Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


4 Elma Suyunun Faydaları (Ve 5 Downsides)

S A: Hangi yiyeceklerin sağlıklı yağları var?

 1. Bütün elmalar çok sağlıklı bir besindir, ancak elma suyunun artıları ve eksileri vardır.

 2. Elmaların suyunu çekerken, nemlendirme kaliteleri en üst düzeye çıkar ve bazı bitki bileşikleri korunur.

 3. Bununla birlikte, meyve suyu sıkma, lif ve açlığı giderme kabiliyeti de dahil olmak üzere, tüm elmanın diğer yararlarını azaltır. [! 4212 => 1140 = 1!

1. Nemlendirmeyi destekler

 1. Elma suyu% 88 sudur ve tadı iyidir. Bu, tüketmeyi kolaylaştırır - özellikle hasta olanlar ve artmış dehidrasyon riski olan kişiler için (1).

 2. Aslında, bazı çocuk doktorları, hafif dehidrate ve en az bir yaşında olan hasta çocuklar için yarı-güçlü elma suyu - yarım meyve suyu, yarım su karışımı - tavsiye eder (2, 3 ).

 3. İshal ve kusma olan hafif dehidrate çocuklar için yapılan bir çalışmada, seyreltilmiş elma suyu sunanların, damarları yoluyla verilen sıvılara ihtiyaç duyma olasılıkları, tıbbi elektrolit içecek verilenlere göre% 6,5 daha azdı (4).

 4. Elektrolit içecekleri, rehidrat için özel olarak formüle edilmiş olsa da, bazı çocuklar tadı sevmiyor ve onları içmiyor. Ayrıca nispeten pahalıdırlar.

 5. Seyreltilmiş elma suyu, hem yetişkinler hem de çocuklar için pratik ve keyifli bir alternatiftir (4).

 6. Sudan arındırmak için seyreltilmiş meyve suyu içtiğinizden emin olun, çünkü tam kuvvetli meyve suyunun yüksek şeker içeriği bağırsaklarınıza fazla su çekebilir ve ishali kötüleştirir - özellikle hastalıktan iyileşme sırasında (5, 6 ).

 7. Daha ciddi dehidrasyon vakalarında, tıbbi elektrolit içecekleri hala tavsiye edilmektedir. Elma suyunda potasyum miktarı elektrolit içeceklerine benzese de, hasta olduğunuzda vücut sıvıları yoluyla da kaybolan az miktarda sodyum vardır (1, 2, 3).

2. Yararlı bitki bileşikleri içerir

 1. Elmalar bitki bileşikleri, özellikle polifenoller bakımından zengindir. Bu bileşiklerin çoğunluğu kabukta kalırken, elma etlerinden bazıları meyve suyunda (7) tutulur.

 2. Daha fazla polifenol için, berrak yerine pulpa içeren bulutlu meyve suyunu seçin - pulpa çıkarıldı (7).

 3. Bir analiz, bulutlu elma suyunun berrak meyve suyundan% 62 daha fazla polifenole sahip olduğunu buldu (7).

 4. Mağazada satın alınan elma suyunun çoğunluğu görünüşte net, yani kolayca görebiliyorsunuz. Organik çeşitler bulutlu formda daha yaygın olarak bulunur.

3. Kalp sağlığını destekleyebilir

 1. Elma suyu içerisindeki polifenoller dahil bitki bileşikleri kalp sağlığı için özellikle yararlı olabilir.

 2. Polifenoller LDL (kötü) kolesterolün oksitlenmesini ve atardamarlarınızda birikmesini önleyebilir. Daha yüksek okside LDL seviyeleri, kalp krizi ve felç riskinin artmasıyla bağlantılıdır (10). [! 4212 => 1140 = 4!

 3. Ek olarak, sağlıklı kadınlar 1/4 bardak (310 ml) temiz elma suyu içtiğinde, kanlarının antioksidan aktivitesi, meyve suyunu içtikten sonraki 1 saat içinde yaklaşık% 11 arttı. bir plasebo içkisi (12).

 4. Antioksidan aktivitedeki bu artış, kalp hastalıklarından daha fazla potansiyel koruma anlamına gelir. Yine de, bu kalp sağlığı yararlarını doğrulamak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç var.

4. Beyninizi yaşlandıkça koruyabilir

 1. Ön çalışmalar, elma suyunun yaşlandıkça beyin işlevini ve zihinsel sağlığı destekleyebileceğini gösteriyor.

 2. Bir dizi çalışmada, yaşlı farelere bir insana 2-3 bardak (480-720 mi) eşdeğer günlük elma suyu verildi. Fareler bir ay boyunca meyve suyu tükettiğinde:

 3. Ek olarak, Alzheimer hastalığı olan kişiler 1 ay boyunca günde 1 bardak (240 ml) elma suyu içtikleri zaman, davranışsal ve zihinsel belirtileri - anksiyete, huzursuzluk ve yanlış inançlar gibi - düzeldi % 27 oranında. Ancak, hafıza ve problem çözme gelişmedi (17).

 4. Elma suyunun beyin işlevi için yararlarını doğrulamak ve bu amaçla ne kadar ihtiyaç duyulacağını netleştirmek için ileri insan çalışmalarına ihtiyaç var.

5 Elma suyunun dezavantajları

 1. Bu artıklar ABD Çevre Koruma Ajansı tarafından belirlenen sınırların altında olmasına rağmen, çocuklar böcek ilacı maruziyetine yetişkinlerden daha fazla maruz kalmaktadır. Çocuğunuz düzenli olarak elma suyu içiyorsa, muhtemelen organik seçmek en iyisidir (30, 31, 32).

