Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


5 Sağlıklı Alışkanlıkların Faydaları

İyi sağlığın etkisi

 1. İyi yemek yemek, egzersiz yapmak ve zararlı maddelerden kaçınmak, sağlıklı olmak gibi alışkanlıkların, anlam ifade ettiklerini biliyorsunuz, ancak bunları neden uyguladığınızı düşünmeyi hiç bıraktınız mı? Sağlıklı bir alışkanlık, fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığınıza yarar sağlayan herhangi bir davranıştır. Bu alışkanlıklar genel refahınızı iyileştirir ve iyi hissetmenizi sağlar.

 2. Sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek zordur ve genellikle zihniyetinizi değiştirmenizi gerektirir. Ancak sağlığınızı iyileştirmek için fedakarlık yapmak istiyorsanız, yaşınıza, cinsiyetinize veya fiziksel yeteneğinize bakılmaksızın bu etki çok geniş kapsamlı olabilir. İşte sağlıklı bir yaşam tarzının beş faydası.

Ağırlığı kontrol eder

 1. Doğru yemek ve düzenli egzersiz yapmak aşırı kilo alımını önlemenize ve sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilir. Mayo Clinic’e göre, fiziksel olarak aktif olmak, kilo verme hedeflerinize ulaşmada esastır. Kilo vermeye çalışmasanız bile, düzenli egzersiz, kalp ve damar sağlığını iyileştirebilir, bağışıklık sisteminizi ve enerji seviyenizi artırabilir.

 2. Her hafta en az 150 dakika orta derecede fiziksel aktivite planlayın. Egzersiz yapmak için bu kadar zaman ayıramazsanız, gün boyunca aktiviteyi arttırmanın basit yollarını arayın. Örneğin, araç kullanmak yerine yürümeyi deneyin, asansör yerine merdivenleri kullanın ya da telefonda konuşurken hızlanın.

 3. Dengeli, kalori kontrollü bir diyet yemek de kilo kontrolünde yardımcı olabilir. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başladığınızda, daha sonra aşırı aç kalmaktan kaçınırsınız; bu da sizi öğle yemeğinden önce fast-food almaya çalıştırabilir.

 4. Ek olarak, kahvaltıyı atlamak kan şekerinizi artırabilir ve bu da yağ depolamanızı arttırır. Günde diyetinize en az beş porsiyon meyve ve sebze ekleyin. Kalorisi düşük ve besinleri yüksek olan bu yiyecekler kilo kontrolüne yardımcı olur. Gazlı içecekler ve meyve suları gibi şekerli içeceklerin tüketimini sınırlayın ve balık ve hindi gibi yağsız etleri seçin.

Ruh halinizi iyileştirir

 1. Vücudunuzla doğrudan yapmak zihniniz için de ödedi. Mayo Clinic, fiziksel aktivitenin endorfin üretimini uyardığını belirtti. Endorfin, sizi daha mutlu ve rahat hissetmenizi sağlayan beyin kimyasallarıdır. Sağlıklı bir diyetin yanı sıra egzersiz yapmak da daha iyi bir fiziğe yol açabilir. Kendinizi ve özgüveninizi artırabilen görünümünüz hakkında daha iyi hissedeceksiniz. Egzersizin kısa vadeli faydaları arasında stresin azalması ve bilişsel işlevlerin artması yer almaktadır.

 2. Sadece ruh halini iyileştiren diyet ve egzersiz değil. Daha iyi zihinsel sağlığa götüren bir başka sağlıklı alışkanlık, sosyal bağlantılar kurmaktır. İster gönüllü, ister bir klübe katılmak, ister bir filme katılmak, toplumsal aktiviteler, zihni aktif ve serotonin seviyelerini dengede tutarak ruhsal ve zihinsel işleyişini geliştirmeye yardımcı olur. Kendini izole etme. Her gün değilse, ailenizle veya arkadaşlarınızla düzenli olarak zaman geçirin. Siz ve sevdikleriniz arasında fiziksel bir mesafe varsa, bağlantıda kalmak için teknolojiyi kullanın. Telefonu aç veya görüntülü sohbet başlat.

Hastalıklarla mücadele

 1. Sağlıklı alışkanlıklar kalp hastalığı, felç ve yüksek tansiyon gibi belirli sağlık koşullarını önlemeye yardımcı olur. Kendinize iyi bakarsanız, kolesterolünüzü ve kan basıncınızı güvenli bir aralıkta tutabilirsiniz. Bu, kanınızın sorunsuz şekilde akmasını sağlayarak kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltır.

 2. Düzenli fiziksel aktivite ve doğru beslenme aynı zamanda aşağıdakileri de içeren çok çeşitli sağlık sorunlarını yönetmenize engel olabilir veya yardımcı olabilir:

Enerjiyi artırır

 1. Çok fazla sağlıksız yemek yedikten sonra hepimiz uyuşuk bir his yaşadık. Dengeli bir diyet yaptığınızda, vücudunuz enerji seviyenizi yönetmek için ihtiyaç duyduğu yakıtı alır. Sağlıklı bir diyet içerir:

 2. Düzenli fiziksel egzersiz aynı zamanda kas gücünü de arttırıyor ve dayanıklılığı artırıyor, size daha fazla enerji veriyor, Mayo Clinic. Egzersiz yapmak, oksijen ve besin maddelerinin dokularınıza iletilmesine yardımcı olur ve kalp-damar sisteminizin daha verimli çalışmasını sağlar; Ayrıca daha iyi bir uyku teşvik ederek enerjiyi artırmaya yardımcı olur. Bu, daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha derin bir uykuya dalmanıza yardımcı olur.

 3. Yetersiz uyku, çeşitli problemleri tetikleyebilir. Yorgun ve halsiz hissetmenin yanı sıra, yeterince uyuyamazsanız, huzursuz ve karamsar hissedebilirsiniz. Dahası, düşük uyku kalitesi yüksek tansiyon, diyabet ve kalp hastalığından sorumlu olabilir ve ayrıca yaşam beklentinizi azaltabilir. Uyku kalitesini artırmak için, her gece aynı saatte kalkıp yatacağınız bir programa bağlı kalın. Kafein alımınızı azaltın, uykuya dalmayı sınırlayın ve rahat bir uyku ortamı yaratın. Işıkları ve televizyonu kapatın ve soğuk oda sıcaklığını koruyun.

Uzun ömürlülüğü artırır

 1. Sağlıklı alışkanlıklar uyguladığınızda, daha uzun bir yaşam şansınızı arttırırsınız. Amerikan Egzersiz Konseyi, 13.000 kişiden oluşan sekiz yıllık bir çalışmayı bildirdi. Çalışma, her gün sadece 30 dakika yürüyenlerin, nadiren egzersiz yapanlara kıyasla, erken ölüm şanslarını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirmek, yürümeye devam etmek için yeterli bir nedendir. Beş dakikalık kısa yürüyüşlerle başlayın ve 30 dakikaya kadar olan süreyi aşamalı olarak artırın.

Paket servis paketi  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407