Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


4 Beslenme Mayasının Potansiyel Yan Etkileri

Bira mayasının riskleri?

 1. Beslenme mayası devre dışı bırakılmış bir mayadır, yani maya hücrelerinin işlenmesi sırasında öldürüldüğü ve nihai üründe etkisiz olduğu anlamına gelir.

 2. Cevizli, peynirli ve lezzetli bir tada sahip olarak tanımlanır. Bu ortak bir vegan peyniri yerine geçer.

 3. Beslenme mayası toz veya pul şeklinde gelir. Çok sayıda vitamin ve mineral kaynağıdır. Aynı zamanda birçok potansiyel sağlık yararı da sunar.

 4. Beslenme mayası birçok diyet için değerli bir katkı olsa da, onu diyet takviyesi olarak kullanmakla ilişkili bazı yan etkiler olabilir.

 5. İşte beslenme mayasının 4 potansiyel yan etkisi.

1. Hızlıca Sunulursa Hoş Olmayan Sindirim Yan Etkilerine Neden Olabilir

 1. Beslenme mayası kalorileri düşük olsa da, elyaf doludur.

 2. Aslında, sadece 2 çorba kaşığı (21 gram) besin mayası gevreği yaklaşık 5 gram diyet lifi sağlayabilir. Bu, önerilen alımın yaklaşık yüzde 20'sidir (1).

 3. Yüksek lifli bir diyet bağırsak düzenini artırabilir, ancak lif tüketiminizi aşamalı olarak artırmak önemlidir (2).

 4. Çok fazla elyafın çok hızlı bir şekilde tanıtılması, özellikle yüksek lifli yiyecekler yemeye alışkın değilseniz, kramplar veya hatta ishal gibi karın rahatsızlığına neden olabilir.

 5. Beslenme mayası bir porsiyonda çok fazla lif içerdiğinden, vücudunuz daha yüksek lif tüketimine adapte olurken porsiyonu yavaşlatmak ve porsiyonları ayarlamak en iyisidir.

 6. Fiber alımınızı arttırırken, uygun sindirimi sağlamak için de yeterli miktarda sıvı tükettiğinizden emin olmak her zaman en iyisidir (3).

2. Baş Ağrısını veya Migren Ataklarını Tetikleyebilir

 1. Beslenme mayası, vitamin B-12 ve çinko gibi birçok vitamin ve mineral kaynağı için harika olsa da, bazı maya ürünleri bazı bireylerde migren ataklarını tetikleyebilecek tiramin gibi bileşikler içerir. .

 2. Tiramin, amino asit tirozinden türetilen ve doğal olarak besin mayası ve Vegemite gibi konsantre maya ürünlerinde bulunan bir bileşiktir (4, 5).

 3. Çoğu birey, olumsuz yan etkileri görülmeden tiramin içeren yiyeceklerin tadını çıkarabilir.

 4. Bununla birlikte, bazı çalışmalar tiraminin bazı insanlarda migren ataklarına neden olabileceğini göstermektedir (6, 7, 8, 9). [! 80 => 1140 = 3!

 5. Araştırmacılar hala tiraminin migren ataklarını nasıl tetiklediğini anlamaya çalışıyorlar.

 6. Bununla birlikte, tiramin merkezi sinir sistemine etki edebilir gibi görünüyor. Kan basıncında artışa ve baş ağrısına neden olabilecek çeşitli hormonları serbest bırakır (5, 10). [! 80 => 1130 = 4!

 1. Beslenme mayası mükemmel bir niasin kaynağıdır.

 2. Niasin - aynı zamanda B-3 vitamini olarak da bilinir - vücudunuzdaki metabolizma ve enzim işlevi gibi birçok hayati sürece katılır (12). [! 80 => 1140 = 4!

 3. Yüksek dozda niasin yutulduktan sonraki 10-20 dakika içinde ortaya çıkan yanma ve kaşıntı hissi ile takip edilebilecek ciltte kırmızı bir fışkırmayla karakterizedir.

 4. Yüzün kızarması rahatsız edici olsa da, genellikle zararla ilişkili değildir ve genellikle bir ila iki saat içinde azalır (14).

 5. Ayrıca, yüzün kızarması genellikle sadece 500 mg ya da daha fazla gibi - çok yüksek dozda niasin tüketildikten sonra gerçekleşir, bu da sadece ek formda elde edilebilir (15).

 6. Beslenme mayasının neden olduğu yüz yıkama, yalnızca birkaç porsiyon tükettikten sonra gerçekleşmez. Çok büyük dozlar alındıktan sonra daha tipiktir.

4. Maya intoleransı ve enflamatuar barsak hastalığı

 1. Nispeten nadir olmasına rağmen, bazı insanlar beslenme mayasına karşı toleranssız olabilirler.

 2. En çok, Crohn hastalığı gibi enflamatuar barsak hastalığı (IBD) olan kişilerde yaygın olabileceği görülüyor.

 3. Maya, IBD'li bazı kişilerde immün yanıt tetikleyebilir. Bazı araştırmalar semptomları kötüleştirebileceğini göstermektedir (17, 18, 19).

 4. Bununla birlikte, diyet mayasının IBD gelişimindeki rolü hala belirsizdir. Güçlü kanıtlar bunun hastalığın doğrudan bir nedeni olduğunu göstermez.

Alt satırda

 1. Beslenme mayası; vitamin, mineral ve besinlerle dolu, etkisizleştirilmiş bir maya şeklidir.

 2. Tuzlu, sevimsiz bir tada sahiptir ve çeşitli yemeklere ve atıştırmalıklara kolayca eklenebilir.

 3. Beslenme mayası çoğu insan için genellikle güvenli olmasına rağmen, buna duyarlı olan kişilerde olumsuz reaksiyonlara neden olabilir.

 4. Büyük dozlarda, sırasıyla yüksek lif ve niasin içeriği nedeniyle sindirim rahatsızlığına veya yüz kızarmasına neden olabilir.

 5. Beslenme mayası bazı kişilerde migren baş ağrılarını tetikleyebilecek tiramin de içerebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407