Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bir İspanyol Santrali: New York’a Latin Katkıları

Montaj

 1. Uzun süredir ekonomistler ve akademisyenler göçün inkar edilemez ekonomik faydalar yarattığı fikrini destekledi: göçmenler, doğuştan gelen nüfusu tamamlayan işgücünü artırıyor; yeni işletmeler kurarak işler yaratırlar; ve yeni fikirler ve teknolojiler geliştirerek inovasyonu teşvik ediyorlar.

 2. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük göçmen grubu olan Hispanikler istisna değil. Katkılarının etkileri ekonomide makro düzeyde, aynı zamanda Amerika'da şu anda ev dedikleri birçok şehir ve devletin sosyal dokusunda da görülmektedir.

 3. New York bu gerçekliğe yabancı değil. Dünyanın her yerinden gelen Birleşik Devletler'in tarihi giriş noktası olarak New York, göçmenlerin bu ülkenin ekonomik, kültürel, sosyal ve hatta politik dokusuna nasıl büyük katkı sağladığının bir kanıtı.

 4. New York, New Jersey ve Connecticut’ın Tri-state bölgesinde, özellikle Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, Meksika, El Salvador, Ekvador ve Kolombiya; aynı zamanda Brezilya, Arjantin, Küba, Peru ve Latin Amerika'nın geri kalanından. Sadece New York Eyaletinde, yaklaşık beş kişiden biri kendilerini İspanyol veya Latin olarak tanımlıyor.

 5. Hispanikler sadece bir işgücü varlığı değildir. Ayrıca topluluklarında iş üretirler. ABD'de, 3.3 milyon İspanyol sermayeli işletme var, ülkedeki toplam işletme sayısının yüzde 12'si. ABD’de Georgia’da, Pennsylvania’da, Nevada’da ve Massachusetts’te bulunan eyaletlerden daha fazla Latino’ya ait işletme var; ve Kaliforniya'daki genel işletmelerden daha fazlası. New York ve New Jersey, sırasıyla İspanyol şirketlerinin en büyük paya sahip, 360.000'den fazla işletmeyi elinde tutan ve yaklaşık 37.5 milyar dolar üreten 4. ve 5. Devletlerdir.

 6. Girişimci ve işletme sahibi olmanın ötesinde, Hispanikler ayrıca öğretmenler, itfaiyeciler, topluluk düzenleyicileri, akademisyenler, araştırmacılar, bilim adamları, Oscar kazananları, sanatçılar, polis memurları, askerler, müzisyenler, sporcular, gaziler, halk hizmetçiler, politikacılar, astronotlar, aktörler ve aşçılar. ABD'deki işgücünün yaklaşık yüzde 16'sını temsil ediyorlar ve her sektörde herhangi bir beceri ve uzmanlık düzeyinde bulunuyorlar. ABD'deki her altı işçiden biri Latino'dur.

 7. Hispanik nüfusundaki en büyük bölgesel artışa sahip olan ülkelerden biri olan Bronx’un, istihdam ve iş yaratmada en büyük artışı göstermesi tesadüf değil. 2009-2015 yılları arasında Bronx’ta istihdam yüzde 21 oranında, bir bütün olarak Amerikan ekonomisinden ve beş ilçe ortalamasından daha hızlı bir şekilde arttı. Ayrıca, 2009 ve 2015 yılları arasında işsizliğin en fazla azaldığı ilçeler - New York'ta Bronx ve Brooklyn ve New Jersey'de Hudson ve Passaic İlçeleri - aynı zamanda Hispanik nüfusun geniş bir yüzdesine göre daha yüksek olanlarıydı.

 8. Göçmenler kendi işlerini kurup vergilerini ödediklerinde, bütün ekonomi faydalanıyor. Gelir düzeyleri arttıkça, diğer yerel işletmelerde daha fazla harcama yapmaya başlarlar. New York eyaletinde, Hispanics, 2019 yılına kadar 1,7 trilyon dolara ulaşması beklenen 43 milyar dolarlık satın alma gücünden sorumludur.

 9. Yeni Amerikan Ekonomisi Ortaklığı'na göre, ABD'deki İspanyol haneleri federal vergilerde yaklaşık 124 milyar dolar ve 2013'te eyalet vergileri ve yerel vergilerde yaklaşık 67 milyar dolar ödedi. Sadece New York Eyaletinde, federal, eyalet ve yerel vergilere 16,6 milyar dolar katkıda bulundular. Bu vergilerden toplam 7,4 milyar dolar Sosyal Güvenlik'e ve 1,7 milyon dolar Medicare vakıf fonuna gitti. Ve bu sadece belgelenmiş göçmenler için değil, belgesiz olanlar için de geçerlidir. Vergilendirme ve Ekonomik Politika Enstitüsüne göre, belgesiz göçmenler her yıl ortalama yüzde 8 oranında devlet ve yerel vergilerde 11,6 milyar dolar ödüyor, bu oran yüzde 5,4 oranından oldukça yüksek bir oranla yılda en yüksek yüzde 1'inin ödediği bir oran.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407