Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Somun Tereyağlarının Sağlığa Faydaları

- PB J

 1. Bütün fındık ezmelerinden, muhtemelen fıstık ezmesine aşinasınızdır. Öğle yemeğinde ilk görüşte şerefli görkemiyle göründüğünde seni kazandın. Okul kafeteryasından köşe ofisine, fıstık ezmesi ve reçelli sandviç, temyizini asla kaybetmeyen bir öğle yemeği vaktidir.

 2. Bununla birlikte, aralarından seçilebilecek bir sürü somun ezmesi var. Kaju fıstığı, badem, macadamia fıstığı ve diğer ürünlerden elde edilen cevizler yerel marketlerde ve çiftçi pazarında mevcuttur.

 3. Yer fıstığı alerjiniz varsa veya sadece öğle yemeği çeşitliliği istiyorsanız, denemek için diğer fındık ezmesi hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sorun

 1. Fındık alerjileri - özellikle yer fıstığına - giderek daha yaygın. Amerikan Allerji Koleji, Astım İmmunoloji (ACAAI) 'ye göre, bildirilen yer fıstığı alerjisi vakalarının sayısı 1997 ve 2008 arasında üç kattan fazla arttı.

 2. Yerfıstığı alerjileri tehlikeli olabilir. ACAAI, bunun yaşamı tehdit edici anafilaksi gibi ani ve şiddetli reaksiyonlarla en sık ilişkili olan gıda alerjenlerinden biri olduğunu bildirmektedir.

 3. Neyse ki, sandviçinizi lezzetli tutacak ve alerjilerinizi uzak tutacak birçok fındık ve tohum yağı alternatifi var.

Dokümanınız

 1. Sizin için alerjik reaksiyonu tetikleyen tek fındık yer fıstığı ise, alternatif fındık ezmesi deneyebilirsiniz - ama önce doktorunuzla konuşun. Fıstık alerjiniz varsa, badem, kaju fıstığı veya fındık gibi ağaç fındıklarına karşı alerjiniz de olabilir.

Beni ezdir

 1. Ağaç fındıklarına alerjiniz yoksa, çeşitli kalp sağlığına sahip fındık ezmesi arasından seçim yapabilirsiniz. Geniş bir somun tereyağı yelpazesi çok sayıda sağlık yararları sağlar. Yerel bakkal veya sağlık gıda mağazasında, somun butter için:

Yararları

 1. Fındık ezmesi aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok önemli besin içerir:

 2. Fındıklı tereyağındaki spesifik besinler, somun türüne bağlı olarak değişir, ancak bütün kuruyemişler sağlıklı yağların iyi kaynaklarıdır. Mayo Clinic, fındıkların kolesterol seviyesini artırmaya yardımcı olduğunu bildirdi. Bir fıstık ezmesi porsiyonu büyük bir değerli besin kaynağıdır.

Etiketi

 1. Tüm fındık ezmelerinde sağlıklı içerik yoktur. Birçok marka yalnızca öğütülmüş fındık içerir, ancak bazıları ilave tuz ve şeker içerir. Bazıları kısmi olarak hidrojenlenmiş yağ kullanır - ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne göre sağlıksız bir trans yağ kaynağıdır. Bir fındık ezmesi seçmeden önce etiketi kontrol ettiğinizden emin olun.

Kalorileri izleyin

 1. Fındık besleyici vitamin ve minerallerin harika kaynakları olsa da, kalorileri de yüksektir. Çok fazla somun veya tereyağlı ekmek yerseniz, diğer bölgelerdeki kalorileri de kesin. Amerikan Kalp Birliği, sağlıklı bir günlük servisin sadece bir avuç fındık olduğunu belirtti.

 2. Ancak, yağ korkusu sizi fındık ezmesi denemekten alıkoymasın.

Fındık yok

 1. Alerjileriniz sizi tüm fındıklardan uzak tutmaya zorlarsa, tohum ve soya fasulyesi ezmesi mükemmel alternatiflerdir. Ayçiçeği çekirdeği yağı, kalp sağlıklı çoklu doymamış yağlarda yüksektir. Soya fıstığı ezmesi (fıstık ezmesine benzeyen) protein bakımından daha yüksektir ve yağda ortalama fındık ezmesinden daha düşüktür. Ayrıca fındık yağı kıvamına sahip olan ve fındıksız iken de çok besleyici olan tahin, susam tohumu ezmesini deneyebilirsiniz.

 2. Ciddi somun alerjiniz varsa, bu seçenekleri denemeden önce doktorunuzdan olası soya veya tohum intoleranslarını test etmesini isteyin.

Önce güvenlik

 1. Ailenizde alerjik alerjiniz varsa, güvenli bir şekilde oynayın. Siz veya çocuğunuzun fındıklara karşı ufak bir alerjik reaksiyonu olup olmadığını doktorunuza danışmanız önemlidir. Hafif bir geçmiş reaksiyon, ileride şiddetli bir reaksiyon olabileceğini gösterir.

 2. Belirli bir fındık alerjiniz varsa, alternatif bir fındık yağı yemek konusunda doktorunuzla konuşun. En sevdiğiniz tariflerde alternatif bir fındık ezmesi kullanabilirsiniz. Bu yüzden kendinize bir fındık ezmesi ve reçelli sandviç koyun, uzun bir bardak süt dökün ve bu favori çocukluk atıştırmalıklarının tadını çıkarın!

 3. Ailenizde alerjik alerjiniz varsa, güvenli bir şekilde oynayın. Siz veya çocuğunuzun fındıklara karşı ufak bir alerjik reaksiyonu olup olmadığını doktorunuza danışmanız önemlidir. Hafif bir geçmiş reaksiyon, ileride şiddetli bir reaksiyon olabileceğini gösterir.

 4. Belirli bir fındık alerjiniz varsa, alternatif bir fındık yağı yemek konusunda doktorunuzla konuşun. En sevdiğiniz tariflerde alternatif bir fındık ezmesi kullanabilirsiniz. Bu yüzden kendinize bir fındık ezmesi ve reçelli sandviç koyun, uzun bir bardak süt dökün ve bu favori çocukluk atıştırmalıklarının tadını çıkarın!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407