Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kekler Bırakmadan Nasıl Durdurulur

Toplam ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Pişirme lezzetli bir hobi olabilir, fakat bitmiş kekleriniz merkeze doğru düşmeye devam ettiğinde bulaşıkları kesmek kolaydır. Bu batma, karıştırma ve pişirme işlemlerinde yer alan çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Profesyonel fırıncıların bile bazen merkezde çöken kekleri pişirdiklerini, ancak bu gerilemenin üstesinden gelme ve süslemelerle ve donmalarla sabitleme deneyimine sahip olduklarını unutmayın. Birkaç ihtiyati önlem keklerin düşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

 2. Kek tarifinizde listelenen tüm malzemeleri çıkarın. Yumurtaları ve tereyağını kullanmadan önce oda sıcaklığına ısınmasına izin verin. Soğuk yumurtalar ve tereyağı diğer bileşenlerle iyi bir şekilde karışmaz, bu da kek hamurunuzun düzgün bir şekilde kabarma kabiliyetini etkiler. Kansas University Cooperative Extension, yumurtaların yanlarında pişirmeden önce 30 dakika bekletilmesini önerir.

 3. Tüm kek hamuru malzemelerinizi dikkatlice ölçün. Pişirme, bir bilim şeklidir ve her bir bileşenin pastanız üzerinde belirli bir etkisi vardır. Bir reçeteden birazcık bile olsa meyilli kıvamı değişir, bu da bitmiş pastanın ortasının çökmesine neden olabilir. Sıvı malzemeler için net ölçüm kapları kullanın ve kuru malzemelerinizi daima en yüksek hassasiyet için seviyeleyin.

 4. Kek hamurunu karıştırmayın. Aşırı karışması meyilli içine çok fazla hava atıyor. Bu hava, pastanız pişerken ve soğurken dışarı çıkar, bu da pastanızın ortasında kalmasına neden olabilir. Kuru hamuru ekledikten hemen sonra kek hamurunuzu düşük hızda karıştırın, ardından orta hıza geçin ve hamuru yaklaşık iki dakika karıştırın.

 5. Kek tepsinizi fazla doldurmayın. University of Kentucky Extension, kek hamurunuzun genişleyebilmesi için çok fazla alana izin vermek için tavayı sadece üçte iki oranında doldurmanızı önerir. Tavayı fazla doldurursanız, pasta ortada çok yükselebilir ve soğudukça daraltılabilir.

 6. Fırını istenen sıcaklığa ısıtın. Kek kalıbını içeri sokmadan önce fırınının 15 veya 20 dakika ısınmasına izin verin. “Ev Tadı” dergisi, pişirme işleminin çok düşük bir sıcaklıkta başlatılmasının keklerin çökermesinin önde gelen bir nedeni olduğunu bildirmektedir.

 7. Pastanı pişirmeyin. Bitmiş kekler, fırında yeterince uzun süre kalmazsa, genellikle ortada düşer. Zamanlayıcınızı, tarifte önerilen en kısa süreye ayarlayın. Zamanlayıcı çöktüğünde, pastanızın ortasına bir kürdan yerleştirin. Temiz çıkarsa, pastanızı fırından çıkarın. Kürdan meyilli veya kırıntılarla kaplı olarak çıkarsa, fırına geri koyun ve pişirme bitene kadar her iki dakikada bir kontrol edin.

 8. Pastanı rahat bırak. Kek pişirme sırasında kek tava hareket ettirmek için dürtü. Fırın kapınızı açarsanız, fırına soğuk hava girer ve sıcaklık düşüşleri genellikle keklerin merkezinin düşmesine neden olur.

 9. Pişirme lezzetli bir hobi olabilir, fakat bitmiş kekleriniz merkeze doğru düşmeye devam ettiğinde bulaşıkları kesmek kolaydır. Bu batma, karıştırma ve pişirme işlemlerinde yer alan çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Profesyonel fırıncıların bile bazen merkezde çöken kekleri pişirdiklerini, ancak bu gerilemenin üstesinden gelme ve süslemelerle ve donmalarla sabitleme deneyimine sahip olduklarını unutmayın. Birkaç ihtiyati önlem keklerin düşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

 10. Kek tarifinizde listelenen tüm malzemeleri çıkarın. Yumurtaları ve tereyağını kullanmadan önce oda sıcaklığına ısınmasına izin verin. Soğuk yumurtalar ve tereyağı diğer bileşenlerle iyi bir şekilde karışmaz, bu da kek hamurunuzun düzgün bir şekilde kabarma kabiliyetini etkiler. Kansas University Cooperative Extension, yumurtaların yanlarında pişirmeden önce 30 dakika bekletilmesini önerir.

 11. Tüm kek hamuru malzemelerinizi dikkatlice ölçün. Pişirme, bir bilim şeklidir ve her bir bileşenin pastanız üzerinde belirli bir etkisi vardır. Bir reçeteden birazcık bile olsa meyilli kıvamı değişir, bu da bitmiş pastanın ortasının çökmesine neden olabilir. Sıvı malzemeler için net ölçüm kapları kullanın ve kuru malzemelerinizi daima en yüksek hassasiyet için seviyeleyin.

 12. Kek hamurunu karıştırmayın. Aşırı karışması meyilli içine çok fazla hava atıyor. Bu hava, pastanız pişerken ve soğurken dışarı çıkar, bu da pastanızın ortasında kalmasına neden olabilir. Kuru hamuru ekledikten hemen sonra kek hamurunuzu düşük hızda karıştırın, ardından orta hıza geçin ve hamuru yaklaşık iki dakika karıştırın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407