Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


İki Dilli Eğitim Neden Zorunlu Olmalı

7. Yiyecekler küçük porsiyonlarda daha lezzetli olur.

 1. Bu K-12 öğrencisi nesli, giderek daha çok dil bilen bir toplumda büyüyor. Yabancı dil gereklilikleri uzun zamandır lise mezuniyeti için temel bir gereklilik olsa da, daha küçük yaştaki ikinci dil dersleri çoğu öğrenci için genel akıcılığı artıracaktır. İkinci dil kavramlarını en genç K-12 öğrencisi ile tanıştırmanın zamanı geldi ve işte bu sebeplerden birkaçı:

 2. 1. İki Dilli Çocukların Akademik Avantajları Vardır. Dil gelişimi üzerine yapılan araştırmalar, küçük çocukların erken yaşta tüm dillere daha fazla maruz kaldıklarında, aslında yaşam boyunca onlara belirgin bir akademik avantaj sağladığını göstermektedir. Öğrencilerin, başkalarına dallanmadan önce ilk olarak İngilizce dilini öğrenmeleri gerektiği yönünde bir argüman vardır - ama neden ikisi de aynı anda öğretilemiyor? İki dilli çocuklar eldeki konulara daha fazla odaklanabilir ve akademik arayışların dikkatini dağıtmaz. Ayrıca, daha yüksek seviyelerde bilişsel esneklik veya çevreye ve koşullara dayanarak tepkileri değiştirme kabiliyeti gösterebiliyorlar.

 3. 2. İki dillilik Yaşam Boyu Öğrenme Becerilerini Geliştirir. Çocuklar için çok-dilliliğin öğrenme konusundaki potansiyelini tam olarak görebilmesi için, anadil dışı dillere maruz kalma aslında Anaokulundan çok önce başlamalıdır. Bununla birlikte, beş yaşındayken ilk İspanyolca kelimelerini öğrenen çocuklar bile çift dil öğretim programlarından yararlanabilirler. Öğrenme, öğrenmedir. Çocuklar yeni kavramlardan ne kadar çok faydalanabilirlerse, beyinleri o kadar iyi uyum halinde yaşam boyu tüm öğrenmeye göre olacaktır. Bazı araştırmalar beynin yaşlanmasının daha yavaş olduğunu ve iki dilli yeteneklere sahip yetişkinlerde istihdam oranının daha yüksek olduğunu da ortaya çıkardı. Neden çocukları başarı için hazırlamıyoruz ve biz varken uzun vadeli beyin sağlığını güçlendirmiyoruz?

 4. 3. Uluslararası Dil Engellerini Kaldırmaya Yardımcı Olur. İki dili birlikte öğrenen çocukların kültürel yararları da vardır. İngilizce konuşulan evlerden gelen çocuklar dil uzmanlıklarını İspanyolca konuşulan evlerden arkadaşlarına verebilirler ve bunun tersi de geçerlidir. Çağdaş iletişim teknolojisi, sosyalleşme ve hatta iş yapma konusunda birçok küresel engeli ortadan kaldırdı. Dil sınırlarının da aşağı inmesi ve K-12 eğitim sistemimizin yardımı ile mümkün olması gerektiği anlamına geliyor.

 5. 4. İşbirlikçi Öğrenme yol açar. İkili dil programları, öğrencinin anadili ne olursa olsun öğrencilere daha geniş bir dünya görüşü sunar ve işbirlikli öğrenme için daha büyük fırsatlar sunar. Vatanseverlikteki maskeli eski prensiplere dayanarak çocukların öğrendiklerini sınırlamamalıyız.

 6. 5. Erken İki Dilli Eğitim, Sonraki Yıllarda Akıcılığı Artırıyor. İkinci bir dilde yetkin olmak genellikle beş ila yedi yıl sürer. Amerika Birleşik Devletleri'nde yetişen ikinci kuşak İspanyol çocukları, ebeveynlerinin dörtte üçü çoğunlukla İspanyolca konuşsa ve İngilizce bilmese de, yetişkinlik döneminde genellikle İngilizce konuşmayı öğreniyorlar. Ancak, İspanyolca konuşulan ülkelerden ilk nesil göçmenlerin yalnızca yüzde 23'ü - daha sonra öğrenmeye başlayanlar, çok iyi İngilizce bildiklerini söylüyorlar. Pew Hispanik Merkezi istatistikleri, ikinci kuşak üyelerin yüzde 88'inin - erken yaşlarda İngilizceye giriş yapan çocukların kendilerini güçlü İngilizce konuşanlar olarak tanımladığını göstermiştir. Bu fenomen, aynı zamanda ana dili olarak İngilizce konuşan çocuklar için de geçerli olmalıdır. Başka bir deyişle, ABD'deki öğrenciler yetişkinliğe göre akıcı olmak için genç yaşta ikinci bir dilde kullanılmalıdır. Aslında, tüm K-12 öğrencilerinin mezun olduklarında İspanyolca ve İngilizce akıcı olmaları gerektiğine inanıyorum.

 7. Küçük yaştaki iki dilli seçenekleri uygulayarak, K-12 öğrencileri hem akademik olarak hem de hayatta uzun vadeli olarak faydalanabilirler. Bu öğrencilerin Anaokulu kadar erken bir dille tanışmamasının gerçekten bir nedeni olmamalıdır.

 8. İki dilli eğitim programlarını zorunlu tutma konusundaki fikriniz nedir?

 9. Bu K-12 öğrencisi nesli, giderek daha çok dil bilen bir toplumda büyüyor. Yabancı dil gereklilikleri uzun zamandır lise mezuniyeti için temel bir gereklilik olsa da, daha küçük yaştaki ikinci dil dersleri çoğu öğrenci için genel akıcılığı artıracaktır. İkinci dil kavramlarını en genç K-12 öğrencisi ile tanıştırmanın zamanı geldi ve işte bu sebeplerden birkaçı:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407