Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Beyaz Amerikalılar Neden Yerli Ancestry İddiasını Seviyorlar

BÜYÜK HAYIRLAR HAKKINDA

 1. Elizabeth Warren iddialarını "kanıtlamak" için bir DNA testi kullanarak siyasi rakibinin yeminini yediğinde, beyaz üstünlüğünü güçlendiren ırk, DNA ve Yerli soy düşünmeyi bir şekilde onayladı. Bir kişinin bir DNA testiyle kabile üyeliğini keşfedebileceği nosyonu, tükürükten keşfedilebilen belirli bir gene bağlı biyolojik bir özellik olarak beyaz ırkçılık "ırk" kavramını güçlendirir. TV'de kesinlikle gördüğünüz Ancestry.com reklamlarının çekirdeğinde de aynı fikir var. Genetik belirteçlerin nasıl çalıştığına dair bu basit bakış açısı, "kan kuantum" ve ırkla ilgili geriye dönük fikirleri güçlendirir.

 2. Alberta Üniversitesi Yerli Çalışmalar profesörü Kim TallBear tarafından yapılan araştırma, Yerli soyun genetik belirteci olmadığını göstermiştir. Amerikan Yerlilerinin DNA'sı: Kabile Ait Olma ve Genetik Bilimin Yanlış Duygusu adlı kitabında TallBear, kabile üyeliğinin genetik değil yasal bir kategori olduğunu gözlemlemektedir. Bireysel genetik bilgiyi aile ilişkilerinin, rezervasyon tarihlerinin, kabile kurallarının ve genlerin oluştuğu devlet düzenlemelerinin takımyıldızlarından ayırmanın imkansız olduğuna dikkat çekiyor.

 3. Sen. Warren'ın soyu için DNA kullanma sorunu ilk kez 2016'da ortaya çıktığında, Profesör TallBear aşiret üyeliği oluşturmak için genetik belirteçleri kullanmanın yanlışlığı hakkında yazdı. “Hepimiz genetik olarak akraba olduğumuz için, kabileye özgü işaretler, yani Cherokee, Pequot veya Lakota işaretçileri yok” diye yazdı. Bu yüzden, Warren'ın Cherokee'nin yanıldığını kanıtlayan bir "geni" olduğunu iddia ediyor, ancak siyasi puanları almak için bu fikri savunması, Hintli ve biyoloji hakkındaki belirli bir fikir kümesini reddetti.

 4. Senatör Warren'ın yaptığı gibi, Hint kimliği için genetik bir belirteç olduğu fikrinde ısrar etmek, beyaz üstünlükçü fikirleri güçlendirmenin başka bir yoludur. Ve işte kendi ailemin Cherokee Sendromu'ndan öğrendiğim şey: "küçük bir Cherokee" olduğuna inanmak ile beyaz üstünlüğüne inanmak arasında çok fazla örtüşme var. "Elmacık kemikleri" olan dedem de Ku Klux Klan’daydı. Çoğu insan bu iki kimliği düşünür - Kızılderili ve KKK üyesi - ırksal bir yelpazenin karşıt uçlarında olduğu gibi, ancak Amerikan bağlamında ikisi arasında çok fazla örtüşme var. Beyaz aileler çocuklarına, efsanevi bir Kızılderili geçmişiyle bölgelerini ve aidiyet duygusunu iddia etmenin bir yolu olarak bahseder. Bu bir iddianın bir yoludur: Biz gerçek İlk Halkız.

 5. “Mesele hangi kimliğe bağlı olduğunla ilgili değil,” dedi TallBear 2016 tarihli bir röportajda, “Sizi iddia ettiği hakkında” dedi. Senatör Warren, Cherokee ülkesi tarafından talep edilmiyor ve önemli olan da bu.

 6. Jessie Daniels, The New York City Üniversitesi’nde Profesör ve gelecek kitap Tweetstorm’un yazarı: “Alt-Sağ” ın Yükselişi ve Beyaz Milliyetçiliğin Yaygınlaştırılması.

 7. Senatör Elizabeth Warren (D-Mass) gibi, ben de Cherokee'nin parçası olduğuma inanmakla büyüdüm. Onun gibi, aile mitolojisi tarafından dedemin "yüksek elmacık kemiklerinin" Hindistan soyumuzun yeterli kanıtı olduğuna ikna oldum.

 8. Sonra, Vine Deloria Jr.'ın miras bıraktığım şecere dokusunda bir delik açan Günahlarınız için Custer Öldü kitabını okudum. Amerikan Kızılderili Hareketi hakkındaki bu klasik kitapta Deloria, neredeyse her gün "Cherokee büyükannesine" sahip olduklarını iddia eden beyaz insanların ofisine girdiği Ulusal Amerikan Yerlileri Kongresi'ndeki zamanını yazdı. Cherokee atalarına düşkünlüğümün inancının aslında bir klişe olduğunu kabul ettim ve çoğunlukla ailemin mirası hakkındaki bu sahte anlatıyı bırakmaya başladım.

