Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Dünya Venezüella'nın Düşmesine İzin Verdiğinde, Bölgedeki Demokrasi Onunla Düşecek

Çörek mi yoksa çörek mi? Zamanımızın Büyük Yazım Tartışması

 1. CARACAS, Venezuela - Son iki aydır benim gibi Venezüellalılar, ülkemizin tarihindeki en baskıcı rejime karşı barışçıl protesto yapma anayasal hakkımızı kullanmak için sokaklara gittiler. Anayasa Mahkemesi'nin 29 Mart'ta Venezüella Ulusal Meclisini feshetme girişimi ve başarısız girişimi bu protestolara yol açarken, uzun süredir sürdürdük çünkü hayatımızın mücadelesinde olduğumuzu biliyoruz. Muazzam bir insani kriz ortasında protesto ediyoruz. Başarısız olan ekonomimiz, ülkedeki yetersiz beslenme ve diğer önlenebilir hastalıkların prevalansında artışa yol açan gıda ve ilaç kıtlığına yol açtı.

 2. Çektiğimiz acı, hükümetin yardım çağrısı konusundaki despotik tepkisi ile ağır bir şekilde birleşiyor. Protestoların başlamasından bu yana, en az 60 ölüm meydana geldi ve yaklaşık 1000 kişi yaralandı, birçoğu silahlı kuvvetlerin kullandığı göze çarpmayan şiddetin bir sonucu. Yeryüzündeki örgütler neredeyse 3 bin keyfi gözaltı, çok sayıda işkence bildirimi ve bazı 303 siyasi mahkum tespit etti. Bu siyasi mahkumlardan biri kocam Leopoldo Lopez, muhalefet lideri ve vicdan esiri.

 3. Leopoldo, üç yıldan fazla bir süredir hapishanede kaldı çünkü acıdan kurtulmanın bir yolu olarak barışçıl protestolar çağrısı yaparak rejime kamuoyunda meydan okudu. Üç yıl sonra ve Venezüella halkı hala onun çağrısını duyuyor. Nicolas Maduro hükümeti ondan korktuğu için hapiste kaldı.

 4. Bize karşı olan baskı her geçen gün daha da şiddetleniyor. Mahatma Gandhi'nin bir zamanlar kabaca söylediği gibi şiddet, başkalarının ideallerinden korkuyor ve rejim barış ve özgürlük ideallerimizden korkuyor. Doğrudan kalabalığa atılan göz yaşartıcı gaz nedeniyle ölümler gerçekleşti ve silahlı tanklar protestocuların üzerinden geçti. Şimdi, bir mühimmat sıkıntısı ile karşı karşıya kalırken, rejim bu kadar ateş etmeye başladı.

 5. Hükümetin şiddeti sadece kararımızı güçlendirdi ve amacımız için uluslararası desteği artırdı. Ancak Maduro rejimi şimdi bu desteği ortadan kaldırmak için yasadışı ve anayasaya aykırı bir eylemde bulunuyor. Bölgedeki hükümetler, Amerikan Maddeleri Örgütü'ndeki demokratik karşıtı eylemlerini hesaba katmak için Başkan Maduro'yu tutmaya çalıştığında, Venezüella'yı uluslararası ve yasal taahhütleriyle yüz yüze almak yerine örgütten geri çekme sürecine başlamayı seçerek cevap verdi. Halkımız hatırlama referandumu için imza topladığında, Maduro bunun olmasını engelledi. Şimdi, erken seçim çağrısında bulunduğumuzda Maduro, anayasayı ülkedeki siyasi temsili yeniden dağıtmak için yeniden yazacağını, böylece çoğunluğun sesinin diktatörlük lehine susturulacağını söyledi.

 6. Bu eylemler Maduro’yu uluslararası olarak izole ediyor ve bölgenin geçmişindeki en kötü diktatörlüklerle karşılaştırıyor. Ülke üzerindeki kontrolü, genel kriz gibi, sürdürülemez. Gücün bozulduğu ve elit bir azınlığın elinde tutulduğu başarısız bir modelin kaçınılmaz çöküşüne ulaştık. Bizim tabi olduğumuz bu gerçeklik insanlık dışıdır ve 21. yüzyılın vaatlerine karşılık gelmez.

 7. Temel haklarımızı savunmak için örgütlüyoruz. Stratejimizi halka açık bir şekilde yayınladık, ilk olarak Leopoldo tarafından üç yıl önce belirtilen bir strateji. Metodumuz şiddet içermiyor, arazimiz sokak ve amacımız tüm insanlar için haklar.

 8. Venezüellalılar sokaklarda direndiler ve gerektiğinde orada olacağız. Ancak uluslararası toplum, demokratik bir dönüşümde kullanmak için anayasal araçları tanımlamanın gerekliliğini de anladığımızı anlamalıdır.

 9. Başlamak için ileriye doğru bir yol için dört talep belirledik: tüm siyasi mahkumların serbest bırakılması, Birleşmiş Milletler liderliğindeki bir insani yardım kanalının açılması, genel seçimlerin derhal planlanması ve saygı gösterilmesi. Millet Meclisi özerkliği için.

 10. Venezüellalılar demokrasimizi kurtarma kararlılığımız ve cesaretimiz olduğunu gösterdiler. Farklılıklarımıza rağmen, her zamankinden daha fazla birlikteyiz. Ve uluslararası toplumun dayanışmamızı paylaşmasını istiyoruz.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c