Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Honduras Darbesi: Bir Yıl Yıldönümü Latin Amerika'ya Doğru ABD Politikasını Güçlendiriyor

Kolay tamir yok

 1. Buranın güneyinde, Amerikalar arasındaki bir körfezde dönerken, bir kriz yaratıyor, zaten milyonlarca insanın geçim kaynaklarını tehdit ediyor, gıda ve enerji güvenliğini tehdit ediyor ve ülkemizin itibarını bölgesel olarak baltalıyor. Ancak petrol sızıntısı ile ilgisi yok.

 2. ABD-Latin-Amerikan ilişkilerini aydınlatan gittikçe büyüyen siyasi oranlarda bir uçurum var ve BP ile ve yakın zamanda benim yaptığım bir ülke olan Honduras ile ilgisi yok. iade. Bu arada temizleme işlemine olan ihtiyaç eşit derecede önemlidir. Ancak, petrol yerine bu sefer temizlenmesi gereken Honduras'ın demokrasisidir.

 3. Geçen yılki darbeden Honduras'ta kalan kalıntı - demokratik olarak Cumhurbaşkanı Manuel Zelaya'yı seçen ve Honduras siyasi kurumunun favorisi olan geçici Cumhurbaşkanı Roberto Micheletti'yi kurdu - Latin Amerika'da ve genelinde pek çok ana liderin zihninde. Brezilya, Venezüella, Arjantin ve Güney Amerika Milletleri Birliği'ndeki diğerlerinin protestoları, Honduras'ın Pazartesi günü yapılan darbenin bir yıl dönümü olarak işaretlendiği gibi devam ediyor.

 4. Ayrıca, Honduras’ın şu anki başkanı Porfirio Lobo’nun serbest ve adil seçimler yoluyla iktidara seçildiği iddiası, Lobo’nun yönetiminin hüküm sürdüğüne inanan birçok lider tarafından sorgulanıyor. gayrimeşru. Anti-Lobo hissiyatı, geçtiğimiz ay Madrid'de düzenlenen Avrupa Birliği-Latin Amerika zirvesi toplantısının birkaç Güney Amerika ülkesi tarafından yakın zamanda yapılan bir boykot tehdidine ilham verdi. Davet edilen Lobo, zirveden kaçınarak destek verdi.

 5. İşte ABD’nin tüm bunlardaki gerçek sürtüğü: Washington’un darbeyle ilgili müteakip sessizliği, Zelaya’nın sürgünde ve soruşturma çağrısında bulunduğu dikkate alındığında, yalnızca demokrasiyi geliştirme fırsatını kaybetmiyoruz Honduras halkı için, ama aynı anda Güney Amerika'daki bağlılıkları tehlikeye atıyor ve başka yerlerde çok taraflı çabalarımızı baltalıyor.

 6. Körfez daha da genişlemeden önce ve rotayı dramatik bir şekilde değiştirmeden, ABD hala Latin Amerika ile ilişkileri kurtarabilir. Temel çerçeve zaten orada. Başkan Barack Obama’nın orjinal haberi - Amerika’nın Trinidad ve Tobago’da yaptığı konuşma karşıtı konuşma Zirvesi, Küba’ya yaptığı seyahat kısıtlamaları ve diplomatik bir elin Venezüella’ya uzatılması - Başkan George’un verdiği zararı yeniden inşa etmeye başladı W. Bush dönemi politikaları. Latin Amerika ilk önce olumlu tepki gösterdi, ancak kısa bir süre sonra sular altında kaldı, daha fazla yürüyüş, daha az konuşma istedi.

 7. Artık sohbeti yürütmek için bir fırsatımız var. Amerikan Devletlerinin Örgütü, bu ayki yıllık toplantısında Honduras’a Honduras’a yeniden okuma yapmayı amaçlayan bir dizi güven oluşturma mekanizmasında ilk adım olan "siyasi süreci incelemek" için üst düzey bir delegasyon göndermeyi planladığını duyurdu. OAS. Bu yüzden ABD de kıtalararası vücuda tam bir dönüş yapmayı teşvik etmeden önce ABD'nin Honduras'ın kibarlığını düşünceli bir şekilde değerlendirmeli.

 8. Honduras'ı bir dizi reform önlemine karşı sorumlu tutmak, OAS geri kabulünün ön şartı olarak belirtilmelidir. Birincisi, Güney Amerika liderleri, OAS ve Honduras halkı arasında güven inşa etmenin en iyi yollarından biri, ABD’nin Zelaya’yı doğru ve hızlı bir şekilde doğru ve sorumlu bir şekilde geri çağırması yönünde çağrıda bulunmaktır. Bu, Honduras hükümetinin herhangi bir demokrasinin bazen acı veren bir kısmına olan bağlılığını göstermektedir - eleştiriyi ve toplumsal kaygıyı gidermek için istekli.

 9. İkincisi, ABD, Honduras hükümetinin hakikat komisyonu ve insan hakları grupları tarafından oluşturulan alternatif hakikat kurumu (hükümetin amacı ve tarafsızlığından şüpheli olan) dahil olmak üzere herhangi bir soruşturma ve uzlaştırıcı girişimin uluslararası denetimini sağlamalıdır. ).

 10. Üçüncüsü, ABD, hükümet muhaliflerinin ve gazetecilerin keyfi olarak tutuklanmasına, dövülmesine ve öldürülmesine ve hakimlerin işten çıkarılmasına devam etmesine izin vermemeli ve Honduras'ın demokrasisine ve Latin Amerika'nın geri kalanına yanlış işaret.

 11. Rep Michael Honda, Kaliforniya'nın 15. bölgesini temsil ediyor. Honda'nın çalışmalarını Twitter ve Facebook'ta takip edin.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c