Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


İşte Norveç'in Dünyadaki Yaşamak İçin En İyi Yer Tutarlı Bir Şekil

Yavaş Tencere Kaçırdığın Hack'leri

 1. Elbette, bütün bu politikalar paraya mal olur. Norveç, ülkenin petrol zenginliklerinin kârından elde edilen 1 trilyon dolarlık egemen servet fonundan yararlanmaktadır. Ülkenin ayrıca yüksek vergileri olduğu düşünülmektedir: Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'na göre, ülkedeki en yüksek gelirler vergilendirilmiş olarak, çocuğu olmayan tek bir kişi için ortalama gelir vergisi yüzde 27,9'dur (ABD'de yüzde 26'dır). yüzde 39 oranı. Ve çoğu mal ve hizmet için yüzde 25 katma değer vergisi, Norveç'i yaşadığı en pahalı ülkelerden biri yapıyor.

 2. Bu, Norveç’in dünyadaki en yüksek medyan maaşlarından birine sahip olduğunu ve ülke, kadınlar ve erkekler için eşit ücret söz konusu olduğunda iyi ücretler aldığını belirtti. [! 4686 => 1140 = 1!] "Amerikan ekonomistleriyle konuştuğumda - birçoğu arkadaşlarım ve meslektaşlarım - ve onlara güçlü sendikalarımız, işveren sendikalarımız, cömert refah durumumuz hakkında ... Makroekonomik bir felaket için bir reçete tarif ediyorum "dedi. “Ancak mesele, bu şeylerin kapitalist dinamikleri tamamlayıcı olmasıdır. 1930'dan itibaren ekonomik büyüme, petrolü dışladığımız zaman bile, Norveç'te ABD'ye göre daha yüksektir. Refah sistemi, zengin bir ülke için bir reçetedir.”]

 3. Yeşil referansları için övgüyle karşılanırken - Norveç elektriğinin yüzde 98'i yenilenebilir kaynaklardan geliyor (çoğunlukla hidroelektrik), elektrikli araçlarda dünya lideri ve Norveç Merkez Bankası hükümete hendek açmalarını tavsiye etti. Petrol ve doğal gaz yatırımları - Norveç, Oil Change International'ın bir raporuna göre, yedinci en büyük emisyon ihracatçısı. Hükümet ayrıca, çevrecilerden gelen zorluklara rağmen Norveç Arktik bölgesini petrol aramaları için açıyor.

 4. Yoksulluk içinde yaşayan insan sayısı, 2011'de yüzde 7,7'den 2015'te yüzde 9,3'e yükselen Norveç'te artmaktadır. veya NAV. NAV Araştırma ve Analiz Dairesi Başkanı Yngvar Asholt, “Gelirdeki farklılıklar son yıllarda arttı” dedi. [! 4686 => 1140 = 1!] "Zenginler zenginleşirken, düşük gelirli gruplar arasında gelir artışı durgunlaştı," diye ekledi Asholt. “Bu, hem emek göçü hem de mültecilerin artan su akışı nedeniyle daha yüksek göç nedeniyledir. Bu gruplar işgücü piyasasında yerli Norveçlilere göre daha zayıf bir konuma sahiptir.”

 5. Son birkaç yılda göçmenlik karşıtı duygularda bir artış oldu. 2017 Norveç seçimleri göçmen karşıtı seçildi, popülist İlerleme Partisi Başbakan Erna Solberg'in Muhafazakar Partisi ile koalisyonda kalmak için oyların yüzde 15'inden fazlasını kazandı.

 6. Petrol zengini ulus da petrol fiyatlarındaki düşüşe çarptı. Asholt, "Düşük gelirli gruplar arasında refah seviyesini korumayı zorlaştırdı" dedi. “Ekonomik olarak bu ulus için talihsiz bir durumdur. İş eksikliği ve düşük gelir, sağlık sorunlarına yol açmakta ve yıllardır Norveç'te ekonomik büyümenin önemli bir temeli olan cömert refah devletimizin temelini zayıflatabilir.”

 7. Sonunda, Moene refah sisteminin sonunda kendi başarısının kurbanı olabileceğinden endişeleniyor. “Model büyük bir üst sınıf yaratıyor gibi görünüyor ve bu grup genellikle büyük siyasi etkiyi koruyor” dedi. “Üst sınıftaki pek çok kişi, bu sosyal demokratik kurumlar refahlarının temelini atmış olsa da refah harcamalarını eleştiriyor” dedi. [! 4686 => 1140 = 1!] Irgens'in evine döndüm, cumartesi öğleden sonra, ve ev aile, arkadaşlar ve çocuklarla doluyor. Ateş yanıyor, bazıları zencefilli kurabiye yaparken Monopoly oynuyor.

 8. Bu İskandinav yaşamının oldukça normal bir özelliğidir; bir araya gelip ailenizle ve arkadaşlarınızla zaman geçirerek, bazı kütükleri ateşe vermek. Bunun için şimdiye kadar pek çok tanıdık bir kelime var - "hygge" - "rahatlanmak" olarak çevrilebilir. İskandinavya kelimesi geçen yıl Oxford İngilizce Sözlüğünde yerini aldı.

 9. Toplam nüfus: 5.25 milyon (ABD nüfusu: 323 milyon)

 10. Kişi başına GSYİH: 70,812 ABD Doları (kişi başına ABD GSYİH: 57,467 ABD Doları)

 11. Ebeveyn izni: yüzde 100'de 49 hafta veya yüzde 80'de 59 hafta. (ABD’nin ulusal, garantili ücretli ebeveyn izni yoktur.)

