Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


WikiLeaks: Suudi Kraliyet Yardım Programı Açıklandı

Kolay tamir yok

 1. LONDRA (Reuters) - Suudi Kralı Abdullah geçen hafta eve geldiğinde, hediyeler aldı: görünüşe göre mütevazı yollardan Suudi’yi yerleştirmek ve dünyanın en büyük petrol ihracatçısını izole etmek amacıyla 37 milyar dolar değerinde çalışma Arap dünyasını süpüren protesto dalgası.

 2. Ancak, son 20 yılda yayınlanan en büyük bildirilerden bazıları 1996'ya kadar yayınlanmamış Amerikan diplomatik kablolarına göre kendi genişletilmiş ailesine gitti. WikiLeaks tarafından elde edilen ve Reuters tarafından gözden geçirilen kablolar, engin kraliyet refah programının ülkeye ne kadara mal olduğu konusunda dikkate değer bir fikir vermektedir - sadece maddi açıdan değil, sosyal uyumu baltalamak açısından

 3. ABD yetkilileri, 1996 yılından bu yana, sınırlandırılmamış bu tür davranışların Suudi seçkinlerine karşı tepki gösterebileceğini belirtti. ABD’nin Riyad Büyükelçiliği’nin o yılki bir kabloyla değerlendirilmesinde, “ülkenin karşılaştığı öncelikli konulardan biri, kraliyet ailesinin aşırılıklarını aşma”. [! 23777 => 1140 = 1!

 4. Reuters tarafından temasa geçen bir Suudi hükümet sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

 5. AYLIK KONTROLÜ

 6. Kasım 1996 kablosunun adı - "Suudi Kraliyet Varlığı: Bu kadar parayı nereden alıyorlar?" - Kraliyet himayesi sisteminin nasıl çalıştığına dair olağanüstü ayrıntılı bir resim sunar. ABD Dışişleri Bakanlığı’nda yıllarca okumak için gerekli olan bir bakış açısıdır.

 7. Bir peri masalından gelebilecek bir çizgiyle başlar: "Binlerce yaşlarında olan Suudi prensler ve prensesler, muhteşem zenginliklerinin hikayeleriyle bilinir - ve onu israf etme eğilimi . "

 8. Suudi Arabistan’ın servetini kraliyet ailesine dağıtmak için kullanılan en yaygın mekanizma, kabloya göre, Al Saud ailesinin üyelerinin aldığı aylık maaşın resmi, bütçeli bir sistemi. Suudi telif hakkı için bir tür refah bürosu gibi davranan Maliye Bakanlığı'nın "Kararlar ve Kurallar Ofisi" tarafından yönetilen, 1990'ların ortasındaki kraliyet harçları, en uzak şubenin en düşük üyesi "için ayda yaklaşık 800 dolar arasındaydı. Ailesi "modern Suudi Arabistan'ın kurucusu Abdul-Aziz Ibn Saud'un hayatta kalan oğullarından biri için ayda 200.000 - 270.000 dolar.

 9. Torunlar ayda yaklaşık 27.000 dolar kazandılar, "maaşlara aşina bir kişiye göre" sistemine göre, kabloya göre. Büyük torunlara yaklaşık 13.000 dolar ve büyük torunlara ayda 8.000 dolar verildi.

 10. "Evlilik ve saray yapımı için ikramiye ödemeleri var" diyen kabloya göre, o dönemde yıllık 40 milyar dolarlık bir bütçeye sahip olan ülkenin 2 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olduğunu tahmin ediyor yılda milyar dolar.

 11. "Maaşlar, aynı zamanda maaşlar doğduğundan beri kraliyetlerin üremeleri için de önemli bir teşvik sunuyor."

 12. Riyad'ın bankacılık bölgesinde eski bir binada bulunan Kararlar ve Kurallar Ofisi'ni ziyaret ettikten sonra, ABD elçiliği ekonomi subayı, ustaların paralarını toplayan hizmetçilerle dolup taşan bir yer tanımladı. ." Ofis aylık maaşları dağıtıyor - sadece kraliyetçilere değil, "diğer ailelere ve bireyler de kalıcılıkta maaş verenlere". Aynı zamanda “kıdemli prensler tarafından verilen finansal vaatler” de yerine getirildi. [! 23777 => 1140 = 1!

 13. Fakat maaş sistemi, "ticari faaliyetler sayılmıyor" para kazanmak için başka yollar kullanan birçok kraliyet için açıkça yeterli değildi. [! 23777 => 1140 = 1!

 14. BÜYÜK HAREKETLERDonate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c