Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


14 Ayran için Harika Yedekler

Alt satırda

 1. Ayran geleneksel olarak tereyağı yapımının bir yan ürünü iken, günümüzde tereyağına sütten laktik asit bakterileri eklenerek ayran ayranı yapılır.

 2. Sütten keskin bir tadı ve daha kalın bir kıvamı var ve genellikle bisküvi, krep, gözleme, kek ve kek yapmak için kullanılıyor.

 3. Ayran, pişmiş ürünlere hafif, nemli ve yumuşak bir doku kazandırıyor. Asitliği kabartma tozunu tariflerde aktive eder ve yükselten bir ajan olarak işlev görür.

 4. Yine de birçok insan bunu elinde tutmuyor, diğerleri de diyet kısıtlamaları nedeniyle kullanmıyor.

 5. Şaşırtıcı bir şekilde, muhtemelen elinizde bulunan malzemeleri kullanarak ayran yerine - süt bazlı veya süt içermeyen - süt ürünleri kullanabilirsiniz.

 6. Burada ayran için 14 harika ikame var.

1-8. Süt Tabanlı Yer Değiştirme [! 23772 => 1140 = 2!

 1. Toz, susuz ayranı satın alabilir ve paketteki talimatlara göre su ekleyerek sıvı hale getirebilirsiniz.

 2. Ortak bir marka, 1 fincan (237 ml) ayran elde etmek için 1/4 fincan (30 gram) toz ayran ile 1 fincan (237 mi) su birleştirilmesini tavsiye eder.

 3. Pişirmek için toz ayran kullanıyorsanız, ayran tozunu diğer kuru maddelerle karıştırmak en iyisi olabilir, ardından normal olarak sıvı ayran eklediğiniz zaman suyu ekleyin .

 4. Süte sirke eklemek, ayranınkine benzer bir asitlik verir. Elma sirkesi veya damıtılmış beyaz sirke gibi çeşitli sirke çeşitlerini kullanabilirsiniz, ancak ikincisi daha nötr bir tada sahiptir.

 5. Her türlü sütü de kullanabilirsiniz, ancak tarifiniz belli bir ayran türünü gerektiriyorsa - az yağlı gibi - benzer bir tür kullanmak en iyisi olabilir yerine koymak için süt.

 6. 1 fincan ayran ikame etmek için, bir sıvı ölçüm kabına 1 çorba kaşığı (15 ml) sirke ekleyin. Ardından, 1 fincanlık çizgiye (237 mi) süt ekleyin ve karıştırın. Sütü ayrı ayrı ölçüyorsanız, az miktarda veya tam dolu bir bardağa (yaklaşık 222 ml) ihtiyacınız olacaktır.

 7. Birçok kaynak karışımın tarifinize eklemeden önce karışımı 5-10 dakika bekletmesini önermesine rağmen, uzmanlar bunun gerekli olmadığını öne sürüyorlar. [! 23772 => 1140 = 2!

 8. 1 fincan ayran ikame etmek için, bir sıvı ölçüm kabına 1 yemek kaşığı (15 ml) limon suyu ekleyin. Ardından, 1 fincanlık çizgiye (237 ml) süt ekleyin ve karıştırın.

 9. Taze sıkılmış limon suyu veya şişelenmiş limon suyu kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, şişelenmiş çeşitler tipik olarak sodyum benzoat ve sodyum sülfit gibi koruyucular içerir. Sülfit bazı kişilerde astım semptomlarını tetikleyebilir (1).

 10. Ayran ikmali yapmak için süt ile birleştirilebilen diğer bir asidik madde, kimyasal olarak potasyum bitartrat olarak bilinen tartar kremiydi.

 11. Bu ince beyaz toz, şarap yapımının bir yan ürünüdür ve nötr bir tada sahiptir (2).

 12. Ayran yerine geçmek için 1 bardak (237 ml) süt için 1 3/4 çay kaşığı (5 gram) tartar kreması kullanın.

 13. Tartar kreması doğrudan süte karıştırıldığında topaklanma eğilimindedir. Bu nedenle, tartar kremini tarifinizdeki diğer kuru malzemelerle karıştırıp ardından sütü ekleyin.