 2. Elmaları sıkmak bazı faydaların kaybına ve potansiyel sağlık risklerine neden olur.

 3. İşte, elma suyunun içilmesi ile ilgili en önemli 5 kaygı ve bunlardan bazılarının üstesinden gelmenin yolları.

 4. Elma suyu içiyorsanız, porsiyon kontrolü gereklidir. Bir 1 bardak (240 ml) porsiyon 114 kaloriye sahipken, orta boy bir elma 95 kaloriye (1, 18) sahiptir.

 5. Meyve suyu bütün elmadan daha hızlı tüketilebilir ve bu da kısa bir süre içinde çok fazla kalori almanıza neden olabilir.

 6. Ek olarak, meyve suyu açlığı sağlamak veya kendinizi tam hissetmenize yardımcı olmak için özellikle iyi değil. Bu fazla kalorileri tüketmenize neden olabilir (19).

 7. Bir çalışmada yetişkinlere kalorilere göre eşit miktarda elma, elma püresi veya elma suyu verildi. Bütün elmalar açlıklarını en iyi şekilde tatmin etti. Meyve suyu en az doluydu - lif eklendiğinde bile (20).

 8. Bu nedenlerden dolayı, çok fazla kalori alma ve içme suyundan kilo alma riski, tüm elmaları yemeye kıyasla daha fazladır. Bu hem yetişkinler hem de çocuklar için geçerlidir (18, 21, 22).

 9. Amerikan Pediatri Akademisi aşağıdaki günlük meyve suyu limitlerini önermektedir:

 10. Yetişkinler için bir bardak (240 mi) da önerilen günlük sınırdır (23, 24).

 11. 1 su bardağı (240 ml) bir elma suyu porsiyonu, herhangi bir vitamin veya mineral kaynağı değildir, bu da Referans Günlük Alımın en az% 10'unu sağlamadığı anlamına gelir ( RDI) herhangi bir mikro besin için (1).

 12. Bu, C vitamini - ya da askorbik asit - yaygın olarak eklenir. Pek çok durumda, elma suyu porsiyon başına C vitamini için% 100 veya daha fazla RDI sağlayacak şekilde takviye edilir (25). [! 4212 => 1140 = 6!

 13. Çok çeşitli meyve ve sebzeler yerseniz, müstahkem meyve suyu içmeden C vitamini kotanızla kolayca buluşabilirsiniz.

 14. Elma suyu, şeker ve su karışımı olan içecekler yerine% 100 meyve suyu çeşitlerini seçin.

 15. Yine de,% 100 elma suyundaki kalorilerin neredeyse tamamı karbonhidratlardan geliyor - çoğunlukla fruktoz ve glukozdan, iki tane doğal şeker (1).

 16. Aynı zamanda, 1 bardak (240 ml) meyve suyu servisi - açık veya bulutlu - sadece 0,5 gram lif sağlar.

 17. Karşılaştırma için, kabuğuna sahip bir orta elma, bu besin için 4.5 gram lif (veya RDI'nın% 18'i) içeriyor (1, 7).

 18. Lif, protein ve yağın yanı sıra sindirimi yavaşlatmaya yardımcı olur ve kan şekerinde daha ılımlı bir artış sağlar. Meyve suyunda yüksek şeker ve düşük lif kombinasyonu kan şekerinizi artırabilir.

 19. Elma suyu içiyorsanız, kan şekeriniz üzerindeki etkisini azaltmak için protein ve sağlıklı yağ içeren bir şey ile eşleştirin (26). [! 4212 => 1140 = 6!

 20. Meyve suyu içmek diş çürümesine bağlıdır. Ağzınızdaki bakteriler, meyve suyundaki şekerleri tüketir ve diş minesini aşındıran ve oyuklara yol açabilecek asitler üretir (27). [! 4212 => 1140 = 6!

 21. Organik olmayan meyve suyu içiyorsanız, pestisit kontaminasyonu bir başka endişe kaynağıdır. Pestisitler, bitkileri böceklerden, yabancı otlardan ve küflerden korumak için kullanılan kimyasallardır.

 22. ABD Ziraat Departmanı 379 organik olmayan,% 100 elma suyu örneği test ettiğinde, bunların yaklaşık yarısı en az bir pestisit saptanabilir düzey içeriyordu (30).

 23. Yetişkinler için organik meyve suyu da tercih edilir, zira az miktarda pestisitlere uzun süre maruz kalmanın bazı kanserlere, doğurganlık problemlerine veya diğer sağlık sorunlarına yakalanma riskinizi artıracağı kesin değildir (31, 33). ).

Alt satırda

 1. Elma suyu hasta olduğunuzda rehidrasyon için faydalı olabilir. Onun hastalıklarla savaşan bitki bileşikleri, yaşlandıkça kalbinizi ve beyninizi de koruyabilir.

 2. Bununla birlikte, elma suyu bütün elmalar ile karşılaştırıldığında çok fazla doldurmuyor ve çok fazla lif, vitamin veya mineral sunmuyor.

 3. Yine de, gerçekten seviyorsan, daha faydalı bitki bileşikleri elde etmek ve böcek ilacı kirlenmesini önlemek için küspe ile bulutlu, organik meyve suyu seç.

 4. Yüksek kalorili içeriği nedeniyle, bu suyunu ölçülü olarak aldığınızdan emin olun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407