Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kosta Rika Hakkında Endişeliyim

Çörek mi yoksa çörek mi? Zamanımızın Büyük Yazım Tartışması

 1. Mesleki çalışmalarımın neredeyse tamamı, çeşitliliğin faydalarını ve çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğin erdemlerini sergileyerek seyahat harikalarını kutluyor.

 2. Bir kez, Kosta Rika'yı ziyaret ettikten sonra, berbat yağmur ormanlarının şiirinden o kadar çok içindeydim ki içimdeki morumu bıraktım ve şöyle yazdım: "Seyahat deneyimi için gerekli olan şey sadece tesadüfi bir keşifin vahşi bir mekanda büyüsü, uçan bir an ve şans ve simya ile kehribarın dönüştürdüğü vahiy reçinesi damlası. "

 3. Vahşi yerleri deneyimlemek bizi değiştirir. Ve ziyaretlerimiz onları daha iyi ya da daha kötüsü için değiştirir.

 4. Kosta Rika her zaman kalabalığın üzerinde durdu. New York Times’ta yayınlanan 2006 tarihli bir makalede yazdığım gibi, “İşim beni dünyayı dolaşmak için maceraya götürmesine rağmen, kendi otobüs adamımın tatiline döndüğüm tek yer Kosta Rika…”

 5. Beni geri çekmeye devam eden, Kosta Rika'nın turizmi haklı çıkardığı duygusudur. Kosta Rika, belki de başka herhangi bir milletten daha fazla çıkarılabilir bir gelişime sırtını döndü ve bunun yerine "haklı turizm" denilebilecek anlamdan, canlılık ve sürdürülebilir ekonomi buldu. Ziyaretçilerin kaynakları ve eko sistemler üzerindeki etkilerini asgariye indirirken, bu yolu açmıştır. Diğerlerinin ötesinde Kosta Rika, ziyaretlerimin halkın refahına katkıda bulunduğunu hissettiğim yer; ülke topraklarının% 25'ini koruyan parklar ve rezervler sistemine; ve olağanüstü bir biyolojik çeşitlilik tuvaline.

 6. Çekimler sırasında, iki gün boyunca Kosta Rika Ulusal Parkları kurucusu, son Alvaro Ugalde ile geçirme ayrıcalığına sahip oldum. Alvaro, Kosta Rika'nın hem ülke hem de ziyaretçi için faydaları en üst düzeye çıkarmak için doğal varlıklarını yönetmede nasıl öncü olduğunu açıkladı.

 7. Kosta Rika'nın milli park sisteminin babası Alvaro Ugalde, 2015 yılında 68 yaşında öldü.

 8. Yani bugün kalbimde bir çatlak var. Dünyadaki en sevdiğim yerlerden biri olan Kosta Rika'nın Tortuguero Ulusal Parkı, yaklaşık 2.000 daimi ikametgâhının ve yaklaşık 200.000 yıllık ziyaretçinin attığı bir atık kanalizasyon tehdidi ile tehdit ediliyor. Kanalizasyon doğrudan nehre dökülüyor.

 9. Bu konuyu dünyanın başka yerlerinde gördüm ve basit bir çözüm var: ziyaretçileri suçlamak. Bu durumda, harcayacağınız tek şey, geceleri vahşi yaşam gezileri gibi bölgedeki premium aktivitelere kayıt olan turistlerin ve ıssız kumsallardaki kaplumbağa yuva turlarının katkısıdır. Bu olağanüstü gezilere katıldım ve bölgem ve oğullarım ve ötesi için yaşadıklarımın korunmasına yardımcı olmak için isteyerek ve zevkle tekmeleyeceğim.

 10. Ancak, iyi topuklu ziyaretçilere yapılan bu çekicilik söz konusu değil ve dehşete düşüyorum. Bürokratik bürokrasi, 200.000 misafirin bir kanalizasyon arıtma tesisine fon sağlamasını talep eden bir topluluk girişimini engelliyor. Bu nasıl olabilir?

 11. Kosta Rika yetkilileri, ziyaretçinin etkisini en aza indirgemek ve etkilenen faaliyetler için katkı talep etmek yerine, bir çözümü yasaklıyor. Bu tam olarak Alvaro Ugalde'nin Kosta Rika'nın kaçınmak için çok çalıştığını söylediği hatadır.

 12. Gezginler ve küresel vatandaşlar olarak, maceralarımızın ziyaret ettiğimiz yerlere katkıda bulunduğunu hissetmek istiyoruz. Ziyaretlerimizin etkisini azaltmak için adil payımızı ödemekten memnuniyet duyuyoruz. Ancak ziyaret ettiğimiz yerlerin topluluklarına ve hükümetlerine bize nasıl yardımcı olduğumuzu göstererek yardım etmeleri gerekiyor.

 13. Ve özellikle buna Kosta Rika'dan ihtiyacımız var. Çünkü Kosta Rika doğru yapamıyorsa, başka yerlerin de alabileceğine inanmak zor.

 14. Mesleki çalışmalarımın neredeyse tamamı, çeşitliliğin faydalarını ve çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğin erdemlerini sergileyen seyahat harikalarını kutluyor.

 15. Bir kez, Kosta Rika’yı ziyaret ettikten sonra, berbat yağmur ormanlarının şiirinden o kadar içindeydim ki içimdeki morumu bıraktım ve şöyle yazdım: “Seyahat deneyimi için gerekli olan şey sadece tesadüfi bir keşifin vahşi bir mekanda büyüsü, uçan bir an ve şans ve simya ile kehribarın dönüştürdüğü vahiy reçinesi damlası. "

 16. Vahşi yerleri deneyimlemek bizi değiştirir. Ve ziyaretlerimiz onları daha iyi ya da daha kötüsü için değiştirir.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c