 14. Alternatif olarak, tartar kremini 2 çorba kaşığı (30 ml) sütle çırpın, ardından kümeyi önlemek için bu karışımı sütün kalanına ekleyin.

 15. Ay sütü laktozda normal süte göre daha düşüktür, bu nedenle laktoz intoleransı olan kişiler tolere edebileceğini görebilir (3).

 16. Bununla birlikte, laktoz için çok düşük bir tolerans varsa, laktozsuz süt ile bir ayran ikame edebilirsiniz - tatlı tarafta biraz tadabilse de (4).

 17. Bir sıvı ölçüm kabına 1 yemek kaşığı (15 ml) limon suyu veya sirke ekleyin. Sonra 1 bardak hattına (237 mi) laktoz içermeyen süt ekleyin ve karıştırın.

 18. Ekşi krema laktik asit bakterileri kullanılarak fermente kremaya fermente edilir, bu da ayran (5) 'e benzer keskin bir lezzet verir.

 19. Bununla birlikte, ekşi krema ayrandan daha kalın, bu nedenle ayran ikame ederken su veya sütle inceltmek en iyisidir.

 20. Bir tarifte 1 bardak (237 ml) ayranı değiştirmek için 3/4 bardak (172 gram) ekşi kremayı 1/4 bardak (59 ml) su veya sütle birleştirin ve Karışımı pürüzsüz olana kadar çırpın.

 21. Yoğurtun keskin, asidik aroması ve bileşimi ayranla aynı, bu nedenle sade yoğurt iyi bir ikame ediyor.

 22. Sade yoğurtlu ayran fincanını değiştirebilirsiniz, ancak yoğurtun suyla veya sütle, özellikle pasta gibi ince bir hamur yapması için tarifler için daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 23. 1 su bardağı (237 ml) ayran ikame etmek için, 3/4 su bardağı (163 mi) düz yoğurt ile 1/4 su (59 ml) su veya süt ekleyin ve çırpın. pürüzsüz.

 24. Kokusuz kefir, ayrana benzeyen ve tadı olan fermente bir süt içeceğidir (6).

 25. Kupa ayran fincanını değiştirmek için sade kefir kullanabilirsiniz. Bu nedenle, tarifiniz 1 bardak ayran isterse, sadece 1 bardak (237 ml kefir yerine).

 26. Kefir, ayrandan daha geniş bir yelpazede yararlı bakteri ve diğer mikroplar içermesine rağmen, ısıtılması mikropların çoğunu öldürecektir (7, 8).

9-14. Süt içermez, Vegan Değişiklikleri

 1. Diyet gereksinimlerinize bağlı olarak ayran ikmali yapmak için kullanabileceğiniz bazı bitki bazlı süt alternatifleri ve soya ürünleri var (9).

 2. Bu soya bazlı alternatifler hem süt içermeyen hem de vegandır. Dahil tarifler 1 bardak (237 ml) ayran ikame edilir:

 3. Aşağıdaki bitki bazlı ayran ikame maddeleri düşük karbonhidrat ve paleo dostudur. Paleo diyetleri tipik olarak tarih öncesi insan atalarının diyetine dayandığı iddia edilen süt ürünlerini, tahılları ve baklagilleri dışlar. Bu ikameler ayrıca vegandır (10, 11).

 4. Aşağıdaki tarifler 1 su bardağı (237 ml) ayran ikame maddesidir.

Alt satırda

 1. Ayran yararlı bir bileşendir, ancak tipik olarak satın almazsanız veya diyet kısıtlamalarınız yoksa evde kolayca yer değiştirebilirsiniz.

 2. Ayran ikame edicisinin temel unsurları asitli bir bileşendir - tipik olarak limon suyu, sirke veya tartar kreması - ve süt veya bitki bazlı bir süt alternatifi gibi bir sıvıdır.

 3. Bu seçeneklerden birini merak ediyorsanız, bir daha pişiriyorsanız deneyin.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c