Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yeme Yeme Bozukluğundaki “Temiz Yeme” ile İlgili Sorun

5. Yatıştırıcı ritüel şu anda yaşamanıza yardımcı olur.

 1. Bir yeme bozukluğundan iyileşme içinde. Artık kısıtlamıyor, kanıyor veya temizlemiyor ve sonunda bu hastalıktan kurtulmaya başladı. Starbucks'ta arkadaşlarıyla çörekler ve kahvelerin üzerine gülmekten hoşlanıyor ve artık yiyecek ya da vücuduna sabitlenmiş çok fazla zaman harcıyor.

 2. İnce başlıyor. “Temiz yemek” ve “bütün yiyecekler” in yararları hakkında çevrimiçi bir makale okuyor. Instagram'da 'temiz yeme' meraklılarını izlemeye başlar ve mükemmel şekilde tasarlanmış acai kaseleri ve tavuk göğsü, yeşil fasulye ve tatlı patates yemekleri ile fotoğraflarını dökerek zaman harcar. Daha önce ne kadar sağlıksız olduğuna, daha önce ne kadar sağlıksız yediğine inanamıyor ve markette alışveriş yaparken, “temiz”, organik ve “bütün yiyecekler” dolu ağzına kadar doldurulan bir araba ile gurur duyuyor.

 3. İyileşmede 'Temiz Yeme' Sorunu

 4. Yeme bozukluğu kurtarma topluluğu içinde bir sorun var ve tartışmalı bir görüşü paylaşmak üzereyim. Dün Facebook'ta çok paylaşılan ve yorum yapan bir durum yayınladım.

 5. "Bir yeme bozukluğundan kurtulduğunuzu ve şimdi" temiz "yediğinizi ve işlenmiş yiyeceklerden uzak durduğunuzu söylemek - alkolizmden ayık olduğunuz, ancak" sağlıklı "olduğunuzu söylemek gibi şaraba ve biraya yapışarak alkolle ilişki. "Temiz yemek" sosyal olarak onaylanmış olsa da, yeme bozukluğunun geri kazanılmasında olanlar için inanılmaz derecede tehlikelidir (ve genel olarak toplum için büyük ölçüde yararsızdır. "

 6. Bu durum, bir yeme bozukluğundan güçlü bir şekilde kurtulduğunu iddia eden, nasıl 'temiz yediğini' açıklayan ve işlenmiş tüm yiyeceklerden kaçındığını iddia eden bir şöhreti içeren başka bir röportajda istendi.

 7. Temiz yemek, genel nüfus için büyük ölçüde yararsızdır ve gıda ile düzensiz veya sağlıksız bir ilişki yaratabilir. Ancak, yeme bozukluğu kurtarma konusunda olanlar için düpedüz tehlikelidir.

 8. İşte bir şey var: Yeme bozuklukları genellikle sinsi hastalıklardır. İyileşme sırasında, ustaca birinin hayatına geri dönmesini sağlamaya çalışabilirler. Bir yeme bozukluğunu kötü niyetli bir ortak olarak düşünün; sizi tekrar kavrayacak bir şey söyleyecekler.

 9. Araştırma, bireylerin çeşitlilik ve esnekliği yeme düzenlerine dahil edebildiklerinde ortaya çıkan en iyi iyileşme sonuçlarının ortaya çıktığını göstermektedir. Ek olarak, yeme bozuklukları kurallara, sertliğe ve “iyi” ve “kötü” yiyecekler duygusuna dayanır. Bu nedenle, 'temiz yemeyi' denemek ve kaçınılması gereken 'kirli yiyecekler' olduğu fikri, bir yeme bozukluğu için altta yatan genetiği olanlar için inanılmaz derecede tetikleyicidir.

 10. İyileşme sırasında yeme düzenlerinize kurallar veya kısıtlamalar uyguladığınızda, yeme bozukluğunun geri gizlice girmesi için daha büyük bir şans vardır. Tabii ki, eğer teşhis edilmişseniz, gerçek istisnalar vardır. Çölyak gibi bir doktor tarafından-örneğin. Ancak, büyük ölçüde amaç yeme düzenlerinizde esnekliğe, çeşitliliğe ve zevke sahip olmaktır.

 11. Ayrıca, “sağlıklı yeme” ile sağlıksız bir tespiti olan “ortoreksiye” adı verilen yeni bir yeme bozukluğu var. Bir kişinin bir yeme bozukluğundan diğerine (daha sosyal olarak kabul edilebilir) bir yeme bozukluğunun sunumuna nasıl geçebileceğini görmek kolaydır. Birçoğunun bir sorun olduğunu bile bilmediği için bu durumun kurtarılması daha da zor olabilir.

 12. Alt satırda

 13. Anoreksi, bulimya, OSFED veya tıkanıklık yeme bozukluklarından kurtarılırken “temiz yeme” veya “uygunluk” tuzağına düşmenin ne kadar kolay olduğu konusunda çok fazla empati ve şefkatim var. Herkesin meyve suyunu teşvik etmek için koştuğu bir kültürde, 'detoks' diyetleri ve 'temiz yemek', bunun gerçekleşebileceği anlamına gelir.

 14. Ancak önemli olan, bunun tipik olarak yeme bozukluğunuzun bir başka sunumu olduğunu kabul etmenizdir ve mücadele ediyorsanız tedavi ve destek için uzanmanız çok önemlidir.

 15. Sonuçta, gerçekten gıda kuralları, takıntı ve vücut nefretinden kurtulmayı hak ediyorsun.

 16. Bir yeme bozukluğu ile mücadele ediyorsanız, 1-800-931-2237 numaralı telefondan Ulusal Yeme Bozukluğu Derneği yardım hattını arayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407