Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


6 En Yaygın Probiyotik Tipleri

Probiyotikler nedir?

 1. Probiyotikler, "iyi" sayılan veya vücudunuzun işleyişi ve sağlığınız için faydalı olduğu düşünülen canlı bakterilerdir. Pek çok probiyotik, vücudunuzda doğal olarak yaşayan bakterilere benzer. Fermente ürünler yerseniz zaten bu iyi bakterilerin bazılarını tüketiyor olabilirsiniz:

 2. Sağlığa yardımcı olmak için daha iyi mikrop tüketme kavramı 1900'lerin başından beri tartışıldı. "Probiyotikler" terimi nispeten yenidir. Latince kelimesinin "for" kelimesi ile Yunanca "yaşam" kelimesi birleşimidir. Araştırma, probiyotiklerin sağlığa yararları hakkında umut verici sonuçlar verdi. Bununla birlikte, bilim henüz sağlıklı insanların veya belirli hastalıkların tedavisi için probiyotiklerin tüm faydaları konusunda kesin değildir.

 3. Bugün, birçok çeşit probiyotik, yiyecek ve takviyelerde piyasada bulunmaktadır. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi'nin rapor ettiği gibi, bazı uzmanlar probiyotik pazarlamasında ve kullanımındaki hızlı büyümenin faydalar hakkındaki bilimsel araştırmaları geride bırakabileceği konusunda uyardılar.

Probiyotikler neden faydalıdır?

 1. Harvard Medical School'a göre bağırsaklarınız 500'den fazla farklı türden tahmin edilen 100 trilyon mikroorganizmaya ev sahipliği yapıyor. Bakteri karışımınız parmak iziniz gibi benzersizdir. Bazen hastalık ya da stres bakteriyel dengeyi değiştirebilir ve sindirim ve başka problemler yaratabilir.

 2. Probiyotikler, bağırsak bakterilerinizin kompozisyonunu veya mevcut bakterilerin metabolik aktivitesini değiştirerek çalışır. İyi bakteri bağırsaklarınızdaki kötülükleri giderir. Bu, kötü bakterilerin çoğalmasını ve enfeksiyon veya iltihabın oluşmasını önler. Örneğin, vücutta çok fazla maya maya enfeksiyonuna yol açabilir, ancak iyi dengeli bağırsak biyomu mayayı düşük seviyelerde tutacaktır.

 3. Probiyotikler sindiriminize yardımcı olabilir ve vücudunuzun besinlerden besinleri çıkarmasını sağlayabilir. İyi bakteri ayrıca zararlı bakterileri inhibe eden, hatta öldüren enzimler veya proteinler de üretebilir. Spesifik probiyotik türleri de bağışıklık sisteminizi uyarır. Bazı bakteriler hormon üretimi veya vitamin (örneğin vitamin K) ve besin emilimi için gereklidir. Çocukluk çağı tip 1 diyabet gelişimi, yetersiz bağırsak bakteri biyomu ile ilişkili inflamasyonla ilişkili olabilir.

 4. Amerikan Gastroenteroloji Koleji tarafından yayınlanan araştırma, belirli probiyotik türlerinin şunları gösterebileceğini göstermektedir:

 5. Fakat unutmayın, herkes aynı probiyotiğe aynı şekilde yanıt vermez.

 6. Bazı doktorlar, belirli bir enfeksiyonla savaşmak için antibiyotik çekerken probiyotik kullanmanızı önerir. Bunun nedeni, antibiyotiklerin kötü ile birlikte bazı yararlı bakterileri öldürmesidir ve bu da ishale neden olabilir. Probiyotikler, bağırsaklarınızdaki sağlıklı dengenin korunmasına veya onarılmasına yardımcı olur.

En yaygın probiyotikler hangileridir?

