Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


ABD. Agresif Suudi Arabistan'ı Güçlendirmek yerine Körfez Dengesini Aramalı mıyım

Geleneksel Suriye Kahvaltısında Brunch Hiçbir Şey Yapmadı

 1. Cumhurbaşkanı Donald Trump, bir zamanlar genellikle Suudi Arabistan Krallığı olarak bilinen totaliter diktatörlükten şüpheleniyordu. Doğru bir şekilde, Suudilerin Amerika'ya yönelik terörizme fon sağladığından ve ABD'nin neden zengin bir petro-devletin korunmasını desteklediğini merak ettiğinden şikayet etti.

 2. Bununla birlikte, cumhurbaşkanını görevlendirdikten sonra, belki de sanatta kalifiye olmuş kişilerce yargılanan bol miktarda lütuftan etkilenen cumhurbaşkanı, Suudi kraliyetlerinin ihalesini yerine getirmesi için işe alınan başka bir Batılı gibi davrandı. Ziyaretinden sonra Riyad'ın dileği görünüşte Washington'un emri haline geldi. Sonuç Amerikan çıkarlarına ve değerlerine sürekli bir saldırı oldu.

 3. Batı'nın İngiltere ile olan ilişkisi her zaman işlemsel olmuştur. Abdul Aziz ibn Suud, I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğunun tesadüfi çöküşünden sonra yeni Suudi ülkesini dövdü. Krallık, 1938'de petrol keşfedilene kadar çok önemli değildi. Bol miktarda petrol, Amerika'nın “dostluğunu kazandı”

 4. İki ülke petrolün bir şekilde akmasını sağlama arzusundan başka bir şey paylaşmasa da, iki ülke arasındaki ilişkiyi bazen görünüşte olmayan bir samimiyetle kutladı. [! 23784 => 1140 = 1!

 5. Kraliyetler uzun zaman önce köktendinci Vahabist din adamlarıyla bir anlaşma yaptı: Birincisi, kraliyetlere itaat etmeyi öğretmek yerine, evdeki sosyal totaliterliği zorlardı. Sonuçlardan biri Hristiyanlığa ve diğer Müslüman olmayan inançlara Kuzey Kore'den bile daha düşmanca bir devlet yaratmaktı. En azından ikincisi, dini bir çeşitliliğin ince bir kaplamasını sunan birkaç resmi kiliseye ev sahipliği yapıyor.

 6. Ancak, düşük petrol fiyatları ve genç nüfus KSA'da artan baskı yarattı. Ancak reform için umut hiçbir zaman tatmin olmadı. Yaşlı ve inatçı krallar geldi ve öldü, sadece daha da yaşlı olan ve aldatıcı cetveller tarafından değiştirilmek üzere.

 7. Şimdi, ABD çok farklı bir kişiliğe sahip, 32 yaşındaki tacı prens (ve fiili egemen) Muhammed bin Salman ile ilgileniyor. Kral Salman, 2015 yılında atılan ve en sevdiği oğlunu taht asistanı yardımcısı olarak atadı ve ardından mevcut tahtın bilindiği gibi MbS'yi geçen yıl varisi olarak atadı.

 8. Suudi rejimi bir zamanlar temkinliydi ve ölçüldü, karmaşık bir Suud ailesinin ortasında manevra yapmaktan başka bir şey ile kraliyetlerin yaşadığı iyi yaşamı rahatsız etmek istemiyordu. Ancak, Kral Salman neredeyse MbS'yi Krallık'ın işlerinden sorumlu tuttu. İkincisi derhal ülkesini çelişkili yönlere götürdü. Hükümeti, ekonomik baskıyı ve sosyal moderniteyi teşvik ederken, siyasi baskıları derinleştirip askeri hegemonyayı aramaya başladı.

 9. Amerika’nın Orta Doğu’daki çıkarlarını tehdit eden zehirli bir karışım.

 10. MbS, KSA’nın en arkaik kısıtlamalarından bazılarını, özellikle de kadınları gevşeterek, reformcu olarak ün kazandı. Bunlar uzun zamandır geciken adımlar olarak kabul edildi. Ancak, özgürlük, olduğu gibi, kişisel yaşamla sınırlı kalmaktadır. İslam daha gevşek hale gelebilir, ancak kabul edilebilir tek inanç olmaya devam ediyor. Her ne kadar gençler daha liberal bir yaşam tarzı seçmeye davet edilseler de, siyasete müdahale etmeyebilirler ve Suudi "Kararını" kesinlikle Başkan George W. Bush'un bir kez tayin ettiği gibi eleştirmemelidirler.

 11. Gerçekten de, MbS oldukça olumsuz etkileyici, kollojik bir otoriter aristokrasiyi daha geleneksel bir kişisel diktatörlüğe dönüştürdü. Bu, reform sürecini hızlandırmak, tacı prens'in denizaşırı hayranlarından ısrar ediyor. Oysa gücün acımasız ele geçirilmesi, otoritenin merkezileşmesini hesapladı ve varlıklı prenslerin acımasızca sarsıntısı gelecek için hasta oldu. Başka bir yerde şok edici istismarlar olarak görülebilecek olanların yeniden paketlenmesi, MbS kuralını dezenfekte edemez.

 12. Bu makale ilk kez çevrimiçi Ulusal İlgi alanına gönderildi.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c