 12. GSYİH yüzdesi olarak vergi: yüzde 19,7 (ABD GSYİH yüzdesi olarak vergi: yüzde 15)

 13. Daha fazla içerik ve 'Bu Yeni Dünya' topluluğunun bir parçası olmak için Facebook Grubumuza katılın.

 14. Simon ve Julie Irgens'in ilk çocuğu Henning doğduğunda, her ikisi de bir süre kendi başlarına, bir süre kendi başlarına birlikte olmak için, evde yeni doğanlarıyla birlikte olmak için birkaç ay ebeveynlik izni aldı. Aynı iki yıl sonra Henning'in küçük kız kardeşi Inez doğduğunda ve aynısı şimdi iki yaşında Axel doğduğunda yaptılar.

 15. Toplamda, Irgenler devlet tarafından ödenen toplam üç yıllık izin aldılar.

 16. “Baştan beri çocuklarla o zaman geçirmek benim için çok önemliydi. Hepimiz için” dedi. 2011'de Julie'nin memleketine Norveç'e taşınan Danimarkalı bir mimar olan Simon. “Bana başından beri onlarla bağlanma şansı verdi; yaşamlarının erken döneminden itibaren ebeveynler olarak bizi daha eşit hale getirdi.”

 17. Irgens, hayatlarının yoğun bir döneminde, tam zamanlı işlerle uğraşıyor ve çocukları büyütüyor, ancak işyerleri tarafından desteklendiklerini düşünüyorlar.

 18. "İş yerlerimizde, çocuklarınızın ve ailenizin önce geldiğine dair ortak bir anlayış var. Öğleden sonra 3: 30'da, yaptığım işi bırakıp çocuğumuzu almak için işten ayrıldım." Dedi. Julie, bir yazar, “İşyerlerinin, bu tür bir esneklik sağlamazlarsa, en yetenekli insanları cezbedeceğini sanmıyorum” diye ekledi. [! 4686 => 1140 = 1!] "Vergi ödememi mutlu yapıyorum" dedi Simon. “Karşılığında çok şey alıyoruz. Gerçekten sanki… Norveç toplumu bize yatırım yapıyor.”

 19. Norveç'in cömert ebeveyn izni politikaları içeren güçlü sosyal güvenlik ağı, 5 milyondan fazla insanın ülkesine sürekli olarak dünyanın en iyi yerlerinden biri olarak derecelendirilmesinin önemli bir nedeni.]

 20. ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerika’nın “bok çukuru” ülkelerinden ziyade Norveç’ten daha fazla göçmen kabul ettiğini bildirmesi üzerine ABD’de yüksek bir profil verildi. Açıklamadaki yaygın öfke ortasında, pek çoğu da Norveçlilerin neden ABD'ye gelmek istediklerini bile sordu.

 21. Norveç, Birleşmiş Milletler’in Dünya Mutluluk Raporu 2017’yi (ABD’nin 14’ünde geldi) üst üste koyarak “bakım, özgürlük, cömertlik, dürüstlük, sağlık, gelir ve iyi yönetişim” gibi göstergelerde üst sıralarda yer aldı. Ayrıca, Legatum Enstitüsü'nün 2017 Refah Endeksi'nde en üst sıralarda yer aldı ve 2016 yılında, Londra merkezli bir danışmanlık Ekonomist İstihbarat Birimi tarafından üst üste altıncı defa dünyanın en iyi demokrasisi seçildi.

 22. Norveç, ABD başkanlık yarışında da isim kontrolü yaptı. Ekim 2015'teki ilk Demokrat cumhurbaşkanlığı tartışmasında, Senatör Bernie Sanders (I-Vt.), “Danimarka, İsveç ve Norveç gibi ülkelere bakmalı ve çalışanları için neler başardıklarını öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum. "

 23. "Birçok insan demokrasinin bir parçası olduğunu ve toplumda ortak bir deneyime sahip olduklarını düşünüyor," dedi ekonomi profesörü ve Eşitlik Merkezi, Sosyal Araştırma Ekibi lideri Karl Ove Moene Oslo Üniversitesi'nde Organizasyon ve Performans. “Norveçliler politikacılarımızı sıradan insanlar olarak tanıyor, bir tür seçkin değil.”

 24. Moene, 10 yıl boyunca sosyal eşitliği savunan Norveç, Danimarka, İsveç, Finlandiya ve İzlanda için ortak olan ekonomik çerçeve olan "Nordic Model" i araştırıyor. “Çocuk bakımına erken müdahale, kadın işgücüne katılım için çok önemlidir” dedi. “Görüyorsunuz, bu katılımın değeri, petrolümüzün değeri ile aynı büyüklüktedir. Bu, sübvansiyonlu çocuk bakımı olmadan asla mümkün olmaz.”

 25. Ebeveyn dostu politikalar Norveç'in refah devletinin sadece bir parçası. Herkes devlet sağlık sigortası kapsamındadır - erişim noktasında ücretsiz sağlık bakımı anlamına gelir - ülke ücretsiz devlet okulunun yanı sıra yüksek öğrenim de sunar ve işçi hakları ve sendikaları güçlüdür. İşinizi kaybederseniz veya hastalanırsanız, refah sistemi bazı durumlarda bir yıldan uzun süredir mali destek sağlayan hükümet ile arkanıza döner.

 26. Norveç Çalışma ve Refah İdaresi, ulusal bütçenin üçte birini yönetiyor - 468 milyar kron (58 milyar $) - işsizlik ödeneği, iş değerlendirme ödeneği, hastalık ödeneği, emekli aylığı, çocuk ödeneği ve nakit parası ödemeleri.

 27. Fakat Norveç bir ütopya değil ve sosyal ve çevresel konulardaki payına sahip.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407