Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


12 Kosta Rika’ya Taşınmayla İlgili Temel Bilgiler

Çörek mi yoksa çörek mi? Zamanımızın Büyük Yazım Tartışması

 1. Dünyanın her yerinden insanlar nefes kesici güzellikteki Kosta Rika ülkesine taşınmayı seçerek onu yeni evleri haline getiriyor. Aslında, her yıl milletten yaklaşık 2,5 milyon turist ve ziyaretçi Dünya Mutluluk Endeksi'nde 1. sırada yer aldı ve yaklaşık 50.000 Kuzey Amerikalı gurbetçi ve emekliler orada sürekli olarak yaşıyor.

 2. Emekliler, sörfçüler, doğa tutkunları, genç aileler ya da daha basit, güneşli bir hayat arzusu olanlar, Ticos (Kosta Rika halkı denir) Açık kollar.

 3. Ama Kosta Rika'da gurbetçilerin ve emeklilerin hayatı mükemmel değil - ya da her zaman kolay ya da ucuz. Bu yüzden, oraya taşınmadan önce birçok pratik bilgi ve dürüst tavsiye almanız akıllıca olacaktır.

 4. Başlamak için Kosta Rika'ya taşınmakla ilgili 12 gerçek:

 5. 1. Kosta Rika'ya taşınacaksanız, vereceğiniz en büyük kararlardan biri nerede yaşayacağınız. Kosta Rika tipik olarak beş bölgeye ayrılırken: Orta Vadi, Gold Coast, Arenal, Güney Bölgesi ve Orta Pasifik, göçmen toplulukları Central Valley, Gold Coast ve biraz da Southern Zone'da en güçlü olanlardır.

 6. Jaco, Tamarindo, Dominical, Uvita, Ojochal, Escazu, Atenas, Grecia ve Puerto Viejo gibi şehirler gurbetçilerin en popülerleri.

 7. 2. Kosta Rika, Amerika Birleşik Devletleri'nden bile daha yüksek dereceye sahip, modern ve yüksek dereceli bir sağlık sistemine sahiptir. Kosta Rika vatandaşları evrensel sağlık sigortasından yararlanıyor ve dünyanın en yükseklerinden biri olan 77 yıllık bir yaşam beklentisine sahipler.

 8. 3. Hükümet, yabancıların Kosta Rika'da iş yapmalarını kolaylaştırıyor, çünkü kısmen de Tico'lar için daha fazla iş yaratmak istiyorlar. Ülkenin vatandaşı olmak zorunda bile değilsiniz - turist vizesiyle işe başlayabilirsiniz. Standart 90 günlük turist vizesi, otel veya B B gibi mevcut bir işletmeyi satın almanıza veya kendi işinizi kurmanıza olanak tanır.

 9. 4. İş vizesi için hak kazanmak biraz zor olabilir. Öncelikle Kosta Rika’nın nitelikli olamayacağı veya yapamayacağı bir pozisyonu doldurduğunu kanıtlamalısın ve bir işveren sana sponsor olmalı.

 10. 5. ABD vatandaşları Kosta Rika'ya girmek için vize almazlar, yalnızca geçerli bir ABD pasaportu (seyahatinizden en az altı ay sonra hala iyi olduğundan emin olun) ve ülkeden çıkmak için uçak biletinin kanıtı. ABD, Kanada, Avustralya, Fransa, İngiltere, İrlanda, Yeni Zelanda, Brezilya, Meksika ve diğer birçok ülkenin sakinleri vizeye ihtiyaç duymazlar ve 90 gün boyunca turist olarak girip kalabilirler.

 11. 6. Kosta Rika'da vatandaşlık ile ikamet arasında büyük bir fark olduğunu anlamak önemlidir. Kuzey Amerika / Avrupa'dan birçok insan vatandaşlık almaya hak kazanmayacaktır. Bununla birlikte, Kosta Rika'daki normal göçmen yaşam tarzını yaşamak isteyenler için, ikamete sahip olmak yasa uyarınca yeterlidir.

 12. 7. Kosta Rika'da emlak satın almanın şaşırtıcı yanı yabancıların ve yerlilerin aynı haklara sahip olmaları ve Tico'larla aynı yasalara uymalarıdır. Aslında, mülk mülkiyeti Kosta Rika anayasası tarafından korunmaktadır. Mülk satın almak ya da mülk sahibi olmak için Kosta Rika'da yaşamanıza bile gerek yok - turist vizesi ile doğrudan satın alabilir ve sahip olabilirsiniz.

 13. 8. Bir daire veya ev kiralamak isteyenler için Kosta Rika'daki konaklama birimleri basit bir daire için 400 ila 900 ABD Doları, küçük bir ev için 700 ila 1.800 ABD Doları veya daha fazlası ve daha büyük evler için ayda 2 ABD Doları veya hatta 3 milyon ABD Doları arasında değişebilir. villalar veya lüks konutlar.

 14. 9. Devlet tarafından işletilen sağlık sistemine Caja Costarricense de Seguro Social veya CCSS denir. Ancak, neredeyse her zaman "la Caja" veya sadece "Caja" olarak adlandırıldığını duyacaksınız. Hükümet destekli bu ağda 30 hastanenin herhangi birinde tıbbi bakım ve Kosta Rika'da 250 klinik bulunuyor.

 15. 10. Kosta Rika'ya giden tüm vatandaşlar ve yasal sakinler Caja'ya erişebilir. Her üyenin kendi gelirine göre Caja'ya aylık küçük bir ücret ödemesi gerekir. Turistler uygundur ve yeterli sağlık sigortasına sahip olmalarını sağlamalıdır. Ancak, acil durumlarda turistler Caja sağlık tesislerinden uzaklaştırılmayacak.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c