Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Herkesin Terapiden Yararlanmasının 4 Yolu

Entelektüeller için umut var mı?

 1. Şimdiye kadar, muhtemelen stres ve problemlerin ortaya çıkması için bir başa çıkma mekanizmanız var. İnşallah, sevdiklerinizden rahatlık istemek veya bazı egzersizlerle akan endorfinleri almak gibi, yelpazenin sağlıklı tarafında bir şeydir. Ancak ne şekilde uğraşırsanız yapın, herkes yaşamın zorluklarını ele almak için biraz ekstra destek kullanabilir - ve bunu başarmanın bir yolu da bir profesyonelle konuşmaktan geçer.

 2. Fikrini hemen reddetmeden önce, şunu göz önünde bulundurun: Araştırma, sözelleştirici duyguların beyinde önemli bir terapötik etkiye sahip olabileceğini göstermiştir. Başka bir deyişle, endişelerinizi açığa çıkarmak (“önemsiz” olanlar bile) - özellikle onları yönetmenize yardımcı olmak için eğitilmiş biriyle - refahınız için iyi bir şey.

 3. Öyleyse, dalmaya ve profesyonel yardım almaya karar verdiğini söyle. Bir terapist mi arayacaksın yoksa bir yaşam koçu sana daha fazla yarar sağlayacak mı? Öncelikle, ikisinin nasıl farklılaştığını anlamak önemlidir (farklara bakılmaksızın veya hangi yoldan gideceğinize rağmen hala hayatınızı iyileştirmek için bir seçim yapıyorsunuz - ve bu konuda kötü bir şey yok).

 4. Psikologlar veya danışmanlar olarak sınıflandırılmış terapistler, farklı yüksek lisans ve doktora derecelerine sahipler ve durumları tarafından lisanslanıyorlar. Konuşma terapisi olarak da bilinen psikoterapiyle, lisanslı profesyoneller uzun vadeye odaklanır ve düşüncelerinizi, ruh halinizi ve davranışlarınızı anlama yollarına çalışırlar.

 5. Öte yandan, yaşam koçları, Uluslararası Koçluk Federasyonu gibi akredite bir programla sertifika almak için teşvik ediliyor (mesleğin düzenlenmesi gerekmese de). Ve terapistlerin aksine, derece gerekliliği yoktur. Yaşam koçları motive etmeyi, duygusal destek sunmayı ve müşterilerine güven duymayı amaçlamaktadır. Birçok eski psikolog ve danışman hayat koçu olmaya başladı.

 6. Amerikan Danışma Derneği tarafından yayınlanan bir makale, terapi ve yaşam koçluğunu üvey kardeşlere benzetiyor: benzer özellikleri paylaşmak, ancak her biri farklı yaklaşımlar kullanıyor. Pek çok yaşam koçu, hedeflere ulaşmak için yeni bir yaşam yolu yaratmaya odaklanırken, Coultinging Today Coulting'e göre terapi bazen geçmiş sorunlara duygusal kararlar veriyor. Ancak yazar ve klinik psikolog Michael Bader'ın yazdığı gibi, ikisinin ne kadar karışabileceği önemli değil - uygulamadan ne kazandığınız önemli:

 7. Benim görüşüme göre, koçluk ve terapi arasındaki en büyük fark, benim görüşüme göre, bir terapist olarak işimi yönlendiren teorinin, koçluğun nasıl çalıştığını veya çalışmadığını açıklarken, koçların koçluk yapabileceklerini ortaya koymasıdır. Aynısını terapi için de yapmayın. Bu fark, doğru olsa da, benim için önemsiz görünüyor. Önemli olan insanların büyümek, problemlerinde uzmanlaşma ve yaşamlarında daha etkili olma çabalarında yardım almalarıdır.

 8. Stanford Üniversitesi'ndeki psikiyatri ve davranış bilimleri başkanı olan Dr. David Spiegel'e göre, duygusal sağlıklarına gelince, profesyonel rehberlik aramaya açık olmalıdır. Speigel, "Biz sosyal varlıklarız, temel olarak insanlarla konuşmak gerçek bir destek ve yardım kaynağı olabilir" diyor. “Ama eğer denemezsen, olmayacak.”

 9. İşte terapi veya yaşam koçluğu sizi daha mutlu ve zihinsel olarak daha sağlıklı hale getirmenin ve hayatınızı iyileştirmenin bazı yolları:

 10. Terapi, dramatik biçimde yaşamı değiştiren veya travmatik olmasalar da, problemlerden veya stres kaynaklarından gelen duyguları yönetmenize yardımcı olabilir.

 11. Terapi, problem çözme teknikleri ile tanınmakta ve kaygı, depresyon ve bağımlılığın üstesinden gelmek için bir araç olarak tanınmaktadır. Ancak Spiegel'in açıkladığı gibi, günlük yaşamınızda daha iyi duygusal sağlık oluşturmanın da bir yolu.

 12. "Terapi kişilerarası bir laboratuvar olabilir," diyor Spiegel, Huffington Post'a. “Bu, duygularınızı yönetmenize ve farklı bir bakış açısıyla görmeyi öğrenmenize yardımcı olacak şekilde biliş, duygu ve kişilerarası ilişkilerle çalışmanın bir yolu.”

 13. Yaşam koçları sizi hedefleriniz için sorumlu tutabilir.

 14. Biriyle konuşmak amaç bulmanıza yardımcı olabilir.

 15. Bir profesyonel bir sorunu çözmenize yardımcı olabilir - o zaman sorunu nasıl çözeceğinizi bulmanıza yardımcı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407