Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Diyabet Varsa Kaç Karbonhidrat Yemeniz Gerekir?

Alt satırda

 1. Diyabetiniz olduğunda ne kadar karbonhidrat tüketeceğinizi bulmak kafa karıştırıcı görünebilir.

 2. Dünyanın dört bir yanından gelen diyet kuralları geleneksel olarak, diyabetiniz varsa günlük kalorilerinizin yaklaşık% 45-60'ını karbonhidrat almanızı tavsiye eder (1, 2).

 3. Ancak, giderek artan sayıda uzman diyabet hastalarının daha az sayıda karbonhidrat yemeleri gerektiğine inanıyor. Aslında, çoğu bu miktarın yarısından azını öneriyor.

 4. Bu makale, şeker hastalığınız varsa kaç tane karbonhidrat tüketmeniz gerektiğini anlatıyor.

Diyabet ve prediyabet nedir?

 1. Glikoz veya kan şekeri, vücudunuzun hücreleri için ana yakıt kaynağıdır.

 2. Tip 1 veya tip 2 diyabetiniz varsa, kan şekeri işleme ve kullanma kabiliyetiniz bozulur.

 3. Tip 1 diyabette pankreasınız, kan dolaşımınızdan şekerin hücrelerinize girmesine izin veren bir hormon olan insülin üretemez. Bunun yerine, insülin enjekte edilmelidir.

 4. Bu hastalığa, vücudunuzun beta hücreleri adı verilen kendi insülin üreten hücrelerine saldırdığı otoimmün bir süreç neden olur. Genellikle çocuklarda tanı konurken, geç yetişkinlik döneminde bile her yaşta başlayabilir (3). [! 3424 => 1140 = 2!

 5. Hastalığın bu şeklinde pankreasınız ya yeterli insülin üretmiyor ya da hücreleriniz insülinin etkilerine karşı dayanıklı. Bu nedenle kan dolaşımınızda çok fazla şeker kalır.

 6. Zamanla, beta hücreleriniz kan şekerini düşürmek için gittikçe daha fazla insülin pompalamanın bir sonucu olarak düşebilir. Ayrıca kanınızdaki yüksek seviyelerde şekerden zarar görebilirler (4).

 7. Diyabet, yüksek açlık kan şekeri seviyesi veya iki ila üç aylık bir süre boyunca kan şekeri kontrolünü yansıtan HbA1c marker seviyesinin yükseltilmiş bir seviyesi ile teşhis edilebilir (5).

 8. Tip 2 diyabet oluşmadan önce, kan şekeri seviyeleri yükselir, ancak diyabet tanısı alacak kadar yüksek değildir. Bu aşama prediyabet olarak bilinir.

 9. Prediyabet 100-125 mg / dL (5.6-6.9 mmol / L) kan şekeri seviyesi veya% 5.7-6.4 (5) HbA1c düzeyi ile teşhis edilir.

 10. Prediyabetli herkes tip 2 diyabet geliştirmese de, sonuçta yaklaşık% 70'inin bu durumu geliştireceği tahmin edilmektedir (6).

 11. Dahası, prediyabet diyabet için hiçbir zaman ilerlemese bile, bu rahatsızlığı olan insanlar hala kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve yüksek kan şekeri seviyelerine bağlı diğer komplikasyon risklerinde risk altında olabilirler (6 ).

Yiyecekler kan şekeri seviyesini nasıl etkiler?

 1. Egzersiz, stres ve hastalık gibi birçok faktör kan şekeri seviyenizi etkiler.

 2. Demek ki, en büyük etkenlerden biri yedikleriniz.

 3. Üç makro besleyiciden - karbonhidrat, protein ve yağ - karbonhidratları kan şekeri üzerinde en büyük etkiye sahip. Bunun sebebi vücudunuzun karbonhidratı şekere böldüğü kan dolaşımınıza girer.

 4. Bu, cips ve çerezler gibi rafine edilmiş kaynaklar gibi tüm karbonhidratların yanı sıra meyve ve sebzeler gibi sağlıklı türlerde meydana gelir.

