Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Rosh Hashanah ve Arılar

Çörek mi yoksa çörek mi? Zamanımızın Büyük Yazım Tartışması

 1. Bu eser ilk olarak Jewish Food Experience'da yayınlandı. Aralık 2012'de başlatılan heyecan verici yeni bir proje olan Yahudi Yemek Deneyimi (JFE), insanları Yahudi kültürünün, geleneklerinin ve hatta dininin bir parçası olan evrensel Yahudi yemek dili aracılığıyla bir araya getiriyor.

 2. Yahudi Yeni Yılı yaklaşırken, daha serin havalarda, yeşillikte ve yeni bir başlangıç ​​için bir fırsat bekliyoruz. Rosh Hashanah kutlamasının önemli parçalarından biri de tatlı bir yeni yıl ümidiyle elmaları bala daldırmak. Milyonlarca olası yoldan iyiliği ve tatlılığı temsil etmemize rağmen, elmaları balın içine batırmaya devam etmemiz önemli görünüyor.

 3. Geleneğimiz bizi Yahudi pratiğini hayatımızla alakalı kılmaya çağırdığımız için, elma ve bal arasındaki ekolojik bağı düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum. Elma üretimi tamamen arılara ve diğer tozlayıcılara bağlı. Bu yüzden elmaları balın içine daldırmak, hem meyvenin hem de meyvenin oluşmasına yardımcı olan tozlayıcıların minnettarlık ifadesi olabilir.

 4. Şimdi, bal arıları, hükümdar kelebekleri ve diğer tozlayıcıların dramatik kaybı ön sayfa haberi yapıyor, elmaları balın içine daldırmak yepyeni bir önem kazanıyor. Gelenek, doğrudan tozlayıcılara olan güvenimizi ve tozlayıcıların kaybının gıda tedarikimizi, Yahudi geleneklerimizi ve doğal dünyayı nasıl tehdit ettiğini düşünmeye işaret ediyor gibi görünüyor.

 5. Elma ve bal arıları arasındaki bağlantı çok doğrudan. Ulusal olarak bilinen arı uzmanı ve Marla Spivak'ın avukatına göre, "Çoğu elmanın yıllık üretiminde en önemli olay olan tozlaşmadır. Meyve yetiştiriciliği için yapılan en önemli olay olan Orchard mason arıları - ve erken dönemde ortaya çıkan yalnız arı - bal arıları, elmaların ana tozlayıcılarıdır." Oldukça basit, arılar ve diğer tozlayıcılar olmadan elmalar oluşamaz. Arılar, özellikle bal arıları, böcek ilacı kullanımı, habitat kaybı, hastalık baskısı ve çiçekli bitkiler olmadan geniş monocultures dahil olmak üzere pek çok nedenden dolayı hızla yok oluyorlar.

 6. Çiftliğimizde yaklaşık dokuz yıl boyunca bal arılarımız oldu. Bal fazla olmamamıza rağmen, arılar çiftliğimizde kabak, kavun, minik elma ağaçlarımız ve diğer mahsulleri dölleyen önemli bir rol oynadılar. Ne yazık ki, diğerleri gibi, geçen kış bir hastalık yüzünden arılarımızı kaybettik ve henüz kovanlarımızı yeniden inşa etmedik. Kayıplarımız, bal arısı kaybının çok küçük bir parçası. Yeni arılar alana kadar, mahsullerimizin meyve vermesini sağlamak için yabani arılar ve kelebekler dahil olmak üzere vahşi tozlayıcılara güveniyoruz.

 7. Ancak, tozlayıcıların korunmasına yardımcı olacak ve gelecek nesillerin elma ve bal ile eşleştirilebilmesi için hepimizin yapabileceği çok şey var. Çiftliğimizde yaralarımızı yalamayı bırakmalı, ballarımızı yeniden stoklamalı ve sağlıklı ve güçlü tutabilmemiz için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Yahudi cemaati içinde daha da büyük bir etki yaratabiliriz. Okullarımızda, sinagoglarda, yaz kamplarında, KİK'lerde ve Yahudi topluluğunun neresinde olursa olsun binlerce tozlayıcı bahçeyi kurabiliriz. Tozlayıcı dostu bitkilerin ekiminin yanı sıra, zararlı pestisitlerin kullanımını azaltmalı ya da ortadan kaldırmalı ve topluluklarımızdaki tozlayıcı habitatını korumaya çalışmalıyız.

 8. Birçoğu, Michelle Obama'nın tozlayıcı bahçesi ve Kaliforniya'daki Senatör Barbara Boxer'dan yasalar gibi girişimler de dahil olmak üzere, arı ve kelebek gibi tozlayıcıların korunmasına yardımcı olmak için harekete geçiyor. Kuzey Amerika Tozlayıcı Koruma Kampanyası (NAPPC), tozlayıcıların korunmasına yardımcı olmak için birçok kuruluşu bir araya getirmektedir. Yürütme direktörü Laurie Adams'a göre, "Tozlayıcı Ortaklığı bireysel ve grup çalışmalarını desteklemeye hazırdır ve faydaları tozlayıcılar, bitkiler ve insanlar için çok faydalıdır." Ayrıca evde ya da topluluğunuzda başlayabilmeniz için ekim rehberleri ve daha birçok kaynak sunar. Hazon, bu çabalara yardımcı olan bir Yahudi örgütüdür.

 9. Mutlu ve Tatlı Yeni Yıl, 5775! Belki de hepimiz, tozlayıcıların iyileşmeye ve gelişmeye başladığı yıl olmasına yardım edebiliriz.

 10. Bu eser ilk olarak Jewish Food Experience'da yayınlandı. Aralık 2012'de başlatılan heyecan verici yeni bir proje olan Yahudi Yemek Deneyimi (JFE), insanları Yahudi kültürünün, geleneklerinin ve hatta dininin bir parçası olan evrensel Yahudi yemek dili aracılığıyla bir araya getiriyor.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c