Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Venezuela'ya Git, Seni Salak!

Çörek mi yoksa çörek mi? Zamanımızın Büyük Yazım Tartışması

 1. Genellikle sağ kanatçıların tavsiyelerine uymam. Ama bu sefer yaptım. ABD dışına çıkmam ve Venezüella’ya gitmem gereken düzinelerce öfkeli sağcıdan iltihaplı e-posta mesajları aldıktan sonra, zorluklarını kabul edip Caracas’a uçtum.

 2. "Kıçını aşağıya gönderecek bir fon başlatmamı ister misin, Yoldaş Cohen?"

 3. "Hey moron, Amerika'dan çok nefret ediyorsan ve Venezuela'yı seviyorsan, neden oraya gitmiyorsun?"

 4. Muhafazakar korosu dinlediğim için memnunum. Haziran ayının sonlarında, saygıdeğer ABD insan hakları grubu Barış Tanığı'nın sponsor olduğu bir bilgi bulma heyeti ile Venezuela'ya gittim. Yorucu gezi, Venezüella’nın sosyal / politik manzarasının tüm taraflarını ve çevresini kapsıyordu. 1998'de ilk kez seçilen sol ve sert bir Bush eleştirmeni olan, bazen geçici olan Başkan Hugo Chavez'in başkanlık ettiği karmaşık bir ülke.

 5. Eve döndüğümde, tankımı doldurmak için en yakın Citgo'ya gittim - Venezüella’nın yoksullarına birkaç dolar göndermek için hiç olmadığı kadar kararlıyım.

 6. "Siz bayım, geldikleri kadar Amerikalı değilsiniz."

 7. Venezüella’nın engin petrol zenginlikleri on yıllardır açık tenli seçkinleri tarafından ezilmiş ve istiflenmiş ve Venezüella’nın büyük çoğunluğu yerli, Afrika ve karışık iniş nedeniyle korkunç bir yoksulluk içinde yaşıyordu. Bugün, Citgo ve diğer ülkelerden gelen petrol geliri, ülkenin yoksul çoğunluğuna fayda sağlamak için sosyal programlara ("misyonlar" denir) dönüştürülüyor. FDR'nin New Deal programlarını hatırlatıyorlar. . bizim ekonomik büstümüzün doğuşu. Ancak Venezüella'nın misyonları bir patlama ile körüklendi - petrol fiyatlarında yıllarca sürmesi muhtemel bir patlama.

 8. "Chavez yüzünden komünizm Güney Amerika'da büyüyor."

 9. Gördüğüm kadarıyla, kapitalizm büyüyor. Yabancı petrol çıkarları Venezüellalı benzinden oldukça fazla para kazanmaya devam ediyor, ancak şimdi vergilerden ve telif ücretlerinden daha adil bir pay alıyorlar. Öyleyse 80 McDonald's'ın Venezüella'daki restoranları, geçen yıl vergi aldatması iddiasıyla kısaca kapatıldı.

 10. Çokuluslu şirketler ve eski seçkinler bugünkü Venezuela'da gayet iyi durumdalar. Öyleyse bazı Venezüellalı solcuları, "21. yüzyıl sosyalizmini" kurma konusundaki konuşmasına rağmen - kurumsal emperyalizmin bir aracı olarak Chavez'i kınadı.

 11. Diğer petrol ihraç eden ülkeler gibi, geçmişte de Venezüella yerel üretken ekonomisini atrofiye bıraktı. Petrolün yanı sıra, az miktarda üretti - büyük ölçüde ithal edilen yiyeceklerle. Bugün, fakir bölgelerdeki insanlar kendilerini düşük faizli devlet kredileriyle desteklenen üretken ve tarımsal kooperatifler halinde organize ediyorlar. Ülke çapında kadın işletmeleri olan bir federal bankayı ziyaret ettik.

 12. Tahminim, Chavez'in Venezüella’da başarılı olması - endemik yolsuzluk, yoksulluk ve suç ülkesinde, ABD’nin süper gücünün arka bahçesinde büyük bir "eğer" olması durumunda sonunda Küba'dan daha çok İsveç gibi görünüyorsun.

 13. Tartışmasız olan şey, fakirlerin Chavez yönetiminde ümit bulmalarıydı - bu yüzden belki de yarım küremizdeki en popüler başkandı. O kadar popüler ki, ABD hükümeti ve Venezüella muhalefetindeki Chavez eleştirmenleri, yeniden seçilmek istediklerinde Aralık ayında onu yenemeyeceklerini kabul ediyorlar.

 14. "Tüm liberallerinizin sorunu, Amerikan karşıtı olmanız ve demokrasiden nefret etmenizdir."

 15. "Petrol parası asla fakirlere ulaşmaz. ... Yazdıklarını yazmak için Chavez tarafından ödenmiş olmalısın."

 16. "Venezuela'ya git ve Amerikan karşıtı diktatöre öpüş."Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c