 5. Bununla birlikte bütün yiyecekler lif içerir. Nişasta ve şekerin aksine, doğal olarak oluşan lif kan şekeri seviyesini yükseltmez ve bu artışı bile yavaşlatabilir.

 6. Diyabetli insanlar sindirilebilir karbonhidratları yüksek gıdalar yediklerinde kan şekeri seviyeleri yükselebilir. Yüksek karbonhidrat alımı tipik olarak kan şekerini kontrol etmek için yüksek dozda insülin veya diyabet ilacı gerektirir.

 7. İnsülin üretemedikleri için, tip 1 diyabetli kişilerin ne yediklerine bakılmaksızın günde birkaç kez insülin enjekte etmesi gerekir. Bununla birlikte, daha az sayıda karbonhidrat yemek, yemek zamanı insülin dozajını önemli ölçüde azaltabilir.

Diyabet için karbonhidrat kısıtlaması

 1. Bu tür diyetleri inceleyen birkaç çalışma diyabet hastalarında iyi sonuçlar bildirmiştir (27, 28).

 2. Araştırmalar, birçok karbonhidrat seviyesinin kan şekeri seviyesini etkili bir şekilde düşürdüğünü doğruladı.

 3. Karbonhidratlar kan şekeri yükselttiğinden, seviyelerini kontrol etmene yardımcı olabilir.

 4. Örneğin, şu anda günde yaklaşık 250 gram karbonhidrat tüketiyorsanız, alımınızı 150 gram'a düşürmek yemeklerden sonra kan şekeri miktarının düşmesine neden olacaktır.

 5. Bununla birlikte, günlük olarak 20-50 gram karbonhidrat alımının ciddi şekilde kısıtlanması, en dramatik sonuçları vermekte ve insülin veya diyabet ilacı ihtiyacını azaltacak veya hatta ortadan kaldıracak kadar ileri gitmektedir. .

 6. Birçok çalışma diyabetli kişilerde karbonhidrat kısıtlamalarının kullanımını desteklemektedir.

 7. Çok düşük karbonhidrat diyeti, vücudunuzun ana enerji kaynakları olarak şeker yerine şeker yerine keton ve yağ kullandığı bir durum olan hafif-orta dereceli ketozu tetikler.

 8. Ketozis genellikle günlük olarak sırasıyla 50 veya 30 gram toplam veya sindirilebilir karbonhidrat (toplam karbonhidrat eksi lif) alımında gerçekleşir. Bu, 2000 kalorili bir diyette kalorilerin% 10'undan fazlasına eşittir.

 9. Çok düşük karbonhidratlı ketojenik diyetler, 1921'de insülin keşfedilmeden önce bile diyabetli insanlara reçete edildi (7). [! 3424 => 1140 = 4!

 10. Ek olarak, bu gelişmeler genellikle çok hızlı bir şekilde gerçekleşir.

 11. Örneğin, diyabetli obez kişilerde yapılan bir çalışmada, karbonhidratları 2 hafta boyunca günde 21 grama sınırlamak, kalori alımında spontan bir düşüşe, daha düşük kan şekeri seviyelerine ve% 75'e yol açtı. insülin duyarlılığında artış (16).

 12. Küçük, 3 aylık bir çalışmada insanlar kalori kısıtlı, az yağlı bir diyet ya da günde 50 gram karbonhidrat içeren düşük karbonhidratlı bir diyet tüketiyorlardı.

 13. Aslında, bazı çalışmalarda, kan şekeri kontrolündeki gelişmeler nedeniyle insülin ve diğer diyabet ilaçları azaltılmış veya kesilmiştir (8, 10, 12, 13, 15, 17).

 14. 20-50 gram karbonhidrat içeren diyetlerin ayrıca kan şekeri seviyelerini düşürdüğü ve prediyabetli kişilerde hastalık riskini azalttığı gösterilmiştir (17, 18, 19).

