Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Brisketsiz Yahudilik Nedir?

İddiaya Girmedin Bahis Quinoa Büyüyünce Neye benziyor

 1. Yahudi hukuku vejetaryen bir yaşam tarzı önermiyor mu? Talmud'un “Tapınak varken, etle birlikte sevindirici bir tasarruf olamaz” (Talmud Pesachim 109a) olduğu ve en ünlü Yahudi mutfak yemeklerinden bazıları tavuk çorbası, et yemeği ve doğranmış olduğu söylenebilir. karaciğer.

 2. Vejetaryenlik sorununa temel cevap, Tapınak olmadan (kurban servisi olduğunda) kimsenin et yemesi gerekmediğidir. Birinin sevinmesi için elzem olan ete atıfta bulunulması, kişinin tatillerde ve Şabat'ta daha yüce bir ücret vermesi gerektiği anlamına gelebilir.

 3. Yahudilerin vejeteryanlık konusundaki görüşü sorunu yeni değil. Ortaçağ bilimsel çalışmalarında bile bir vejeteryan yaşam tarzının yararları hakkında tartışmalar bulunabilir. Vejeteryanlığı savunan birçok Yahudi bilgin, Adem ve Havva'nın vejetaryenler olduğuna işaret ediyor. Tanrı, Adem'i Eden'in Bahçesine yerleştirdiğinde, Tevrat bize Tanrı'nın şunları söyledi: “Bahçedeki her ağaçtan özgürce yiyebilirsin…” (Yaratılış 2:16). Tanrı, Adem'e bütün canlılara egemenlik verirken, yalnızca bitkiler insan tüketimi için işaretlendi.

 4. Öte yandan, et tüketimini savunan, Büyük Sel'den sonra, Tanrı Nuh ve ailesine “Yaşayan her yaratığın senin olacak; yeşil gibi ot, sana herşeyi verdim. Sadece onların yaşamı olan eti, kanı, onu yemeyeceksin "(Yaratılış 9: 3-4).

 5. Vejetaryenler genellikle etten uzak durmayı seçerler çünkü (1) et yemekten hoşlanmazlar, (2) etsiz bir diyetin sağlığa faydalarına inanırlar veya (3) hissederler et yemenin hayvanlar için acımasız olduğu

 6. Et yemekten hoşlanmayanlar için, Yahudi yaşamındaki tek zorluk, birinin Shabbat ve Yom Tov'da et yemesi gerektiği görüşünde olanların akran baskısını göz ardı etmek. Yiyecek yalnızca bizi ayakta tutmak değil, aynı zamanda eğlenceli olmak ve aynı zamanda sevmedikleri bir yemeği yemek zorunda kalmamaktır.

 7. Vejeteryan bir diyet yemenin sağlığa yararlarına odaklananlar, aslında, birinin sağlığına dikkat etmenin önemli mitzvalarını takip ediyorlar. Bu, aynı zamanda bir doktor olan Haham Moses ben Maimon'un (Maimonides, 12. yüzyılda İspanya) çok önem verdiği bir mitzvadır. Maimonides'in sağlık ilkelerine dayanan bir diyet planı hazırlayan 2007 yılı kitabından David J Zulberg tarafından, Meyve, Sebzeler, Baklagiller ve Kepekli Tahıllarda Yüksek Bir Diyet Teşvik Ediyor ve Bu nedenle, eti az.

 8. Hayvanların çektiği acılar için kaygısız vejetaryen bir diyet seçmek aynı zamanda Yahudi hukukuna da uyuyor. Hayvanların muamelesini dikte eden Tevrat yasaları, tza'ar baalei chayim'in yasakları olarak bilinir - canlıların acı çekmesine neden olmaz. Bu nedenle Yahudi yasaları zevk almak için avlanmayı yasaklıyor ve Yahudi shechita eyleminin (koşer katliamı) bir hayvan için en az acı çekmesine neden olmak isteniyor.

 9. Vejetaryenlik ve Yahudi düşüncesi arasındaki felsefi çatışma, bir hayvana zarar verme korkusu, insan ve hayvanların eşitliği haline geldiğinde meydana gelir. Geleneksel Yahudi öğretileri, insanların ve hayvanların aynı olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Yaratılış metnine dayanarak, Adem (ve bundan sonraki tüm insanlar), yaşamdan Tanrı'nın nefesini alan tek yaratık olarak hayvanlardan ayrılır. Ahlak etiğine göre yaşaması beklenen tek canlı insanlardır. Nazik olmak ve hayvanlara özen göstermek önemlidir - Tanrı gerçekten insanlara hayvanlara ve dünyaya bakma talimatı verdi, ancak insanları ve hayvanları eşitlemek kendimizden beklentilerimizi azaltıyor.

 10. Öte yandan, Tanrı İsrail'in Çocuklarını seçti ve onlara “Kutsal Millet” olma benzersiz rolünü verdiğinde, her yerde otizmlerini sınırladı. Tüketmelerine izin verilen et / kümes hayvanları / balık türleri, şu anda ruhsal olarak yararlı olduğu düşünülen veya en azından ruhsal olarak kirletici olmayan, koşer etiketlediğimiz hayvanlarla sınırlıydı. Ek olarak, Yahudi halkına en merhametli katliam aracı olarak kabul edilen (tamamen başka bir eser için bir tartışma) olan Shechita (Koşer katliamı) yasaları öğretildi.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407