Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Suudi Arabistan Petrol Sonrası Ekonomi Hayalini Gerçekleştirebilir mi?

Kolay tamir yok

 1. Sumaya Almajdoub tarafından

 2. Suudi Arabistan’ın 2030 petrol sonrası ekonomiye geçiş vizyonu bu Nisan’da bir yaşında oldu. Kraliyet ailesinin vizyona olan bağlılığını dile getirmesine rağmen, İngiltere Suudi devletindeki ve ekonomideki derin eksikliklerden kaynaklanan sorunlardan dolayı ekonomik çeşitlilik çabalarında engellerle karşılaşmaya devam ediyor. Siyasi irade, sosyal ve siyasi düzeni dönüştürmek yerine ince ayarlı usule ilişkin reformlarla sınırlı kalırsa, Suudi Arabistan ekonomik reform planının tüm potansiyelini gerçekleştiremeyecektir.

 3. Vizyon 2030, ekonomiyi çeşitlendirerek ve özel sektörü genişleterek Suudi Arabistan'ın petrole olan bağımlılığını azaltmayı öngörüyor. Bu cesur amaçlara rağmen, Krallığın ekonomisi, devletin egemen olduğu petrol sektörüne bağlı olmaya devam ediyor. Geçen yıl, petrol sektörü gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) 'nın yüzde 42'sini, ihracat kazançlarının yüzde 90'ını ve bütçe gelirlerinin yüzde 87'sini oluşturdu. Bu gelirin büyük bir kısmı devlete ait petrol şirketi Aramco tarafından üretiliyor ve ülkeyi başka bir yerde yeniden yönlendirmeye çalıştığı sırada petrol piyasasına bağlı kılıyor.

 4. En son yeniden düzenleme çalışmaları, Kral Salman'ın Endonezya, Malezya, Brunei, Japonya ve Çin'i ziyaret etmesiyle geçen ay geldi. İngiltere'nin bu ziyaret maratonu sırasında enerji, alan ve altyapı projeleri için 65 milyar dolarlık anlaşma imzaladığı bildirildi. Ayrıca, Vision 2030’un mimarı ve lideri, Taç Vekili Prens Muhammed Bin Salman, Washington’da Başkan Donald Trump’la görüştü. teknoloji ve sanayi.

 5. Bu ziyaretler, İngiltere’nin iddialı ve bir şekilde gerçekçi olmayan hedefleriyle örtüşüyor, özel sektörün katkısını GSYİH’nın yüzde 40’ı ila 65’i Ancak, 2030 yılına kadar GSYİH’nın genişletilmesi. Suudi Arabistan’da doğrudan yabancı yatırımların artırılması zor olacak çünkü ülke yatırımcı haklarını korumak için gerekli yasal ve politika çerçevelerine sahip değil. Krallık hala iflas yasalarından yoksundur ve adli sistemin karmaşık kurumsal yapılarla etkin bir şekilde başa çıkmak ve ticari anlaşmazlıkları zamanında çözmek için iyileştirilmesi gerekmektedir. Bazı Suudi bakanları yatırımcılara vize verilmesini kolaylaştırmak için çabalarken, Suudiler, yabancı yatırımcıları yalnız bıraksalar bile, ticari işletme açmak için mülk satın almayı ya da kredi almayı zor buluyorlar. Yeni yatırımların tüm potansiyelini gerçekleştirmek için, İngiltere'nin hukukun üstünlüğünü, şeffaflığı ve iş yapma kolaylığını iyileştirmek için ciddi yerel reformlar yapması gerekiyor. Fitch’in İngiltere’nin kredi notunu düşürmesi yalnızca bu tür reformların aciliyetini göstermektedir. [! 23780 => 1140 = 1!

 6. Sumaya Almajdoub, Dış Politikadaki Genç Profesyonellerde Orta Doğu Üyesi (YPFP). Sumaya, 2017'de George Washington Üniversitesi'nden Orta Doğu Çalışmaları alanında yüksek lisans derecesi almayı bekliyor.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c