 15. 12 haftalık küçük bir çalışmada, prediyabetli obez erkekler günde 30 gram karbonhidratla sınırlı bir Akdeniz diyeti yedi. Açlık kan şekeri ortalama olarak 90 mg / dL (5 mmol / L) 'ye düştü, bu da normal aralıkta (19) iyiydi.

 16. Buna ek olarak, erkekler ortalama olarak etkileyici bir 32 kilo (14.5 kg) kaybetti ve trigliseritler, kolesterol ve kan basıncında diğer yararların yanı sıra önemli düşüşler (19).

 17. Önemli olarak, bu erkekler artık kan şekeri, kilo ve diğer sağlık belirteçlerindeki azalmalar nedeniyle metabolik sendrom kriterlerini karşılamadılar.

 18. Düşük karbonhidratlı diyetlerde daha yüksek protein alımının böbrek sorunlarına yol açabileceği konusunda endişeler doğmuş olsa da, son 12 aylık bir çalışmada, çok düşük karbonhidrat alımının riskini artırmadığı tespit edildi. böbrek hastalığı (20).

 19. Düşük karbonhidratlı diyetlerin çoğu karbonhidratları günde 50-100 gram veya% 10-20 kalori ile sınırlar.

 20. Tip 1 diyabetli kişilerde karbonhidrat kısıtlaması konusunda çok az çalışma olmasına rağmen, var olanlar etkileyici sonuçlar bildirmişlerdir (21, 22, 23). [! 3424 => 1140 = 4!

 21. HbA1c’de% 1.3'lük bir azalma, özellikle tip 1 diyabet hastalarında, birkaç yıl boyunca devam eden önemli bir değişikliktir.

 22. Tip 1 diyabet hastaları için en büyük endişelerden biri hipoglisemi veya tehlikeli derecede düşük seviyelere düşen kan şekeridir.

 23. 12 aylık bir çalışmada günlük karbonhidrat alımını 90 gramın altına düşüren tip 1 diyabetli erişkinlerde diyete başlamadan öncekinden% 82 daha az kan şekeri seviyesi daha düşüktü (23) .

 24. Tip 2 diyabet hastaları günlük karbonhidrat alımlarını sınırlamaktan da faydalanabilir (24, 25, 26).

 25. Küçük, 5 haftalık bir çalışmada, yüksek proteinli, yüksek lifli bir diyet tüketen tip 2 diyabetli erkekler, kalorilerinin% 20'sini karbonhidrattan% 29 oranında azalttı. kan şekeri, ortalama olarak (25).

 26. Daha ılımlı bir karbonhidrat diyeti, günde 100-150 gram sindirilebilir karbonhidrat veya% 20-35 kalori sağlayabilir.

Kaçınılması gereken yüksek karbonhidratlı yiyecekler

 1. Pek çok lezzetli, besleyici, düşük karbonhidratlı yiyecek, kan şekeri seviyesini yalnızca minimal düzeyde yükseltir. Bu besinler düşük karbonhidratlı diyetlerde orta ila liberal miktarlarda alınabilir.

 2. Ancak, aşağıdaki yüksek karbonhidrat maddelerini kullanmaktan kaçınmalısınız:

 3. Bu yiyeceklerin hepsinin sağlıksız olmadığını unutmayın. Örneğin, meyveler ve baklagiller oldukça besleyici olabilir. Ancak, kan şekeri seviyelerini daha az karbonhidrat yiyerek yönetmeye çalışanlar için uygun değildir.

Düşük karbonhidratlı diyetler diyabet için her zaman en iyisi midir?

 1. Düşük karbonhidratlı diyetlerin sürekli olarak kan şekerini düşürdüğü ve diyabet hastalarında diğer sağlık belirteçlerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

 2. Aynı zamanda, bazı daha yüksek karbonhidrat diyeti benzer etkiler ile kredilendirildi.

 3. Örneğin, bazı çalışmalar düşük yağlı vegan veya vejetaryen diyetlerin daha iyi kan şekeri kontrolüne ve genel sağlığa yol açabileceğini göstermektedir (29, 30, 31, 32). [! 3424 => 1140 = 6!

