Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Roş Aşana - Değişimin Başlangıcı

Çörek mi yoksa çörek mi? Zamanımızın Büyük Yazım Tartışması

 1. Bu yıl Rosh Hashanah daha iyi bir zamanda gelemedi. Amerikan Yahudi cemaati, İran anlaşmasının desteklenmesi ve reddedilmesi arasında parçalanmış durumdayken, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun politikalarının taraftarları ile muhalifleri arasında artan rekabet ve İsrail’deki ortodoks Yahudiler’in Amerikan Yahudilerinin çoğunluğu, geleneksel iç gözlem unsuru ile yeni yılın daha zamanında olamayacağı görülüyor.

 2. Obama yönetimi ile tüm Amerikan mezhebinin büyük bölümleri arasında, ılık tutucular olarak adlandırılan noktaya kadar, tüm mezheplerin büyük miktardaki Amerikan Yahudiliği arasında başgösteren bir kırılma ekledi. nerede olduğumuzu, buraya nasıl geldiğimizi ve buradan nasıl ilerlediğimizi anlayın.

 3. Rosh Hashanah, İbranice kelimeler olan Rosh Hashinui'den geliyor - değişimin başlangıcı. Yemek ve aile toplantılarının yanı sıra, Yahudi festivallerinin de derin anlamları var. Rosh Hashanah sadece İbranice takvimin başlangıcı değil aynı zamanda yenilenmenin bir sembolü. Kendimizi incelemeye başladığımızda ve kendimizi nasıl geliştirmek istediğimizi belirlediğimiz zamandır.

 4. Bir balığın başından kuyruk olmak istediğimizi ifade eder, yolumuzu belirlemek ve sürüyü kör bir şekilde takip etmek istemediğimiz anlamına gelir. Her bir tohumun içimizde keşfettiğimiz bir arzuyu temsil ettiği ve bencilce değil, başkalarının yararına kullanmayı öğrenmek istediğimiz nar tohumlarını yeriz. Ve biz günahın (ben merkezli olma simgesi) sembolü olan bir elma yeriz ve onu balla tatlandırırız, bu ilkel günaha bile özgecil olarak kullanmayı öğrenmeyi sembolize eder.

 5. İsrail halkı “Komşunu kendin gibi sev” diyerek, ikinci Tapınağın yıkılmasına kadar çeşitli derecelerde uyguladı. Festivallerimizin tümü, kötülük eğiliminden - egoizm - yani özgeciliğe, komşularımızı kendimiz gibi sevdiğimiz dönüşüm yolunda kilometre taşlarını sembolize ediyor.

 6. Mishnah ve Gemarah'ta (ve sayısız başka metinlerde) ikinci Tapınağın yıkılmasının tek sebebinin temelsiz nefret olduğu yazılmıştır. Bu, egoizm eline geçtiğinde düşeriz. Bir millet olarak sadece “kalbi olan bir adam” olacağımıza yemin ettik. Yeminini bozduğumuzda dağıldık ve sürüldük.

 7. Uluslara ışık tutacağımıza dair sözümüz olduğu için yemin etmemizden daha az önemli değil. Fakat aramızdaki bağın yokluğunda, ne ışık yayarız? Birleşmiş olduğumuzda ve bu birliği yansıttığımızda, uluslar için bir ışık haline geliriz ve “ılıklar” olarak adlandırılamaz, çünkü birliği yayarız.

 8. Bugünün en büyük sorunu, her seviyede gördüğümüz küresel güvensizlik. Birer birer yanılsamalarımız paramparça olur. Eski NSA çalışanı Edward Snowden'in kanıtladığı gibi, hükümete güvenilemez. Eşler bu günlerde birbirlerine güvenemezler ve Ashley Madison fiyaskoları sadece iyi bilinen bir durumu ortaya çıkardı. Kime güvenebiliriz? Size bu retorik soruyu cevaplayan kasvetli örnekleri yerine getireceğim, ancak açık bir şekilde birbirimizden uzaklaştığımız açık - herkesin bağlı olduğu bir dünyada hayatta kalmak için çok önemli olan birlik ve kardeşçe sevginin tersi. diğer herkes.

 9. Mevcut eğilimi ne kadar sürdürürsek, Yahudiler üzerine uygulanacak baskı da o kadar büyük olur. Derinlerde, dünya, Yahudilerin bir zamanlar doğru insan bağlantısının sırrını bildiğini hatırlıyor. Bu bellek ortaya çıktığında, Yahudi karşıtı dilin bir parçası olan, daha sıcak, manipülatör ve diğer “övgüler” olduğumuz suçlamaları olarak açığa çıkıyor.

 10. Biz de bağlantımız kopmasa da, birliğimizi yeniden canlandırabilen ve birleştiren bizleriz. Kudüs Post’un bir başyazıda yazması iyi bir sebepten kaynaklanmaktadır: “İran anlaşması, her şey için olduğu kadar önemli olan, Yahudi birliğini tehlikeye atmayacak kadar önemli olmayan tek bir konudur”. Hala birlikten çok uzak olabiliriz, ama burada en azından bu haksız yere bozulan değerin vazgeçilmezliğinin tanınması.

 11. Yani, bu Rosh Hashanah, onu Rosh Hashinui yapmak için gerçekten harika bir fırsat ve birbirleriyle olan ilişkilerimizi değiştirmeye başlıyor. Aile ve arkadaşlarla toplandıkça, farklılıkların üstünde bir noktaya gelmemiz ve ortak birliğin amacını bulmamız gerekir. Ve bunu yaptığımızda, daha önce bahsedilen sıkıntılar artık olmayacak, çünkü eğer onlara bakarsanız, hepsinin tek ve tek bir kökenden kaynaklandığını göreceksiniz. [! 23550 => 1140 = 1!Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c