 9. Fakat herkes bu anlatıdan vazgeçmiyor. Elizabeth Warren kesinlikle yapmadı. Senatör, Amerikan Yerlilerinin soyuna ilişkin iddialarını ve Cherokee Ulusunun iddialarını reddetme şeklini ikiye katlaması, beyazlar için ve özellikle Elizabeth Warren gibi beyaz bir kişi için beyazlık için hakaret iddiasının yolunun beyaz üstünlüğünü desteklediğini vurguluyor. fikirler ve uygulamalar.

 10. Birçok beyaz Amerikalı için, "biraz Cherokee" olmakla ilgili çekici bir şey var; Bazı gözlemciler buna "Cherokee Sendromu" diyor. 2010 nüfus sayımında, 819.000'den fazla Amerikalı, Cherokee olarak tanımlandı - ancak federal olarak tanınan üç Cherokee kabilesinin (Oklahoma'daki Cherokee Milleti ve Cherokee'deki United Keetoowah Bandosu ve Kuzey Carolina'daki Doğu Cherokee Grubu) birleşik nüfusu. 400.000'den az tutarda.

 11. Maddi faydalar cazibenin bir parçası. Amerikan yerlilerinin kimliğini resmi formlarda belirtme yeteneği ek kaynaklara erişim ile sonuçlanabilir. Örneğin, doksanlı yılların sonlarında, Evin Çoğunluk Lideri Kevin McCarthy'nin (R-Calif.) Yasalarına sahip bir şirket, ABD askeri tesislerinde ve Kaliforniya'daki diğer devlet mülklerinde teklifsiz ve diğer federal sözleşmelerde 7 milyon dolardan fazla kazandı. McCarthy’nin kayınpederi tarafından Amerikan Yerli kimliği konusunda şüpheli iddialarına dayanarak. Harvard Hukuk Fakültesi'nde Warren, görev alan ilk “azınlık” kadını olarak kutlandı. Bu, Amerikan yerlilerinin kimliğini istihdam formlarına ilişkin iddialarına dayanıyordu, ancak Harvard Yasası kimliğinin tanıtımıyla bir ilgisi olduğunu inkar etti.

 12. Öyleyse, Cherokee kimliğini talep etmek için daha geçici olan itirazlar var. Texas Üniversitesi antropologu Circe Sturm adlı kitabında Hintli Olmak: Cherokee Kimliği Üzerine Mücadele kitabında, “Burada gerçekleşen beyaz suçluluktan bir geri çekilme olduğuna inanıyorum” diyor. Bir röportajda "Beyazlık, yerli yerinden edilme ve modernliği karakterize eden toplumsal bağlantının eksikliğinden sorumludur" dedi. Sturm, beyazlık dışındaki bir kimliğe bağlantı kurmak isteyen, daha önce kabile üyeliği olmayan "yarış değiştiriciler" olmadan Cherokee kimliği iddia eden insanları çağırır. Yerli bir kimliğe bürünmek, ancak kanıtları kırmakla beraber beyaz bir yerleşimci olmanın verdiği rahatsızlığı giderir.

 13. Amerika'da tarihte yarış değiştiriciler yaygındır; belki de en rezil son örnek, 2015 röportajında ​​“tepee” de doğduğunu iddia eden ve çocukluğunun bir bölümünü “ok ve yayla” yiyecek avlamak için harcayan Rachel Dolezal. Bu iddiaların yanlış olduğu ortaya çıktı. Sturm, ırk değiştiricilerin Hintliği bir dizi değerle ve “beyazlığın modern durumuyla ilişkili anomik bireyciliğin ... neredeyse karşıtı” olan bir topluluk duygusuyla ilişkilendirdiğini savunuyor. Dolezal, diğer yarış kaydırıcıları gibi, başka bir ırk kimliği kullanarak NAACP ile ücretli bir pozisyon elde edebildi. Kızılderili kimliğini iddia etmek, bazı beyaz insanların maddi kaynaklara ve bir baskıcı olarak bir mirasa olan duygusal mesafeye erişimi olduğu anlamına gelir.

 14. Elizabeth Warren, ailesini Cherokee’nin yaşadığı lütuftan siyasi geleceğine örmeye çalışıyor. Ve bu şekilde, Sturm'un araştırmasında ya da ailemde belgelediği “yarış değiştiriciler” den o kadar da farklı değil.

 15. DNA testinin ne dediği önemli değil, Warren benden daha Cherokee değil, hiç değil. Ancak hiçbir zaman sahip olmadığı bir Cherokee kimliği iddia ederek, beyaz üstünlüğünü arttırıyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407