Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Suudi Arabistan'ın Acımasız Taç Prensi Komşuları, Ortadoğu'yu Tehdit Ediyor

Geleneksel Suriye Kahvaltısında Brunch Hiçbir Şey Yapmadı

 1. Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz, en küçük oğlunu varisi yaparak ulusunun kapalı siyasi sistemini sarstı. Her ne kadar "modernize edici" olarak nitelendirilse de, MBS olarak da bilinen 31 yaşındaki Taç Prens Muhammed bin Salman, Riyad'ın Yemen'e yaptığı feci saldırı ve Katar'ı Suudi uydusuna dönüştürmek için can sıkıcı bir kampanyadır. Başkan Donald Trump'ın monarşiyi sıcak bir şekilde benimsemesi nedeniyle, Prens Salman'ın umursamazlığının ABD'yi daha bölgesel dengesizleştirici bölgesel çatışmalara çekmesi muhtemeldir.

 2. Suudi Arabistan Krallığı bir anakronizm, demokratik bir çağda mutlak bir monarşi. Birkaç bin prens, ülkenin servetini ailelerinin kumbarası olarak gören, yaklaşık 32 milyonluk bir topluma oturuyor. Kraliyetler, kamuoyu dışında genel olarak hukuki bir yaşam tarzı yaşarlar, ancak dünyadaki hoşgörüsüz İslami mezhebini teşvik ederek KSA'nın köktendinci Müslüman din adamlarını satın alırlar. Krallığın uzun zamandır nüfusu, Batı'ya saldıranlar da dahil olmak üzere, radikal ve terörist gruplar için cömert bir insan kaynağı ve para kaynağı olmuştur.

 3. Totaliter bir devlet için ne kadar önemli - dini veya siyasi bir özgürlük yok ve en azından halka açık - sadece sınırlı bir sosyal özgürlük var - açık çek defteri dışında popüler bir çekiciliği yok. Siyasi İslam'ı bu kadar tehdit edici kılan şey: İran gibi bir ülke korkunç bir model, ancak hayat para dışında bir şey etrafında dönüyor. Bunun için insanlar savaşmaya ve ölmeye hazırlar. Buna karşılık, Suudi kraliyetleri kirli işleri yapmak için yabancıları işe alırken iç sadakat satın alıyorlar. Savaşmak için çok az çaba harcayan Suudi ordusu bile en iyi Amerikan silahlarına rağmen yetersiz performans gösteriyor.

 4. Krallık çok sayıda zorlukla karşı karşıya. Yıllarca bir grup yaşlı kardeş, krallığı ve aralarında diğer üst sıraları tuttu. Bu kendi kendini yetiştiren gerontokrasi, petrol fiyatlarının düşmesiyle kamuoyunun neye duyduğu çekiciliği kaybetti ve Suudi ortalaması için maddi faydaları azalttı. Riyad'ın nakit rezervleri 2014'ten bu yana neredeyse üçte birine düştü.

 5. 2015 yılında Kral Salman tahtta başarılı oldu. Yeğeni Mohammed bin Nayef'i Taç Prensi ve en sevdiği oğlu MBS'yi Taç Prensi Yardımcısı olarak atadı. Ancak kral, Prens Nayef'in mahkemesini kendisiyle birleştirerek ve Kraliyet Prensi'nin diğer otorite konumlarını ortadan kaldırarak, nominal halefine saldırdı. 81 yaşındaki kral, oğlunu Washington'la tanıştırdı ve MBS'nin halefi olma planlarını resmi olmayan bir kutsamaya çağırdı.

 6. Tecrübesi babasına hizmet etmekle sınırlı olan genç prens, ikincisine kulak verdi ve etkili bir şekilde hükmetti. MBS ekonomiyi çeşitlendirmeye çalıştığı için övgü kazandı. Geçen yıl, petrolün ötesindeki kalkınmayı destekleyen Proje 2030'u başlattı. Ayrıca, hak kazanmış nüfus için faydaları azaltan ve yalnızca son zamanlarda bazılarını geri almak için sessiz hoşnutsuzluğa fayda sağlayan bir tasarruf programı uyguladı. Dahası, bazı sosyal kısıtlamaları gevşetti ve dini polisi daha genç Suudilerin alkışlarıyla sınırladı.

 7. Bununla birlikte, çok iyi bilinen liberalizmi din veya politikaya yayılmıyor. Bütün krallıkta bir kilise, sinagog ya da tapınak yoktur. KSA’nın çoğu Hıristiyan veya Hindu olan sözleşmeli işçilerle dolu olmasına rağmen, hiçbir kamu ibadetine veya başka bir faaliyete başka hiçbir inanca izin verilmemektedir. Şii azınlığı, sürekli ayrımcılık ve baskıyla karşı karşıya kalırken, yalnızca ustalıkla ibadet eder. Suudi Arabistan, dini özgürlüğe karşı olağanüstü düşmanlığı ile Kuzey Kore ile birlikte yer alıyor. MBS hiçbir şeyi değiştirmedi.

 8. Siyasete gelince, hükümdar prens, kraliyet kanı olmayanların kendi hükümetlerinde söz sahibi olmalarına izin verme eğiliminde olmadığını gösterdi. Freedom House, KSA'yı hem siyasi özgürlük hem de sivil özgürlükler için mümkün olan en düşük dereceyle "Ücretsiz Değil" olarak derecelendirmiştir. İnsan hakları grubu açıkça ilan etti: "Suudi Arabistan Krallığı, neredeyse tüm siyasi hakları ve medeni özgürlükleri, baskıcı yasalar ve güç kullanımıyla sınırlandırıyor."

 9. Bekleyen genç cetvel de görünüşte Suudi liderliğindeki komşu Katar saldırısının arkasındaki itici güç. Suudi Arabistan, Batı karşıtı terör örgütlerini finanse etmek ve görevlendirmek için her hangi bir ulustan daha fazlasını yapmış olmasına rağmen, Riyad Doha'yı teröre destek olmakla suçladı.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c