Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


5 Balkabağının Şaşırtıcı Sağlığa Faydaları

Mantarlardan Nefret Eden Kişiler İçin 20 Spot-On Tweet

 1. Berrak sonbahar aylarında, balkabaklarımız her yerde ortaya çıkıyor - verandalarımızda, vitrinlerde ve yerel çiftçi pazarında. Salatalık, bal, karpuz, kavun ve kabak ile birlikte, kabak ailesinin bir parçasıdır. Kabaklar ilk olarak 1584'te Fransız kaşif Jacques Cartier tarafından "kavun karpuz" olarak adlandırılıyordu. İngilizce çeviri, sonunda "modern" kelimemiz "balkabağımız" haline gelen "pompions" idi!

 2. Tohumları, tipik olarak Ekim ayının sonunda Cadılar Bayramı için tam zamanında toplanacak şekilde Mayıs ayının sonundan Haziran ayının başlarına kadar ekilir. Cadılar bayramında ön verandasında oymacılık ya da Şükran Günü'nde balkabağı turtasına pişirme gibi, sezonun klasik sembollerinden biridir. Ancak kabakların size sunacakları geniş kapsamlı besinsel faydalar listesi vardır ve her gün sağlıklı, dengeli beslenmenizin bir parçası olabilirler.

 3. 1) Sizi Doldurmaya Yardımcı Olurken Düşük Kalorili

 4. Bir yarım fincan konserve balkabağının yaklaşık 40 kalorisi var. Tatil mevsimi boyunca, tatil muamelelerine düşkünlükten birkaç kilo daha toplanmanın kolay olduğunu biliyoruz. Bir tatil yemeğindeki kalorileri ve yağları kesmenin iyi bir yolu, ekstra şeker, tereyağı veya yağ yerine kabak kullanmaktır. Bir bardak balkabağı 3 gram lif verir, bu da daha az kalori tüketmenize yardımcı olabilecek bir besin maddesidir. Kabak ekmekler ve kekler, eklenen tüm malzemeler olmadan kolayca pişirilebilir ve lezzetli tadabilirsiniz. Ve balkabağını unlu mamuller için saklamak zorunda değilsiniz. Çorbalar ve kabak lazanya gibi lezzetli yemeklerde kullanın.

 5. 2) Sağlıklı Yağların Kaynağı

 6. Pişirmek için taze kabak kullanırken, tohumları saklamak önemlidir. Doymamış yağ, antioksidanlar ve lif içeren zengin bir besin kaynağıdır. Kabak çekirdeği, diğer vitamin ve minerallerin yanı sıra, özellikle çinko gibi, fincan başına yaklaşık 12 gram olan doğal bir protein kaynağıdır. Günlük önerilen çinko alımının neredeyse yarısını veriyorlar. Kabak çekirdeğinizi fırında az miktarda pişirme spreyi ile kızartın, sonra salatalarınıza atın, granolaya karıştırın veya bir şeyler atıştırmak için yalnız yiyin.

 7. 3) Beta-Karoten açısından zengin

 8. Balkabağının turuncu rengi, vücuttaki A Vitamini'ne dönüştürülen bitki karotenoidlerinden biri olan antioksidan beta-karoten ile yüklendikleri büyük bir ipucudur. A Vitamini sağlıklı, parlak bir cilt, güçlü görme ve bağışıklık sistemimiz için çok önemlidir.

 9. 4) Beta-Kriptoksantinin Azaltılmasında İnflamatuar Yüksek

 10. Beta-karotenoid gibi, beta-kriptoksantin de bir A vitamini yanlısı karotenoiddir. Romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıkların gelişiminde azaltılmış bir risk dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sağlar. Kabak, en yüksek beta-kriptoksantin seviyesine sahip yiyecekler arasında sıralanır.

 11. 5) 500mg Potasyum sağlar

 12. Potasyum kalplerimizi ve kaslarımızı en uygun seviyelerde çalışmaya devam ettirmek için ihtiyaç duyduğumuz temel bir mineraldir. Bir bardak balkabağı yaklaşık 550 mg potasyum verir, bu da meyve ve sebzeler arasında en yüksek kaynaklardan biri olmasını sağlar (muzlar yaklaşık 420 mg ve tatlı patatesler yaklaşık 475 mg getirir). Kas ve elektrolit iyileşmesine yardımcı olabilecek ekstra potasyum artışı için egzersiz sonrası atıştırmalıklarınıza veya öğünlerinize kabak eklemeyi deneyin.

 13. Her ne kadar taze ürünlerin konserve edildiğinden daha sağlıklı olduğunu düşünmemize rağmen (ve çoğu zaman bu doğru), konserve ve taze balkabağı tariflerde birbirinin yerine kullanılabilir ve sağlık yararları sağlar. Umarım bu sonbaharda biraz daha balkabağı yemekten hoşlanırsınız.

 14. BuiltLean'den daha fazlası:

 15. Kreatin Yararları, Yan Etkileri, En İyi Sonuçlar İçin Dozaj

 16. Afterburn Etkisi: 10 Dakika Egzersizden 500+ Kalori Yakmak?

 17. 7 Yağ Yakmak için Mesleki Eğitim Çalışmaları

 18. Daha fazla makale ve video için BuiltLean'i ziyaret edin veya sohbete Facebook sayfamıza katılın.

 19. Berrak sonbahar aylarında, balkabaklarımız her yerde ortaya çıkıyor - verandalarımızda, vitrinlerde ve yerel çiftçi pazarında. Salatalık, bal, karpuz, kavun ve kabak ile birlikte, kabak ailesinin bir parçasıdır. Kabaklar ilk olarak 1584'te Fransız kaşif Jacques Cartier tarafından "kavun karpuz" olarak adlandırılıyordu. İngilizce çeviri, sonunda "modern" kelimemiz "balkabağımız" haline gelen "pompions" idi!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407