Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tahılsız Hayvan Yemi Trendleri Bir Hile mi?

Entelektüeller için umut var mı?

 1. Bugün şu anda moda olan tahıl içermeyen evcil hayvan maması trendi hakkında düşünmeye başladım. İlk önce, bu çılgınlığın nasıl geliştiğini merak ettim. Profesyonel veteriner topluluklarından kaynaklanmadığını kesinlikle biliyorum. Bu hareketin kısmen bir evcil hayvan gıda şirketinin reklam kampanyasının, benzersiz evcil hayvan yiyeceklerinin etrafında bir vızıltı oluşturmak için tetiklendiğini düşünüyorum. Ayrıca, bu evcil hayvan yemi ürününün, plastik yapmak için kullanılan endüstriyel bir kimyasal olan melamin ile birlikte buğday glüteni olan 2007 hayvan yemi bulaşmasına bağlı olabileceğinden de şüpheleniyorum. Bu trajik durum binlerce evcil hayvanın hastalanmasına neden oldu ve çoğu böbrek yetmezliğinden öldü. Evcil hayvan gıda alıcılarının büyük gıda şirketleri tarafından ihanete uğradığını ve aktif olarak alternatif diyetler aradıklarını düşünüyorum.

 2. Tahıllar nedir? Tahıllar, yiyecek olarak yetiştirilen, tahıl adı verilen otların tohumlarıdır. En yaygın tahıllar buğday, pirinç, yulaf, mısır, arpa, darı, yulaf ezmesi ve kinoadır. Tüm tahıllar vücuda enerji sağlayan iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Bir tane tohumu iyi bir lif kaynağı olan kepek adı verilen sert bir dış tabakadan oluşur. Endosperm adı verilen iç kısım, zengin bir nişasta kaynağı sağlar. Tohumun üreme kısmına, yeni bir bitkiye filizlenme potansiyeline sahip olan tohum adı verilir. Mikrop, E vitamini, folik asit, magnezyum ve fosfor gibi iyi bir mikro besin kaynağıdır. Tahıl tohumunun tamamının gıdada kullanılması durumunda tam tahılın adı verilir. İşlenirse, bazı besin elementleri kaybolabilir ve rafine tahıl gıdaları etiketlenecektir.

 3. Bütün taneler besinsel olarak eşit yaratıldı mı? Hayır, tahıllar besinsel yapılarında değişiklik gösterir ve sağlık yararları işlenip işlenmediğine bağlıdır. Bazı tahıllar kinoa gibi protein bakımından daha yüksektir. Bazı tahıllar bulgur gibi lif bakımından daha yüksektir. Bazı tahıllar, sarı mısır gibi daha yüksek bir antioksidan madde içeriğine sahiptir.

 4. Ortalama, sağlıklı bir hayvan tahılsız bir diyet mi olmalı? Şart değil. Çoğu köpek, tahıl içeren kuru evcil hayvan gıdalarında harikadır. Aslında, bazı evcil hayvanlar, yüksek lif içeriğinden dolayı, tahıl içeren diyetlerde daha başarılıdırlar. Diyet seçerken, diyetin besinsel olarak eksiksiz ve dengeli olduğunu söyleyen Amerikan Yem Kontrol Görevlisi Birliği (AAFCO) onay mührünü arıyorum. Ayrıca, içerik listesini dikkatlice okudum. Kolayca tanımlanabilen birkaç bileşene sahip tek bir et kaynağına sahip diyetlere ağırlık verme eğilimindeyim - bir evcil hayvanın ishal geçirmesi veya ters bir reaksiyona girmesi durumunda, bileşenlerin tanımlanmasını ve önlenmesini kolaylaştırır. Diyetin tahıl içerip içermediği, ortalama, sağlıklı bir evcil hayvan için diyet seçimi söz konusu olduğunda benim için en önemli kriter değil.

 5. Bir evcil hayvan tüm tahıllara alerjisi olabilir mi? Kesinlikle hayır. Taneler antijenik olarak belirgindir. Tüm tahılları birisinin diyetinden birine alerjik reaksiyona dayanarak ortadan kaldırmak aptalca olur. Pilavın alerjik olması alışılmadık olsa da, hastanın mısırda da alerjisi olduğu, ya da tam tersi olduğu anlamına gelmez. Kedilerde ilk üç alerjik provoke edici madde sığır eti, süt ve balıktır. Köpeklerde ilk beş alerjik provoke edici madde, azalan sırayla sığır eti, mandıra, buğday, tavuk ve yumurtadır.

 6. Köpeklerin tahıl yemek için tasarlanmadıkları doğru mu? Hayır, köpekler tahılları sindirebilir. Evcil hayvan köpeğiniz genetik olarak ortaya çıktığı eski kurtla eşdeğer değildir. Bu dönüşümün kesin zamanlaması ve yeri bilinmiyor ancak on binlerce yıl önce gerçekleştiği tahmin ediliyor. Bununla birlikte, bilinen, eski kurt ve evcil köpeğimiz arasında sayısız genetik varyasyon veya mutasyon olduğu. Aslında, bugüne kadar evcil köpeklerimizin eski selefi kurtlara göre nişasta ve yağları sindireme yeteneğinin arttığını gösteren 10 ana gen tespit edilmiştir. Bu mutasyonların, modern köpeğin erken atalarının atılan buğday ve erken çiftçilerin diğer mahsul ürünlerinde gelişmesine izin verdiği ve evcilleştirilmelerine yol açtığı tahmin edilmektedir.

 7. Dr. Donna Solomon, Chicago Hayvan Tıp Merkezi'ndeki bir veterinerdir ve sorularınızı veya gelecekteki konu fikirlerinizi [email protected] adresine göndermeye davet eder.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407