Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Obama, ABD-GCC Zirvesiyle İran’a Nasıl Yararlanıyor

Kolay tamir yok

 1. Obama, Suudi Arabistan’ı Ziyaret Eden İran’a Faydalanıyor

 2. "Güven verici" Suudi Arabistan ve İran'ın artan varlığına ilişkin diğer körfezler, Obama'nın Suudi Arabistan'ı ziyaret etme gündeminin zirvesindeydi.

 3. Bu, Başkan Obama'nın bölgedeki Suudi Arabistan ve bölgedeki diğer ülkelere İran'ın davranışı hakkında güvence vermeye ilk kez girişimi değil. Nükleer anlaşmasını Orta Doğu ülkelerine satmak için Obama, bölgedeki her ülkeyi, nükleer anlaşmanın körfez uluslarının güvenlik, istikrar ve ulusal çıkarlarını tehlikeye sokmayacağına inanmasını sağlamaya çalıştı. Suudi Arabistan da dahil olmak üzere birçok ülke Obama'nın güvencesinden memnun olduğu için çabaları inandırıcıydı.

 4. Retorik bir yana, Barack Obama yönetiminin de nükleer müzakerelerin başlamasından bu yana yaptığı gibi, kapalı kapılar ardında İran'a doğru eğileceğini belirtmek çok önemli. önce.

 5. Deja Vu: Çıkarlarını Koruyacak Kelime Koleksiyonları

 6. Nükleer anlaşmasını satma konusundaki önceki güvenceler, İran'ın saldırgan, müdahaleci, militarist ve kışkırtıcı politikaları ve eylemleri şu anda eşi benzeri görülmemiş bir düzeye ulaştığından, eylemlerden ziyade sözcük koleksiyonlarıydı. , Obama'nın yönetimi İslam Cumhuriyeti'ne karşı kibar davrandı, bazen İran'ın eylemlerini haklı çıkardı ya da İran'ın militarist davranışlarını ve dengesizleştirici tehditleri minimuma indirdi ve hafife aldı.

 7. Güncel vaatler deja vu. Ziyaretiyle Obama, İran'la nükleer anlaşmasını korumaya, Suudi Arabistan'la ittifakını sürdürmeye çalışırken körfez uluslarının İran'a karşı ortak eylemde bulunma ihtimalini ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bu, İran ile diğer uluslar arasında ana akım medyanın savunduğu gibi dengeleyici bir eylem değildir, ancak Tahran'a doğru açık bir eğilimdir.

 8. Son birkaç ayda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını (balistik füzelerin fırlatılması gibi) ihlal eden İran’dan gelen her eylem uluslararası normları (Suudi elçiliğinin yakılması gibi) ihlal etti. ) veya bölgenin güvenliğini ortadan kaldırmak (örneğin, S-300 teslimini göstermek, Houthis'lere daha fazla silah göndermek, bölgede mücadele etmek için daha fazla Şii milisini finanse etmek ve eğitmek, kamuoyuna Beşar Esad'ı desteklemek ve Hizbullah’ı istihdam etmek için mezhepsel çatışmaları daha şiddetlendirdi) - hepsi ya Obama yönetimi tarafından Beyaz Saray'dan hiçbir yorum yapılmadığı için göz ardı edildi ya da Beyaz Saray tarafından İran liderlerinin bu sorunları ele almak için harekete geçtiğini savunarak haklı çıkarıldı.

 9. Ancak Öte yandan, Beyaz Saray bölgedeki diğer ülkeleri suçlamaları ve eleştirmelerini ve meseleleri kendi ellerine almaları ve İran ya da vekilleriyle yüzleşmeleri konusunda çok hızlı ve güçlüydü; Şii milisleri.

 10. İran Jeopolitik, Stratejik ve Ekonomik Olarak Nasıl Yararlanacak?

 11. Obama'nın ziyareti yalnızca İran’ın bölgedeki artan militaristik etkisini azaltmakta değil, İran’lı liderlere bölgedeki manevralara daha fazla yer vererek İran’a fayda sağlayacak.

 12. Her şeyden önce, İranlı liderler Obama'nın ziyaretinin diğer ülkelerin İran'ın bölgesel hegemonik hırsları hakkındaki endişelerini azaltacağı konusunda hemfikir, İran'ın saldırgan ve müdahaleci davranışı algısını en aza indirecek. İran’ın ABD’den bağımsız olarak tehdit ettiği tehditle yüzleşmek için bir araya gelen körfez uluslarının olasılığını ortadan kaldırmak.

 13. İran’ın dış politikasında son söz sahibi olanların - Yüksek Lider, Ali Hamaney ve İran’ın Devrim Muhafızları Birliği’nin (IRGC) kıdemli yetkilileri askeri imparatorluklarını kurmaya devam edecek. “Obama'nın güvencesi” nedeniyle herhangi bir bölgesel reaksiyondan daha az kaygı duyuyorlar olsa da, ideolojik amaçlarına ulaşmaları ve üstünlük ve bölgesel öncelikli olma gündemlerini sürdürmeleri. [! 23781 => 1140 = 1!

 14. İran’ın Büyüyen Varlığının ABD olmadan Dengelenmesi Gerekiyor

 15. Rafizadeh’in en son haberleri ve analizleri BURAYA’ndan öğrenmek için Dr. Rafizadeh’in bültenine kayıt olabilirsiniz. Ayrıca kitaplarını BURAYA da sipariş edebilirsiniz.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c