlar, kolesterol, trigliseritler ve kötü LDL kolesterol seviyelerinin azaldığını göstermiştir (16).

 4. Katılımcılar ayrıca kanda arter sağlığı ve inflamasyon belirteçlerinde iyileşmeler yaşadı.

 5. Diğer çalışmalar, kalp sağlığı üzerinde benzer etkiler göstermiştir; bunun sonucu olarak, kanda yağ seviyelerinin düşük olduğu ve E vitamini seviyelerinin yükseldiği görülmüştür (14, 18, 19, 20). [! 2425 => 1140 = 4!

 6. Genel olarak, günde 29 ila 69 gram fındık yemek kalp sağlığı parametrelerindeki iyileşmelerle ilişkilendirilmiştir (17).

 1. Fındık, diyete sağlıklı bir atıştırmalık olarak veya birçok tabakta bir bileşen olarak dahil edilebilir.

 2. Bunları çiğ, kavrulmuş, bütün, dilimlenmiş veya öğütülmüş olarak satın alabilir ve tadını çıkarabilirsiniz. İlginçtir ki, insanlar öğütülmüş değil, dilimlenmiş ve bütün fındıkları tercih ediyor gibi görünmektedir (40). [! 2425 => 1140 = 8!

 3. Soyulmuş fındıklar pişirme için un yapmak veya besleyici bir yayılma olarak fındık yağı yapmak için öğütülebilir.

 4. Ayrıca, fındıklar ayrıca tatlı veya baharatlı bir muamele için çikolata veya baharatlarla (tarçın veya kırmızı biber gibi) kaplanabilir.

 5. Keklere ya da dondurmalar ve diğer tatlılar için de harika bir tamamlayıcı oluyorlar.

Alt Çizgi

 1. Fındık, vitaminler, mineraller, antioksidan bileşikler ve sağlıklı yağlar dahil besleyici maddelerle doludur.

 2. Diğerlerinin yanı sıra, kan yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı olmak, kan basıncını düzenlemek, iltihabı azaltmak ve kan şekeri seviyelerini iyileştirmek de dahil olmak üzere sağlık yararları olabilir.

 3. Dezavantajda, diğer fındıklarda olduğu gibi, fındık bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir (41).

 4. Sonuç olarak fındıklar, diyetinize kolayca eklenebilecek mükemmel ve lezzetli bir besin kaynağıdır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407