Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Venezuela: Latin Amerika'da Başarısız Bir Durum?

Çörek mi yoksa çörek mi? Zamanımızın Büyük Yazım Tartışması

 1. Venezuela sıvılarının insafına kaldı.

 2. İhracatının yüzde 95'ini petrole bağlı bir ülke için ham petrol fiyatındaki uzun süreli düşüş ciddi bir finansal darbe oldu.

 3. Yine de başka hiçbir şey olmasa da, Venezüella, ışıkları ve fabrikaları devam ettirmek için petrol kaynaklarını kullanabilmelidir. Sonuçta, Venezüella dünyadaki kanıtlanmış en büyük petrol rezervine sahip. Suudi Arabistan'dan daha fazlası var. Kombine Afrika, Avrasya ve Asya'dan daha fazlasına sahiptir. Sadece Rusya ve İran daha genel enerji kaynakları üzerinde oturuyorlar.

 4. Ancak Venezüella’nın enerjisinin çoğu ihracata yönelik ya da erişimi zor. Endişelenmeyin: Birkaç yıl önce, ülke yenilenebilir enerjilere daha fazla güvenmek için elektrik tedarikini çeşitlendirdi. Hidroelektrik enerji şimdi ülke enerjisinin yüzde 60'ını sağlıyor.

 5. Normalde, fosil yakıtlardan uzaklaşmak akıllıca bir hareket.

 6. Fakat ülkenin 2010 yılında yaşadığı ve bu baharda daha da yıkıcı olan bir kuraklık olduğunda değil. El Nino ve küresel ısınmanın birleşimi sayesinde barajlar kurudur. Sonuç: yaygın elektrik kesintileri.

 7. En iyi yönetilen hükümet bile, bu ikiz petrol ve su problemleriyle başa çıkmakta zorluk çekecektir. Venezuela böyle bir hükümetle kutsanmadı. 2013 yılında Hugo Chavez’i devraltan Nicolas Maduro, krizi ele almasında büyük bir sıkıntı yaşamamıştı.

 8. Kamu desteğini korumak için, tüketici fiyatlarını düşük tutmaya ve para basarak ve devlet sübvansiyonlarını sürdürerek ücretlerin akmasını sağlamaya çalıştı. Sonuç olarak, ülke geçen yıl dünyada en yüksek olan aşırı enflasyona maruz kaldı. Ekonominin 2015 yılında yaklaşık yüzde 6 oranında küçüldüğü ve 2016 yılında da yüzde 8 daha daralması bekleniyor. Ülkenin 120 milyar dolar borcu var ve bu yıl 7 milyar dolar borç geri ödemesi bekleniyor. Hükümet, yükümlülüklerini yerine getirme konusunda uzun zamandır devam etse de, varsayılan bir olasılık.

 9. Bazı Venezüellalar iyi gidiyor. Mesela, kara pazarcılar sübvanse edilen malları daha yüksek fiyatlara satarak öldürüyorlar. Siyasi kurumlar, eski hükümet danışmanlarından birinin ülkeye 25 milyar dolara mal olduğunu tahmin ettiği sert para birimine erişim hakkına sahipler. Yolsuzluğun bir kısmı bile çirkin. Yüksek düzeydeki yetkililer - eski narkotik karşıtı kurumun başkanı, ulusal yasama meclisinin eski sözcüsü, çeşitli askeri subaylar ve ilk bayanın iki yeğeni dahil - uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlandı.

 10. Venezüella’daki hemen hemen herkes çılgınca. Süpermarketlerdeki yiyecek eksikliği, uzun çizgiler ve yaygın yiyecek isyanları beklentisi yarattı. Suç oranı arttı. Maduro hükümeti selefi Hugo Chavez hükümetinin gururu olan devlet hizmetleri, elektrik tasarrufunda bulunmak için haftada sadece iki gün açık olan hükümet daireleriyle neredeyse ortadan kalktı. Nüfusun büyük bir bölümü yoksulluk içinde batıyor, çünkü enflasyon ve durgunluk Chavez yıllarında kazanılan kazancı ortadan kaldırıyor. Kritik ilaç sıkıntısı çeken tıbbi sistem, çöküşün eşiğine geliyor.

 11. New York Times muhabiri Nicholas Casey'in gözlemlediği gibi, ülkenin bazı bölgeleri artık bir savaş bölgesine benziyor:

 12. Ve bu hastaneler benziyor - yeryüzünde cehenneme benziyorlar, temelde. İnsanları sedyelerde ve yerde kendi kanlarında görüyorsunuz. Gittiğimiz hastanelerden birinde, elektrik kesintisi olduğu bir gün önce ölen bir dizi yenidoğan bebek vardı.

 13. Maduro'nun Cevabı

 14. Cumhurbaşkanı Maduro bu ekonomik gerileme, allık, milliyetçilik ve şimdi rutin kararlarına kararnameyle dayanarak tepki gösterdi.

 15. Askerler küresel ısınmayı ve ekonomik yanlış yönetimi yenebilirmiş gibi, geçtiğimiz günlerde ülkesinin tarihindeki en büyük askeri tatbikatı bir araya getirdi. Özel önerileri - örneğin, kadınların elektrikten tasarruf etmek için fön makinesi kullanmaları gerektiği - gece yarısı TV sunucusu John Oliver dışında hiçbir şeyin aleyhine çekti.

 16. Venezüella’nın kaosa girmesi, Madura’nın kontrolü dışındaki, petrol fiyatı ve yağmur kıtlığı gibi faktörlere borçlu. Ancak, hem Chavez hem de Maduro’nun altındaki Venezüella, ihracat kazançları için petrole olan bağımlılığını kıramadı.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c