Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Stres Ne Kadar İyi Bir Şey Olabilir

Müzik seninle sopa.

 1. Günlük yaşamınızda stres hissediyor musunuz? Kalabalığa katıl. Hiç şüphe yok ki, günlük yaşamda, işte, evde veya aralarında bir yerde olsun, çok sayıda stresle karşı karşıya kaldığımıza dair. Aslında, son zamanlarda yapılan bir anket, her dört Amerikalıdan bir tanesinin, neredeyse 60 milyon insanın, yalnızca bir önceki ayda çok fazla stres yaşadıklarını söylediğini gösterdi.

 2. Komik olan şey, karşı karşıya kaldığımız streslerin nesiller boyu olduğundan çok daha fazla veya çok şiddetli olduğuna inandığımız kadarıyla, insanlar binlerce yıldır aşırı stresli yaşamlar yaşıyor. Avcı-toplayıcıların hayatta kalmak için vahşi hayvanları kovalama stresi hissetmediğini mi düşünüyorsunuz? Bir asır öncesindeki meslektaşlarımızın, ekonomik çöküntüyle mücadele ederek, onların “Endişe Çağı” olduğunu düşünmedi mi?

 3. Şaşırtıcı bulabileceğiniz şey, popüler inancın aksine, bazı streslerin gerçekten iyi bir şey olabileceğidir.

 4. Stres Nedir ve Bize Nasıl Yardımcı Olabilir?

 5. Düzgün bir şekilde kullanıldığında, stresin vücut ve zihin için birçok faydası olabilir. Ancak stresi kendi avantajımıza göre kullanabilmek için, öncelikle bunun tam olarak neye neden olduğunu anlamak ve herkes bize kaçınmamızı söylerse, bize gerçekten nasıl yardımcı olabileceğini bilmek önemlidir.

 6. Stres hissettiğimizde, vücudumuz bize yaşadığımız baskıların fiziksel ve zihinsel olarak bizi nasıl etkilediğine dair bir sinyal gönderiyor. Yünlü bir mamuttan kaçan bir mağara adamı gibi, stres de sinir sistemimizin bazı kısımlarını açan ve belirli hormonları yapmamıza neden olan bir “kavga ya da uçuş” tepkisi tetikler. Duygularını biliyorsun - kalp yarışları, avuç içi terli, gözleri açık, farkındalığı arttı. Hiç tehlikeli bir durumdaydınız ve bir arabayı kaldırabileceğiniz veya bir kovalayan köpeği geçebildiğiniz gibi ani bir his hissettiniz mi? Aslında strese cevap veren bedeniniz ve zihniniz: Sonunda, günlük hayatımızda inanılmaz bir avantaj olabilecek turbo bir hız, güç ve duyu artışı elde ediyoruz.

 7. Aslında, gerilmekte, stresin bize günlük olarak yardımcı olabileceği birkaç yol var.

 8. 1. Stres Hafızanızı Netleştirebilir Stresli olduğunuzu, bazen stresinizin arttığını fark ettiniz mi? Cevapların hiçbir yerden çıkmadığı yerlerde yaptığınız büyük sınavı hatırlıyor musunuz? Bu, beyninizin strese cevap vermesinin bir yoludur ve en çok ihtiyaç duyulduğunda uyanıklığınızı artıran stres hormonlarından kaynaklanmaktadır. Bazen stres, odaklanmanıza ve hatırlamanızı iyileştirmenize yardımcı olabilir; bu test için tıkanırken ya da iş yerinde önemli bir sunum hazırlarken artı olabilir. Ama başka bir şeyde olduğu gibi, sadece çok fazla stres gerçekten yardımcı olabilir. Uzun süre boyunca çok fazla bir şey zihninizi sisli hale getirebilir ve en temel şeyleri bile hatırlamakta zorluk çekebilir. Acil durum için 9-1-1'in nasıl geliştiğini hiç merak ettiniz mi? Kısmen şiddetli stres altında, araştırmalar insanların sadece üç sayıyı hatırlayabildiklerini gösterdi. Sadece yarışmacıları bir oyun yarışması şovunda izleyin - basit bir cevabı yanlış bulduklarında hareket etmiyorlar - çok fazla stres beyninin bazı gerçekleri hatırlamasını engelliyor.

 9. 2. Stres Bağışıklık Sisteminizi Arttırmanıza Yardımcı Olabilir Enfeksiyonlar ve hastalıklarla mücadele etmek için sağlıklı bir bağışıklık sistemine ihtiyacınız var ve ister inan ister inanma, doğru tür bir stres vücudunuzun hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olabilir. Hastalandığınızda stres, sağlığınıza yönelik tehditlerle mücadele eden hormonlar üretmenize neden olur. Ve bu tür stres özellikle bir hastalığın erken evrelerinde, vücudunuzun en çok yardıma ihtiyacı olduğunda etkilidir. Şimdi, bağışıklık sisteminizin sadece çok fazla stresi kaldırabildiği doğrudur: Çok uzun sürerse, bu hormonlar vücudunuzu ezebilir ve aslında bağışıklığınızı azaltabilir. Ancak bu ilk stres patlaması, en savunmasız olduğunuzda bağışıklık sisteminizin bir varlıktır: Vücudunuz bir tehditle karşılaştığında.

 10. Streslerinizi Tanıyın ve Onları Avantajınıza Kullanın

 11. Dolayısıyla, bu miktarda stresle karşılaşan ilk nesil olmasa da, her zaman olumsuz olarak kabul edilen şeyi gerçek bir olumluya dönüştüren bilgiyi ilk edinen kişi olabiliriz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407