Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Quercetin Nedir? Avantajlar, Gıdalar, Dozaj ve Yan Etkiler

Alt satırda

 1. Quercetin, birçok meyve, sebze ve tahılda bulunan doğal bir pigmenttir.

 2. Diyetteki en bol miktarda bulunan antioksidanlardan biri ve vücudunuzun kronik hastalıklarla bağlantılı serbest radikal hasarlarıyla mücadelesine yardımcı olmak için önemli bir rol oynuyor.

 3. Ek olarak, antioksidan özellikleri, iltihaplanma, alerji semptomları ve kan basıncını azaltmaya yardımcı olabilir.

 4. Bu makale quercetin’in kullanımlarını, faydalarını, yan etkilerini ve dozajını inceliyor.

Quercetin nedir?

 1. Quercetin, flavonoidler adı verilen bir grup bitki bileşiğine ait bir pigmenttir.

 2. Flavonoidler sebze, meyve, tahıl, çay ve şarapta bulunur. Kalp hastalığı, kanser ve dejeneratif beyin bozuklukları risklerinin azaltılması gibi çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir (1, 2).

 3. Quercetin gibi flavonoidlerin yararlı etkileri, vücudunuzdaki antioksidanlar olarak işlev görmelerinden kaynaklanıyor (3).

 4. Antioksidanlar, serbest radikallere bağlanan ve nötralize edebilen bileşiklerdir.

 5. Serbest radikaller, seviyeleri çok yükseldiğinde hücresel hasara neden olabilecek dengesiz moleküllerdir. Serbest radikallerin neden olduğu hasar, kanser, kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere çok sayıda kronik durumla ilişkilendirilmiştir (4). [! 23744 => 1140 = 2!

 6. Genel olarak quercetin içeren yiyecekler arasında soğan, elma, üzüm, çilek, brokoli, narenciye, kiraz, çay ve kapari bulunur (5).

 7. Toz ve kapsül şeklinde bir besin takviyesi olarak da mevcuttur.

 8. İnsanlar, bu bağışıklığı arttırmak, iltihapla savaşmak, alerjilere karşı savaşmak, egzersiz performansına yardımcı olmak ve genel sağlığı korumak gibi çeşitli nedenlerden dolayı bu eki kullanıyorlar.

Quercetin'in sağlık yararları

 1. Benzer şekilde, 580 kişide 9 insan çalışmasının incelenmesi, ek formda 500 mg'dan fazla kuersetin almanın günlük sistolik ve diyastolik kan basıncını ortalama 5.8 mm Hg ve 2.6 mm azalttığını buldu Hg, sırasıyla (28).

 2. Bu bulgular ümit verici olsa da, bileşiğin yüksek tansiyon düzeyleri için alternatif bir terapi olup olmayacağını belirlemek için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

 3. Quercetin'in diğer birkaç potansiyel faydaları:

 4. Araştırma, quercetin’in antioksidan özelliklerini çeşitli potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirdi.

 5. İşte bazı bilim temelli olanları.

 6. Serbest radikaller hücrelerinize zarar vermekten daha fazlasını yapabilir. Araştırmalar, yüksek seviyelerde serbest radikallerin iltihaplanmayı teşvik eden genleri aktive etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, yüksek seviyelerde serbest radikallerin artmış inflamatuar tepkiye yol açmasına neden olabilir (3). [! 23744 => 1140 = 3!

 7. Test tüpü çalışmalarında quercetin, moleküller nekroz faktörü alfa (TNFa) ve interlökin-6 (IL-6) (7, 8) dahil insan hücrelerinde enflamasyon belirteçlerini azaltmıştır.

 8. Romatoid artritli 50 kadından oluşan 8 haftalık bir çalışma, 500 mg kuersetin alan katılımcıların sabah erken sertliği, sabah ağrısı ve aktivite sonrası ağrıyı önemli ölçüde azalttığını gözlemledi (9).

 9. Ayrıca, plasebo alanlara kıyasla TNFa gibi inflamasyon belirteçleri azalmıştı (9).

 10. Bu bulgular ümit verici olsa da, bileşiğin potansiyel anti-enflamatuar özelliklerini anlamak için daha fazla insan araştırması gerekiyor.

 11. Quercetin’in potansiyel antienflamatuar özellikleri alerji semptomlarında rahatlama sağlayabilir.

 12. Tüp ve hayvan çalışmaları, iltihapta yer alan enzimleri bloke edebileceğini ve histamin gibi iltihaplanmayı teşvik edici kimyasalları baskılayabileceğini buldu (10, 11, 12).

 13. Örneğin, bir çalışma, quercetin takviyesi almanın farelerde yer fıstığı ile ilişkili anafilaktik reaksiyonları bastırdığını gösterdi (13). [! 23744 => 1140 = 3!

