Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hediye Vermek veya Hediye Almak Daha İyi mi?

Bilmiyordunuz, Ama Bu yüzden Çilek Yemeniz Gerekiyor

 1. Hediye alışverişi Mezopotamya'nın eski uygarlığına kadar izlenebilen kültürel bir simgedir. Eski edebiyat, köylülere bir güç göstergesi olarak hediyeler veren bir kahraman olan bir Gilgamesh'i tarif eder. Roma edebiyatı bir krala sadakat sembolü olarak verilen hediyeleri tanımlar.

 2. Duyguları sembolize etmek için maddi değiş tokuş kullanmanın örnekleri, toplumun hemen her kesiminde bulunabilir. Her ne kadar bu eylemlerin bağlamı kültürden kültüre farklı olsa da, eylemin prensibi aynı kalır. Kişiselleştirilmiş hediyeler vermek, insanların birbirleriyle ilişkilerini sürdürmelerini mümkün kılan sosyal tutkuyu temsil eder.

 3. Her anne-baba bir keresinde çocuklarına Noel sezonunun vermeyeceğini, almadığını hatırlatmak zorunda kaldı. Fakat derinlerde, hediye almaktan çok, onları almayı tercih ettiğimiz kendi çocukluğumuzu hatırlayabiliriz. Gandhi açgözlülüğün temel insan doğası olduğunu iddia etti, bu yüzden eğer insanlar kendiliğinden hediye almaktan zevk alırsa mantıklı olmaz mıydı? Yoksa tüketme arzumuzu güçlendiren başkalarına karşı nazik olmanın hazzı mı?

 4. Hediye Verme Psikolojisi

 5. Birine hediye vermek şefkat, takdir ve şükran göstermenin bir yoludur. Psikologlar hediye vermeyi başka bir kişiyle olan duygusal bağımızı güçlendirmenin güçlü bir yolu olarak belirlediler. Vermenin psikolojik yararları aslında mülk edinme eyleminden değil, hediyeyi seçme sürecinden kaynaklanmaktadır. Sevilen birinin ihtiyaçlarını belirlemek ve bunları ele almak için bir ürün seçmek, onlarla zihinsel olarak tanımlanmanızı gerektirir. Birisi için bir hediye seçtiğinizde, temelde ihtiyaçlarını dikkate alarak onları koruyorsunuz. Başkalarının size bakacak şekilde başkalarına bakacağı fikri güvenlik ihtiyacımızı karşılar ve bize bir zevk kaynağı sağlar.

 6. Alma İhtiyacımızı Anlama

 7. Hediye vermekten farklı olarak, hediye almaktan aldığımız haz, temel insan ihtiyaçlarımızdan kaynaklanmaz. Çoğu insan için sevildiğin ima, hediye almanın en büyük zevk kaynağıdır. Bazı bireyler için, bu duyguya bağlı ipler vardır. Hediyeyi geri almadılarsa, alıcı suçluluk duygusu hissedebilir. Başkaları hediyeye bağlı koşullar varmış gibi hissedebilir ve bir şekilde vericiye borçlu olduklarını hissedebilir. Hediye almaktan kaynaklanan haz daha karmaşık bir psikolojik süreç olduğundan, olaya eklenen duygular kişiden kişiye değişebilir.

 8. Kapitalist toplumumuzda, bir ürünün veya hizmetin hayatımızı nasıl iyileştireceği sürekli olarak söylenir. Bir ürünün özelliklerini tanıtmak yerine, genellikle ürünün bizi mutlu edeceği söylenir. Bu, çok etkili bir pazarlama stratejisidir, çünkü birçok insanın tüketici memnuniyetine ilişkin derin bir seri tohumu ihtiyacı vardır. Hediye açarken, bu insanlar hem beklenti heyecanı hem de gelecekteki zevk beklentisini yaşarlar. Hediyenin gerçekte hayatımızı iyileştirip iyileştirmeyeceği, beynimizdeki ödül yollarını tetiklemek için bizi mutlu edeceği basit beklenti yeterlidir. Bu, güçlü fakat geçici bir mutluluk kaynağı sağlar.

 9. Karşılıklı Hediye Veren Faktörler

 10. Hediye veren birçok kişi karşılığında bir tane almayı bekliyor. Bunun açgözlülük eylemi olmadığını öğrenince şaşırabilirsin. Her ne kadar doğru armağanı arama süreci bir bağlanma deneyimi olsa da, aslında bir şeyi kendi elimizden çıkarmak bir teslim etme eylemidir. Ek olarak, bir başkası için duygularımızı ifade etmek, kendimizi savunmasız ve karşılıklı bir merhamet gösterme beklentisinde hissetmemize neden olabilir. Aslında aradığımız armağan değil, armağan, doğal olarak insanların arzu ettiği duygusal bağı sembolize etmek için yapıldı. Bu değişim zihinsel olarak hediyeye değer verebildiğimiz zaman daha da karmaşık bir hale gelebilir. Bir kişi, aldığı hediyenin verdiğinden daha az finansal değere sahip olduğunu hissediyorsa, bilinçli bir şekilde bunu diğer kişinin duygusal bağlantılarını onlardan daha az değerlendiriyor olduğuna dair bir gösterge olarak alabilir.

 11. Fedakarlığın DeğeriDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407