Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


10 Sebep Neden Norveç Harika?

İLGİLİ KAPSAM

 1. Michael Moore’un Norveç hakkındaki raporunu ve “dünyadaki en korkunç yeri” ziyaretini hiç gördün mü? Bu, Norveç'in harika olmasının nedenleri olan 10 nedenimin listesi!

 2. 1. Ebeveyn izni: Yüzde 80 maaşla 59 hafta izin veya yüzde 100 maaşla 49 hafta izin, dünyanın en iyileri arasında. Babanın en az 10 hafta sürmesi gerekiyor (annelerin ve babaların 50/50 iznini ayırmaları gittikçe daha normal hale gelmesine rağmen) daha da fab hale getiriyor! Burada Norveç'teki ebeveyn izni hakları hakkında daha fazla bilgi edinin.

 3. 2. Neredeyse bedava günlük bakım: Evet - bazı Norveçli arkadaşlarımın şimdi yüksek sesle bağırdığını biliyorum, ancak basit gerçek şu ki, tam zamanlı bakım için maksimum 2580 NOK (veya 250 $) aylık aylık ücret hiçbir şey - fiyatın bile olsa Son zamanlarda yaklaşık 100 NOK / 15 $ artmıştır. Amerikalıların çoğunun ödediği Norveçlilerin ayda 1-3000 dolar kazandıklarını karşılaştırdığımda (burada ABD’deki maliyetler hakkında bazı istatistikler), kendimi çok şanslı hissediyorum! Ve hükümetin, Norveç’in çocuklarına 18 yaşına kadar çocuk başına aylık 120 dolar, 24 ayın altındaki çocuklara ise ebeveynlerinin 59 haftalık ücretli izin süresinden daha uzun süre kalmayı tercih etmeleri durumunda aylık 750 dolar ek nakit ödeneği verdiğini söyledim mi? ?

 4. 3. Çocuklar için süper ucuz aktiviteler: Sonbahar mevsiminde oğlumun Jimnastik dersleri için para ödedim. Düştü sezon için toplam 160 $. Yaşa! Bunu ayda 210 $ ile karşılaştırdığımda Kaliforniya'daki Jimnastik için ödediğimizde, ABD'deki jimnastikçinin sadece bir buçuk ayının Norveç'te tam bir yıl sürdüğü açıkça ortaya çıktı. Ve daha ucuz olan sadece Jimnastik değil. Devletten gelen büyük destek nedeniyle, çocuklar için aktiviteler genel olarak makul bir şekilde fiyatlandırılmaktadır.

 5. 4. Uzun tatiller: Tüm Norveçlilere 4-6 hafta ücretli tatil süresi ve tüm resmi tatiller verilmektedir. Bu ne kadar çılgın (ABD gözlerinden görüldüğü gibi)? Ek olarak, tüm işçiler fazla mesai, gece, hafta sonları veya tatil günlerinde çalışırken ekstra ücret alma hakkına sahiptir.

 6. 5. Kısa iş günleri: Çalışma saatleri sabah 8'de, akşam 5'de başlıyor. artık ofiste kimse yok. Cuma günleri insanlar 3'te ayrılmaya başlar. Tabii ki istisnalar da var, ancak Norveçliler aileye ve boş zamana öncelik veriyor. Bu en son Norveç'te yaşarken beni çok sinirlendirmişti, ancak Silikon Vadisi yolunu gördükten sonra fikrimi değiştirebilirdim. Ve - istatistiklere göre - Norveçliler dünyadaki saat başı en üretken işçiler arasındadır. Daha az boktan sohbet ve daha fazla odaklanma.

 7. 6. Ücretsiz eğitim: Norveç'te eğitim ücretsizdir. Üniversiteler bile. Kitaplar ve yaşam masrafları için ödeme yapmak için Norveçli öğrenciler yıllık 14 bin dolarlık hibe ve kredi alırlar (yüzde 60'ı kredidir, ancak eğitiminizi tamamlayana kadar ücretsizdir) Norveç Devlet Eğitim Kredi Fonu'ndan. Bir Norveçli öğrenci, ağır ücretlerin oyunun bir parçası olduğu ABD’de ders almaya karar verirse, ABD’ye giden bir Amerikalı için, Amerika’da okuyan çoğu Amerikalı’dan çok daha kolay bir şekilde daha kolay ve daha fazla hibe almaya hak kazanacaktır. kendi memleketleri.

 8. 7. Ücretsiz sağlık bakımı: Evet - Norveç'te sağlık bakımı (neredeyse) tüm sakinler için ücretsizdir! 18 yaşın üzerindeyken, ziyaret başına küçük bir ücret (30 $) ödersiniz, ancak yılda yaklaşık 200 ABD Doları tutarında bir kesinti yapılabilir. Doğum, ameliyat, gerekli ilaç vb. İçin hiçbir ücret ödemiyor. Geçen yıl ABD'de yaşarken ciddi bir şekilde hastalandım. Hala bir Norveç vatandaşı ve vergi mükellefi olduğum için Norveç hükümeti her şeyin parasını ödedi. Bulduğum ilginç gerçek, Norveç'teki toplam sağlık bakım maliyetlerinin GSYİH'nın yalnızca yüzde 9'unu oluşturması. ABD'deki yaklaşık yüzde 17'sine denk gelmesi. Tam bir yıla kadar maaşınızı alacaksınız ve bundan sonra hala hastaysanız başka programlar da var.

 9. 8. Güvenlik: Çok dürüst olmak gerekirse, ABD’de Norveç’te olduğundan daha az güvende olmamıştım, ancak burada çoğu Amerikalı’nın görünmediği bir güvenlik duygusu var. Çocukların size tuhaf "kötü anne" bakışları vermeden koşarak özgürce oynayabilmelerini seviyorum.

 10. 9. Cinsiyet eşitliği: Hayır - Norveç'te henüz yüzde 100 değiliz, ancak ABD'ye taşınmak zaman içinde en az on yıl (ya da iki) hareket etmek gibiydi. Bir süre önce bu konuda başka bir blog yazdım.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407