 14. Quercetin antioksidan özelliklere sahip olduğundan, kanserle mücadele özelliklerine sahip olabilir (14).

 15. Tüp ve hayvan çalışmalarının gözden geçirilmesinde, kersetin, prostat kanseri hücrelerinde hücre büyümesini baskıladığı ve hücre ölümünü indüklediği bulundu (15). [! 23744 => 1140 = 3!

 16. Bu bulgular ümit verici olsa da, quercetin kanser için alternatif bir tedavi olarak önerilmeden önce insan çalışmalarına ihtiyaç var.

 17. Araştırma, quercetin’in antioksidan özelliklerinin, Alzheimer hastalığı ve demans gibi dejeneratif beyin hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (20). [! 23744 => 1140 = 3!

 18. Başka bir çalışmada, quercetin bakımından zengin bir diyet, Alzheimer hastalığı belirteçlerini azalttı ve hastalığın orta-orta aşamasında farelerde beyin işlevini geliştirdi. Bununla birlikte, diyetin orta-geç evre Alzheimer (22) olan hayvanlar üzerinde çok az etkisi vardı ya da hiç yoktu.

 19. Kahve, Alzheimer hastalığı riskini azaltan popüler bir içecektir. Aslında araştırmalar, kafeinin değil quercetin'in, bu hastalığa karşı potansiyel koruyucu etkilerinden sorumlu olan kahvenin birincil bileşiği olduğunu göstermektedir (23). [! 23744 => 1140 = 3!

 20. Araştırmalar, quercetin'in kan basıncı seviyelerini azaltmada yardımcı olabileceğini gösteriyor. Tüp çalışmalarında, bileşiğin kan damarları üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu ortaya çıktı (25, 26).

 21. Yüksek tansiyonlu farelere 5 hafta boyunca her gün quercetin verildiğinde, sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri (üst ve alt sayılar) sırasıyla% 18 ve% 23 azaldı (27).

Besin kaynakları ve dozu

 1. Quercetin doğal olarak pek çok bitki bazlı gıdada, özellikle dış tabaka veya kabuğunda bulunur (36).

 2. İyi yemek kaynakları arasında (36, 37):

 3. Yiyeceklerdeki kersetin miktarının, yiyeceğin yetiştirildiği koşullara bağlı olabileceğine dikkat edin. Örneğin, organik domateslerin ticari olarak yetişenlere göre% 79 daha fazla kersetin olduğu görülüyor (38). [! 23744 => 1140 = 4!

 4. Tipik dozajlar günde 500-1.000 mg arasında değişmektedir (39, 40).

 5. Quercetin düşük biyoyararlanıma sahip, bu da vücudunuzun onu zayıf bir şekilde emdiği anlamına geliyor (41, 42).

 6. Bu nedenle takviyeler, C vitamini veya bromelain gibi sindirim enzimleri gibi diğer bileşikleri de içerebilirler, çünkü emilimi artırabilirler (43, 44).

 7. Ek olarak, bazı araştırmalar, quercetin'in resveratrol, genistein ve kateşinler gibi diğer flavonoid takviyeleri ile birleştiğinde sinerjistik bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir (45, 46, 47).

Güvenlik ve yan etkiler

 1. Quercetin birçok meyve ve sebzede bulunur ve tüketilmesi güvenlidir.

 2. Bir ek olarak, çok az veya hiç bir yan etkisi olmadan genellikle güvenli görünüyor.

 3. Bazı durumlarda, günde 1.000 mg'dan fazla kersetin alınması baş ağrısı, karın ağrısı veya karıncalanma gibi hafif semptomlara neden olabilir (48).

 4. Yemeklerde tüketildiğinde quercetin hamile ve emziren kadınlar için güvenlidir. Ancak, hamile ve emziren kadınlar için quercetin takviyesi güvenliği ile ilgili çalışmalar eksiktir, bu yüzden almadan önce sağlık uzmanınıza danışmalısınız (48).

 5. Herhangi bir takviyede olduğu gibi, antibiyotikler ve tansiyon ilaçları dahil olmak üzere bazı ilaçlar ile etkileşime girebileceğinden, quercetin almadan önce sağlık uzmanınıza danışın (48).

En alt satırda

 1. Quercetin en bol bulunan diyet flavonoiddir.

 2. İyileştirilmiş egzersiz performansı ve düşük inflamasyon, kan basıncı ve kan şekeri seviyeleri ile ilişkilendirildi. Ayrıca, beyin koruyucu, anti-alerji ve antikanser özelliklere sahip olabilir.

 3. Yararları umut verici gözükse de, daha fazla insan araştırması gerekiyor.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c