 1. En sık tüketilen probiyotikler iki ana türün türleridir. Bu türler aynı zamanda en çok probiyotik araştırmasıdır:

 2. Bifidobakteriler: Bu bakteri türleri genellikle gıdalarda ve takviyelerde kullanılır. Düşündüler:

 3. Lactobacillus: Bu bakteri türü laktoz, laktozu parçalayan enzim veya süt şekeri üretir. Bu bakteriler ayrıca laktik asit de üretir. Laktik asit, kötü bakteri popülasyonunun kontrolüne yardımcı olur. Aynı zamanda kas yakıtı görevi görür ve vücudun mineral emilimini arttırır. Lactobacillus bakterileri doğal olarak bulunur:

 4. Probiyotik suşları türlerin genetik alt tipleridir. Her probiyotik suşu vücutta farklı bir etkiye sahiptir. Probiyotik suş adlarını, yiyecek adı veya ek etiketleri üzerinde, tür adıyla birlikte göreceksiniz. Örneğin, Bifidobacteria veya Lactobacillus türleri genellikle B. veya L olarak kısaltılır ve acidophilus gibi bireysel soy isimleriyle birleştirilir. Bu size probiyotik L. acidophilus'u verir. Bu ismin yiyecek veya ek etiketlerde nasıl görüneceğidir.

 5. Burada, yiyecek ve ek etiketleri üzerinde bulacağınız altı yaygın probiyotik türü bulunuyor.

 6. B. animalis: Bu tür Dannon yoğurt'un Activia ürünündeki bir bileşendir. Sindirime yardımcı olmak ve gıda kaynaklı bakterilere karşı savaşmak için yararlıdır. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için düşünülmüş.

 7. B. breve: Bu gerginlik sindirim sisteminizde ve vajinada yaşar. Her iki yerde de enfeksiyona neden olan bakteri veya maya ile mücadele eder. Vücudunuzun şekeri fermente ederek besinleri emmesine yardımcı olur. Aynı zamanda sindirilebilir hale getirmek için bitki lifini parçalamaktadır.

 8. B. lactis: Bu çiğ sütten elde edilir. Nestle'in probiyotik bebek formülünde, Good Start Doğal Kültürler adlı bir maddedir. Aynı zamanda bir başlangıç ​​olarak hizmet eder:

 9. B. longum: Bu gerginlik gastrointestinal sisteminizde yaşar. Karbonhidratların parçalanmasına yardımcı olur ve ayrıca bir antioksidan olabilir.

 10. -L. acidophilus: Bu suş ince bağırsakta ve vajinada bulunur. Sindirime yardımcı olur ve vajinal bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olabilir. Miso gibi yoğurt ve fermente soya ürünlerinde bulabilirsiniz.

 11. -L. reuteri: Bu gerginlik bağırsakta ve ağzında bulunur. Bir çalışma, diş çürümesine neden olan oral bakterileri azalttığını göstermiştir. Aynı zamanda sindirim sistemine yardımcı olduğu düşünülüyor.

Diyetinize probiyotik ekleme

 1. Diyetinize probiyotik ekleyip eklememeye nasıl karar veriyorsunuz? İlk adım, sizin için doğru olduklarından emin olmak için doktorunuzla konuşmaktır. Güvenli bir bağışıklık sisteminiz yoksa ya da ciddi bir şekilde hasta olmadığınız sürece, probiyotiklerin genellikle tüketilmesi güvenli kabul edilir. Ayrıca, doktorunuza veya eczacınıza dozaj hakkında bilgi verin.

 2. Diyetinize doğal probiyotikli bazı maddeler ekleyerek probiyotik almaya başlamak isteyebilirsiniz. Hangi probiyotiklerin tanıtıldığına dair bir günlük tutmak ve sindiriminizde veya genel sağlık durumunuzda herhangi bir değişiklik görüp görmediğinizi zaman içinde kaydetmek isteyebilirsiniz. Kolayca kullanılabilen bazı yiyecek seçenekleri:

 3. Probiyotik diyet takviyesi almak istiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ticari ürün var. Var olan takviyeleri arayın:

 4. Probiyotiklerin Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından düzenlenmeyen diyet takviyeleri olarak kabul edildiğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, probiyotik üreticileri etkinlik iddialarını kanıtlamak zorunda değildirler ve FDA bu iddiaları izlememektedir. FDA şu anda probiyotiklerde potansiyel olarak zararlı kirletici maddelerin varlığını belirlemek için bir yöntem geliştirmektedir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407