Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Latin Amerika ve İngiliz Dili

Montaj

 1. Porto Riko'nun 2022 yılına kadar iki dilli olma planlarının resmi olarak duyurulmasından sonra bir soru ortaya çıkıyor: Porto Riko, kültürel kimliğini kaybetmeden hedefe ulaşacak mı? Kendi kültürlerinden nihai bir yabancılaşma fikri, Porto Riko'ların İngilizce öğrenmek konusunda isteksiz olmalarının sebeplerinden biri gibi görünüyor ve genel olarak Latin Amerikalıların kültürlerini korudukları bir gerçektir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, ABD'deki Latin kökenli göçmen ebeveynlerin sürekli olarak Amerikan kültürüne maruz kalan çocukları için kendi geleneklerini sürdürme çabalarıyla kanıtlanmaktadır.

 2. Daha da önemlisi, Latino ebeveynleri dilin kültürel kimliğin anahtarı olduğunu ve onu kaybetmenin kendi kültürlerini koruma şansını azaltacağını biliyor. Ancak dil, kendi kültürünü zenginleştirme ve onu başkalarına da yayma olanakları sunar. Ve hedef bu olmalı. İkinci dil olarak İngilizce öğrenmek, ikinci bir kültüre anahtar teslim etmeye benzer. Bu ikinci anahtar, birçok avantajla birlikte gelir; Öncelikle ve belki de en önemlisi, diğer kültürlerden insanlarla iletişim kurma şansımız var. Bu yeteneği kendi kültürümüzü yaymak ve başkalarını eğitmek için etkileşimde bulunmak için kullanabiliriz. Bu yazıyı, bu olasılık olmasaydı Latin Amerika olarak bakış açımı paylaşarak yazmazdım.

 3. Fakat faydalar girdi ve çıktı meseleleri ile sınırlı değil. Bazı durumlarda göz ardı edilen ikinci bir yarar, zihinlerimizi ve düşüncemizi genişletme fırsatıdır. Dil, yalnızca belirli bir kelime ve bir gramer kuralları değildir. Yeni zihinsel yapılar da diğer dillerle birlikte geliyor. Farklı düşünme yollarını öğrenmek zorundayız ve bu bizi insanlar olarak geliştiren bir şey.

 4. Bu tür avantajlarla, İngilizce iletişim kurabilmek tüm Latin Amerikalılar ve bu konuda herhangi bir bölgedeki herhangi bir kişi için büyük bir varlık gibi görünüyor. Peki ya nasıl? Benzersiz bir kültürel geçmişe sahip bütün bir ülke, belirli bir süre içinde iki dilli olabilir mi? Ve Porto Riko hedefe nasıl ulaşabilir? Benim durumumda, menşe ülkem Kolombiya, iki dilli olma hedefini de belirledi. 2004'ten beri "Kolombiya Bilingue" planını uyguluyoruz ve amaç 2019'da iki dilli bir ülke olmak. Plan, diller için bir referans çerçevesinin tartışılması ve seçilmesi ve tüm eğitim seviyelerinde uygulanması ile başladı. Öğrenciler için seviyeler belirleyerek ve okullardaki öğretmenlere belirli yetkinlik göstergelerine göre rehberlik sağlayarak, program Kolombiya'da İngilizce dil eğitimini geliştirir ve ülkeyi oldukça rekabetçi küresel pazarda başarıya hazırlar.

 5. Ama bireysel düzeyde bile İngilizce öğrenmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Eskiden pasif içerik tüketicileri olan insanlar tarafından daha fazla içeriğin üretilmesi ve bu tür içeriğin dünyanın herhangi bir yerindeki anında kullanılabilirliği ile öğrenilecek materyal bulmak kolaydır. Ders kitaplarının sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız, neden gerçekten ilgilendiğiniz konulardaki materyalleri kullanarak başka bir dil öğrenmiyorsunuz?

 6. Kişisel deneyimime göre, yalnızca beş yıl önce Web'e göz atmaya başladım ve bundan önce İnternetin öğrenme için tüm olanaklarının farkında değildim. Dil becerilerimi, Web’de içerik gösteren bir topluluğa dayanan bir sosyal keşif ağı olan StumbleUpon’u kullanmak istediğimi bilmediğim şeyleri keşfetmenin bir yan etkisi olarak geliştirdim. Kendi kültürümde yaygın olmayan veya başka yerlerde alınabilecek şeyler gözlerimin önünde belirdi ve beni büyüledi. Fotoğrafçılık, tasarım, seyahat, hatta dilbilim ve diğer alanlarda araştırma makaleleri bile gördüm, hepsi beni kültürel ve profesyonelce zenginleştirdi ve bulgularımı bir öğretim olarak paylaşmaya can attı. Bunu resmi dil eğitimine çevirirsek, çevrimiçi olarak bulunan makaleler, forumlar ve videolar aracılığıyla binlerce saatlik okuma, yüzlerce sayfa ve aylarca dinlemeye benzer.

 7. Sonuç olarak, Latin Amerikalılar kendi kültürlerini kaybetmeden İngilizce öğrenebilirler; Dahası, çokkültürlülük hayatımızı bireysel ve kolektif bir düzeyde zenginleştirecek; kültürel kimliğimiz tüm dünyada temsil edilecek ve diğer kültürleri de anlayacağız.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407