Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Salatalıkların İnanılmaz Sağlık Faydaları

En Kötü Aşçı Bile Bu Süper Kolay Tekli Tencereye Makarna Yapabilir

 1. Salatalıkların tadını çıkarmanın pek çok yolu var: Salatalarda çiğ bir yemek olarak yanınıza alın, salatalık turşusu veya sebze sularında pişirin. Çevresel Çalışma Grubu tarafından salatalıkların en fazla bulaşık olduğu 9. sırada yer aldığından, geleneksel olarak yetiştirilen salatalıklardan organik seçin.

 2. Anne Ricci, kadınların daha gerçek gıdalar yemelerine, enerjilerini artırmalarına ve vücutlarında kendilerini iyi hissetmelerine yardım etmeye kendini adamıştır. Kabilesine katılabilir ve AnnesHealthyKitchen Topluluğunda kişisel ipuçlarını alabilirsin.

 3. Yemeklerinize daha fazla sebze ekleyerek diyetinizi daha sağlıklı hale getirmek istiyorsanız, salatalıklar mükemmel bir seçimdir. Salatalık, geleneksel diyetlerin yanı sıra dünyadaki kaplıcaların bir nedeni için yaygın olarak kullanılmaktadır: Sağlık için iyidirler.

 4. Sadece bu araştırma makalesinde, salatalıkların aşağıdaki faydalara sahip oldukları söylenir: potansiyel antidiyabetik, antioksidan aktivite, toksinlerin ve atığın temizleme etkisi, cilt tahrişine karşı yatıştırıcı etki ve kabızlığın önlenmesi. Ve işte daha ayrıntılı olarak salatalıkların 10 sağlık yararı.

 5. 1. Sulu kalmana yardım et

 6. Salatalıklar yüzde 95,2 sudur; bu, 5 onsluk bir porsiyonun 4.8 ons veya 150 ml su içerdiği anlamına gelir. Bu zaten günlük gıda alımınızın yüzde 26'sını yiyeceklerden alıyor.

 7. 2. Kalp sağlığını destekleyin

 8. Salatalıklar, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek potasyum (fincan başına 152 mg) içerir. Potasyum alımıyla ilgili yapılan en iyi çalışmaların gözden geçirilmesi, daha yüksek bir alımın "daha düşük inme oranlarıyla ilişkili olduğunu ve ayrıca toplam kardiyovasküler hastalık riskini de azaltabileceğini göstermiştir."

 9. ABD'li yetişkinlerin yüzde 2'sinden azı önerilen 4,700 mg potasyum tüketirse, salatalık yemek, potasyum tüketiminizi artırmaya başlamanın kolay bir yoludur.

 10. 3. Beyninizi nörolojik hastalıklardan koruyun

 11. Salatalıklarda, çileklerde ve üzümlerde fisetin adında anti-enflamatuar bir madde var.

 12. Son zamanlarda fisetinin beyin sağlığında önemli bir rol oynadığı öne sürüldü: “yaşa bağlı nörolojik hastalıkların beyin fonksiyonu üzerindeki etkisini azaltma kabiliyetine sahip” ve aynı zamanda Alzheimer hastalığı olan kişilerde bilişsel işlevlerin korunmasına yardımcı olun.

 13. 4. Cildinizi yaşlanmanın etkilerine karşı koruyun

 14. Salatalıkların cilt bakımında kullanılmasının bir nedeni var: Kozmetik ürünlerinde potansiyel bir kırışıklık önleyici ajan olarak etkili oldukları, cildimizi yaşlanmanın etkilerinden korudukları gösterilmiştir.

 15. 5. Vücuttaki iltihapla savaşın ve kanser riskini azaltın

 16. Salatalıklar vücuttaki enflamatuar yanıtın azaltılmasına yardımcı olabilir. Bazı kanserler ve kardiyovasküler hastalıklar riskini potansiyel olarak azaltabilen lignans adı verilen polifenoller içerirler.

 17. Ayrıca, kanser karşıtı özelliklere sahip olan cucurbitacins adı verilen bitki besinlerini de içeriyorlar: "Bilim adamları, kanser hücresi gelişimi ve hayatta kalmak için gerekli olan çeşitli farklı sinyal yolaklarının, cucurbitacinlerin aktivitesi ile bloke edilebileceğini zaten belirlediler. "

 18. 6. Ağrı gidermek

 19. Antienflamatuvar maddeler olan flavonoidlerin ve salatalıklardaki tanenlerin hem vücuttaki serbest radikallerin salınımını sınırladığı hem de ağrıyı azalttığı gösterilmiştir.

 20. Genç Eczacılar Dergisi'nde açıklandığı gibi, "geleneksel olarak, bu bitki baş ağrıları için kullanılır; tohumlar soğutma ve idrar söktürücüdür, meyve suyu bir besleyici olarak ve anti-çökeltici olarak kullanılır. sivilce losyonları. "

 21. 7. Ağız kokusunu azaltın

 22. Kötü nefes genellikle ağızdaki bakterilerden kaynaklanır. Salatalık gibi lifli ve su bakımından zengin sebzeler ağzınızın tükürük üretimini artırabilir ve bu da ağızda kokuya neden olan bakterileri temizlemeye yardımcı olur.

 23. 8. Kemiklerini koru

 24. Salatalık iyi bir K vitamini kaynağıdır: Bir fincan önerilen günlük K vitamini alımının yüzde 22'sini içerir. Bu vitamin, düşük K vitamini alımıyla ilişkili olduğu için kemik sağlığı için önemlidir. kemik kırığı için daha yüksek risk. K vitamini kemiklerde kalsiyum emilimini artırmak için de önemlidir.

 25. 9. Kabızlığı önlemek

 26. Salatalıklar su bakımından zengin ve derileri çözünmeyen lif içeriyor. Hem su hem de lif, yiyeceğin sindirim sistemi boyunca daha hızlı ve daha kolay hareket etmesine yardımcı olarak kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.

 27. 10. Sağlıklı bir kiloyu koruyun

 28. Salatalıklar kalori bakımından çok düşüktür (fincan başına 16 kalori) ve ayrıca ciltte lif içerir. Lif içeren yiyecekler de sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407