 4. 4 çalışmanın analizi,% 2 karbonhidrattan oluşan az yağlı, makrobiyotik diyeti izleyen tip 2 diyabetli kişilerin kan şekeri ve diğer sağlık belirteçlerinde belirgin azalma sağladığını ortaya koymuştur (33).

 5. Akdeniz diyeti de aynı şekilde kan şekeri kontrolünü iyileştirir ve diyabetli bireylerde diğer sağlık yararlarını sağlar (34, 35).

 6. Bununla birlikte, bu diyetlerin düşük karbonhidratlı diyetlerle doğrudan karşılaştırılmadığını, daha ziyade diyabet yönetimi için sıklıkla kullanılan standart, düşük yağlı diyetlerle karşılaştırıldığını unutmayın.

 7. Ayrıca, bu diyetler hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Optimal karb alımı nasıl belirlenir

 1. Çalışmalar, birçok farklı karbonhidrat alım seviyesinin kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermiş olsa da, optimum miktar kişiye göre değişir.

 2. Amerikan Diyabet Derneği (ADA), diyabetli kişilerin kalorilerinin% 45'ini karbonhidratlardan almasını tavsiye ediyordu.

 3. Ancak, ADA artık ideal karbonhidrat alımınızın diyet tercihlerinizi ve metabolik hedeflerinizi dikkate alması gereken kişiselleştirilmiş bir yaklaşımı desteklemektedir (36).

 4. Kendini en iyi hissettiğin ve uzun vadede gerçekçi bir şekilde koruyabildiğin karbonhidrat sayısını yemelisin.

 5. Bu nedenle, ne kadar karbonhidrat tüketeceğinizi bulmak, sizin için en iyi olanı bulmak için bazı testler ve değerlendirmeler gerektirir.

 6. İdeal karbonhidrat alımınızı belirlemek için, kan şekerinizi yemekten önce bir kan şekeri ölçüm cihazı ile ve tekrar yedikten bir ila iki saat sonra ölçün.

 7. Kan damarlarına ve sinirlere zarar vermemek için kan şekerinizin ulaşması gereken maksimum seviye 139 mg / dL (8 mmol / L).

 8. Ancak, daha alçak bir tavana nişan almak isteyebilirsiniz.

 9. Kan şekeri hedeflerinize ulaşmak için, karbonhidrat alımınızı 10 gramdan, 15 gramdan veya öğün başına 25 gramdan daha az ile sınırlamanız gerekebilir.

 10. Ayrıca, kan şekerinizin günün belirli saatlerinde daha fazla arttığını görebilirsiniz, bu nedenle üst karbonhidrat limitiniz akşam yemeği için kahvaltı veya öğle yemeğinden daha düşük olabilir.

 11. Genel olarak, ne kadar az miktarda karbonhidrat tüketirseniz, kan şekeri o kadar az yükselir ve daha az diyabet ilacı ya da insülini daha sağlıklı bir aralıkta kalmanız gerekir.

 12. İnsülin veya diyabet ilacı kullanıyorsanız, uygun dozu sağlamak için karbonhidrat alımınızı azaltmadan önce sağlık uzmanınızla konuşmak çok önemlidir.

Alt satırda

 1. Diyabetiniz varsa, karbonhidrat alımınızı azaltmak faydalı olabilir.

 2. Birçok çalışma 20-150 gramlık günlük karbonhidrat alımının veya kalorilerin% 5-35'ini almasının sadece daha iyi kan şekeri kontrolüne yol açtığını değil aynı zamanda kilo kaybını ve diğer sağlıkları da sağlayabileceğini göstermiştir iyileştirmeler.

 3. Bununla birlikte, bazı kişiler diğerlerinden daha fazla karbonhidrat tahammül edebilir.

 4. Kan şekerinizi test etmek ve farklı karbonhidrat alımlarında nasıl hissettiğinize dikkat etmek, optimum diyabet kontrolü, enerji seviyeleri ve yaşam kalitesi için kendi kişisel menzilinizi bulmanıza yardımcı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407