Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


İşte ABD'nin Büyükelçiliğini Kudüs'e Taşıması Gereken Neden

Entelektüeller için umut var mı?

 1. Başkan Donald Trump, kampanyanın sözlerinden birini yerine getirmeye daha yakın bir adım olabilir.

 2. Gelecek hafta, Trump hükümetinin İsrail’deki ABD büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımayacaklarına karar vermeleri bekleniyor. Bu yılın başlarında, cumhurbaşkanı Yahudi devletiyle Filistinliler arasındaki barış sürecini engellemekten kaçınmayı durdurdu. Ancak, Trump, elçiliği Kudüs'e götürmenin "ne zaman" olmasa "meselesi olduğunu açıkça belirtti.

 3. Tahmin edebileceğiniz gibi, büyükelçiliği Kudüs’e taşımak tartışmalı bir konudur. Harekete karşı çıkanlar, Filistinliler ile İsrail arasındaki barış müzakerelerini rayından çıkaracağını savunuyor. Diğerleri Ortadoğu'nun diğer bölgelerinde isyanları ateşleyebileceğinden korkuyor. Bununla birlikte, büyükelçiliği Kudüs'e yerleştirmenin doğru eylem şekli olduğu açıktır.

 4. Bir Duyuru Yapmaya Trump

 5. ABD büyükelçiliği hareket etmeye karar verirse, bir gecede olmayacak. Politico kısa bir süre önce Trump yönetiminin yer değiştirme sürecini başlatmak için uzun vadeli bir strateji geliştirirken geçici olarak Tel Aviv'deki büyükelçiliği sürdürmeyi planladığını bildirdi. Bu kademeli yaklaşım, iki idare görevlisine göre, "siyasi açıdan tehlikeli meselede orta bir temele vurma" amacıyla yapıldı.

 6. Elçiliğin taşınması yeterince tartışılmazsa, yönetim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımayı düşünüyor. Birçoğu, büyükelçiliğin yer değiştirmesini ABD’nin, Yahudiliğin en kutsal şehri olan İsrail egemenliğini kabul eden bir adım olarak görüyor. [! 16463 => 1140 = 1!

 7. İsrail'in Düşmanlarına Güçlü Bir Mesaj

 8. İsrail Devleti 1948’de kurulduğundan beri, etrafı düşmanlarla çevrili. Mülteci krizi başladıktan sonra, Filistinliler - İran, Irak ve diğer ulusların yardımıyla - Yahudi devletini taviz vermeye itmek için terörizme başvurdular. Ancak, Filistinliler, İsrail’in barış için uğradığı sıkıntıları defalarca reddetti.

 9. İsrail’in düşmanları tavizlere cevap vermiyor; İsrail topraktan her vazgeçtiğinde, daha fazla şiddet ile karşılandılar. İsrail Başbakan Ariel Şaron öncülüğünde Gazze Şeridi'nden çekildiğinde Filistinliler, radikal bir İslami terörist grup olan Hamas'ı iktidara getirerek karşılık verdiler. Binlerce İsrailliler evlerinden çıkarıldı ve Filistinliler onları daha fazla şiddetle ödüllendirdiler.

 10. Filistinliler, İsrail’in onları rahatlatma girişimlerinin barışla sonuçlanmayacağını açıkça belirtti. Hamas, Hizbullah, IŞİD ve El Kaide gibi gruplar İsrail'deki Yahudileri yok etmekten başka bir şey istemez. Elçiliğin Kudüs'e taşınması İsrail'in düşmanlarına net bir mesaj gönderir: Şiddetle kazanamazsınız.

 11. Bu mesajı iletmek Filistin liderliğine müzakere masasına gelmesi için baskı yapabilir. Hamas gibi gruplara zamanın bu çatışmada kendi tarafında olmadığını gösterebilir. Dahası, diğer terörist gruplara ABD'nin müttefiklerini koruma konusundaki kararlılığı konusunda kararlı olduğunu gösterecektir.

 12. Sadece İsrail Dini Özgürlüğü Sağlayacak

 13. Tarih, Kudüs’ün Müslüman kontrolü altındayken, Müslüman olmayanlara aynı türde erişim hakkı verilmediğini göstermiştir. 1948 ve 1967 arasında, Yahudilerin şehirde ziyaret etmelerini ve ibadet etmelerini önlediler. Şehrin Hıristiyanlarının% 70'ini de kaldırdılar.

 14. İsrail Kudüs’e başkenti olarak hak iddia edecekti, tüm inançlardan insanlar istedikleri yerde ibadet etmek için dini özgürlüğe sahip olacaklardı. İsrail hukuku, ülkede yaşayan herhangi bir kimsenin, hükümetin müdahalesi olmadan dinini uygulama özgürlüğü olduğunu belirtti. [! 16463 => 1140 = 1!

 15. Temyiz ÇalışmıyorDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407